The Human Body Exhibition: Konzervovaná lidská těla jsou opět v Praze

Netradiční výstava THE HUMAN BODY umožňuje veřejnosti kompletní nahlédnutí přímo do lidského těla. Vystavené modely však nejsou pouhými replikami, jedná se o skutečná těla lidí, kteří zemřeli přirozenou smrtí. Těla (a jejich obsahy) byla upravena speciální konzervační technikou (tzv. plastinací), která dokáže za použití tekutého silikonu trvale uchovat lidské tkáně.

 

Již před pěti lety se konala v pražské Lucerně výstava Bodies, která vzbudila ohromnou vlnu protestu proti takovému zacházení s mrtvým lidským tělem. Výstava Human Body se od ní liší hned v několika ohledech. Nejde již o jakousi „lacinou senzaci“, ale spíše o netradiční vědecký projekt, jehož posláním je informovat a poučit návštěvníky o kráse a funkčnosti lidského těla. Metoda plastinace lidských modelů je oproti předchozímu projektu podstatně vylepšená a návštěvníky čeká oproti roku 2007 dokonce dvojnásobné množství preparátů.

Mezi exponáty uvidíte kromě celých těl naaranžovaných do různých pozic i jednotlivé orgány, jedna z galerií je například věnována vývoji od embrya po plod.

Výstava mimo jiné velmi názorně poukazuje na poškození těla vlivem špatného životního stylu, takže si každý může prohlédnout, co se s jeho tělem stane, bude-li mít například nedostatek pohybu, přejídat se, nebo kouřit cigarety. Tyto mnohdy šokující příklady jsou velmi silným podnětem k zamyšlení se nad svým přístupem k životu. Vedle zmíněných plic kuřáka jsou zde rovněž k vidění játra napadená cirhózou či rakovina ledvin.

Přeje-li si návštěvník odbornější výklad, jsou v každé části výstavy k dispozici vyškolení medici, kteří ho celou výstavou provedou a poskytnou mu odborný výklad přiměřený vzdělání a věku návštěvníka. Celá exhibice je navíc doplněna fotografiemi, informativními videi a kvalitně vypracovaným katalogem.

 

Výstavu můžete navštívit od 10. března v Křižíkově paviloně na pražském Výstavišti v Holešovicích. Potrvá do 10. června letošního roku.

Foto: Eliška Junková

6 890 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (7 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,86 z max. 5)
Loading...

Související články:

4 komentáře: “The Human Body Exhibition: Konzervovaná lidská těla jsou opět v Praze”

 1. Rok napsal:

  Eliško, nevím, kde jste viděla ledviny napadené cirhózou, ale na této výstavě určitě ne. Jinak cílem té výstavy je mimo jiné i to, aby lidé přestali plácat podobné nesmysly o svém vlastním těle – tak si ji projděte ještě jednou.

 2. Eliška napsal:

  Děkuji za upozornění na překlep, (správně je samozřejmě cirhóza JATER). Moje chyba, respektive „plácání“. 😉

 3. Táňa napsal:

  Eliško, moc dobře napsaný článek. Překlep se může stát každému, hlavně, že čtenáři pochopili, co jsi tím myslela a vhodně tě na to upozornili 😉 K tomu výborné fotky.

 4. LÍDA napsal:

  Morální apokalipsa člověka