Účelová stipendia ztrácí smysl

Došlo ke změně v udělování účelových stipendií. Ještě koncem října platily staré podmínky. Když se člověk rozhodl jet do zahraničí, požádal o účelové stipendium pro podporu studia v zahraničí. Jeho velikost se odvíjela převážně od délky plánovaného pobytu a vyplácelo se před pobytem samým. Na základě nedávno schváleného opatření rektora č. 26/2006 došlo k poměrně radikální změně. Stipendium je vypláceno až po návratu ze zahraničí – tedy ex post.

V příloze v článku 3, ve 2. bodě písmene b – c se píše: „Návrh na přiznání stipendia předkládá děkanovi fakulty student po návratu z pobytu v zahraničí.“ … „Stipendium je možné přiznat v maximální výši poloviny nákladů na studium v zahraničí hrazených studentem po odečtení všech dalších finančních zdrojů….“

To v praxi znamená, že student, který nemá dostatek peněz, do zahraničí stejně neodjede. A toto stipendium mu prostě žádným způsobem finanční situaci nevylepší. Jak z nařízení vyplývá, bude vypláceno jen takovým studentům, jejichž finanční situace bude natolik příznivá, aby do zahraničí odcestovali. A ve své nejvyšší míře, tedy 30 tisíc, bude vypláceno těm, kterým se podaří utratit dvojnásobek.

Plní za takových podmínek toto stipendium ještě svůj smysl? Podle mého názoru zde tímto nařízením vzniká nový SKLENĚNÝ STROP. Ti, kteří ho nejméně potřebují, dostanou nejvyšší možnou taxu a ti kteří ho potřebují nejvíce, na něj stejně nedosáhnou.


Jindřich Fejfar
Autor je členem Studentské samosprávy ISS

1 205 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.