Volby do samosprávy SIPS již v prosinci

Jak může student ovlivnit běh věcí svého institutu? Doposud mohl kafrat s kolegy v bufetu, posílat kritické maily přes konference, psát do Sociálu atd. Staré kuloárové poměry končí: Jsou tu první volby do zastupitelské organizace jménem Studenti IPS (SIPS)!

Jak Sociál již informoval, volby se měly konat až v lednu 2006. Organizátoři voleb vysvětlují předčasnost takto: „Volit se bude už v prosinci. Je to reakce na tlak studentů, kteří chtějí mít své oficiální zastoupení co nejdřív. Navíc leden — zkouškové období — podle nás není nejlepší dobou pro veřejné aktivity.“ Co je tedy úkolem voleb? „Má to být volená parta studentů schopná zorganizovat celofakultní mejdan, fotbalový zápas mezi instituty, dohodnout s vedením nový seminář a zjistit, kdy bude rozvrh.“ SIPS nemá ambice stát se rakouským četníkem na politologii a neumlčitelně kritizovat veškeré dění; chce zkrátka rozumně projednat studentské záležitosti s vedením institutu a navrhnout konstruktivní řešení.

Pozorní studenti, kteří občas zavítají do jinonického labyrintu, případně na dosavadní stránky samosprávy, si nemohli nevšimnout, že přípravy jsou v plném proudu. Proběhlo několik veřejných brainstormingů, kde se upřesnil volební řád a zapracovaly připomínky studentů všech ročníků. Od tohoto pondělí už běží volební web http://sips.fsv.cuni.cz, kde můžete skouknout seznam kandidátů. Přihlašovat se zasláním e-mailu se jménem a ročníkem studia je možné do 28. listopadu na volby2005@centrum.cz. Příští pondělí startuje předvolební informační kampaň. Poté přijde „agitační týden“ kandidátů. Poslední přesvědčování v předvečer voleb se uskuteční na akci Zapař, kterou již tradičně organizuje Filip Capanda. Samotné volby proběhnou od 7. do 9. prosince, a to výhradně elektronickou formou. Každý politolog může poslat na adresu volby2005@centrum.cz e-mail, v němž uvede jméno jednoho voleného kandidáta pro příslušný ročník a svůj login pro přístup do sítě (např. pablp2as).

Aby na politologickém institutu nedošlo k nějakému faux pas v podobě volebních podvodů či provalení tajných hlasů, dohled nad anonymitou a nestranností voleb přebírá nezávislá komise složená ze členů studentských organizací jiných instiutů či fakult. Komise bude pod drobnohledem webu a pod kontrolou externích pomocníků. Žádní studenti IPS nebudou mít na volební email přístup. Po volbách bude emailová schránka s ostatky spálena a popel rozprášen do Vltavy. Za rok se bude celý postup opakovat.

Do lavic SIPSu poté zasednou vždy dva zvolení zástupci za každý Bc. ročník a jeden za každý ročník magisterský (celkem tedy 8 hlav). Volebních hlasů by se mělo sejít minimálně 30 % z každého ročníku, neboť jinak hrozí, že ročník bude mít jen jednoho zástupce, či že nebude mít nikoho (pokud nebude nikdo kandidovat). Případné doplňovací volby může vyhlásit nově zvolený SIPS. Tím angažmá současné samosprávy skončí a veškerá odpovědnost bude převedena na novorozený SIPS. Další běh věcí je plně v jeho (zatím prenatálních) rukách.

Takže: nezapomeňte sledovat weby a nástěnky a zcela určitě kandidujte a hlasujte. Politická věda v praxi aneb první volby do organizace Studenti IPS jsou na spadnutí!

Kalendář k volbám do SIPSu
Akce: Termín: Kontakty a místa:
spuštění volebního webu 21.11. http://sips.fsv.cuni.cz
přihlašování kandidátů do 28.11. volby2005@centrum.cz
zahájení info kampaně 28.11. jinonický labyrint
volební kampaň 28.11.– 6.12. záleží na kandidátech
závěr kampaně (Zapař) 6.12. včas se dozvíte
elektronické volby 7.–9.12. volby2005@centrum.cz
konec voleb.období SIPSu prosinec 2006

809 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.