„Neviditelné“ aktivity International clubu

RumunkyErasmáci – to není jen skupina českých studentů studujících na zahraničních univerzitách. Chodbami fakulty se každý semestr téměř bez povšimnutí pohybuje na 300 zahraničních studentů, kterým učarovala Praha a nejstarší středoevropská univerzita. Jejich oporou se během stává International Club. S jeho aktivitami i plány nás seznámila viceprezidentka pro společenské aktivity a komunikaci Petra Chaloupková.

International Club FSV funguje jako dobrovolnická organizace. Nemá právní statut, ale díky intenzivnímu kontaktu s Oddělením zahraničních styků a Evropskou kanceláří na rektorátu působí oficiálně. Kromě tutoringu a jazykových tandemů zajišťuje přijíždějícím zahraničním studentům zejména volnočasový program, který není v kompetenci zahraničních oddělení fakult.

International CUNI Club

Před několika lety inicioval International Club FSV spolupráci s podobnými organizacemi působícími na jiných fakultách UK s cílem vytvořit celouniverzitní International Clubu. Záměr došel určité odezvy a vznikl International CUNI Club. Jeho součástí jsou vedle FSV také fakulta pedagogická, právnická a přírodovědecká; v nedávné době byl projekt rozšířen o filozofickou fakultu. Podle Petry Chaloupkové je v případě ostatních fakult problém s komunikací či nedostatkem zahraničních studentů. „Osobně bych byla ráda, kdyby v budoucnu fungoval univerzitní International Club s jednotnější strukturou,“ dodává Petra.

Alter Ego a Tandem

Na chodu International CUNI Club se v současnosti podílí přibližně deset lidí. Základnu aktivně činných členů rozšiřuje asi třicet „buddies“, kteří zajišťují tutoring. Jedná se o tzv. Alter Ego Program, kdy český student pomáhá zahraničnímu s aklimatizací v novém prostředí a vyřizováním oficialit (ubytování, tramvajenka, ISIC, registrace na cizinecké policii atd.). Odměnou mu pak bývá zisk nového přátelství a semestr rozhodně nestrávený stereotypně.

Dalším programem, vyžadujícím spolupráci českých studentů, je jazykový tandem. V minulém roce se o procvičování češtiny či jiného jazyka přihlásilo asi 30 zahraničních studentů. Čeští studenti mají největší zájem o angličtinu, francouzštinu, němčinu a španělštinu. Většina se o existenci programu jazykového tandemu dozví prostřednictvím e-mailové konference či letáků.

Češi vs. Erasmáci (skóre 0:30)

International Club se snaží zprostředkovat zahraničním studentům řadu víkendových aktivit v oblasti sportu (např. turnaj ve frisbee) a cestování (exkurze po Praze i mimo Prahu, dlouhodobější pobyty v rámci České republiky i výlety do zahraničí). Pořádání jednodenních výletů je poměrně časté, vícedenní výlety probíhají jednou až dvakrát do měsíce. K nejúspěšnějším akcím patří výlety na Moravu, do Jižních Čech, lyžování v Krkonoších nebo vodácké zájezdy; ze zahraničních zájezdů pak International Club nabídl výlet do Budapešti, Mnichova, Krakova a Osvětimi či na vánoční trhy do Vídně. Až na výjimky se většina z nich odehrává bez účasti domácích studentů. Petra Chaloupková si to vysvětluje zejména nedostatečnou informovaností Čechů.

Alternativní večírky

Večery všedních dnů potom zaplňují různé večírky. „Úkolem International Clubu není pořádat klasické party, lákající své návštěvníky na „welcome drink“ a skvělou hudbu,“ představuje Petra nový projekt party s prezentací jednotlivých zemí. Každých 14 dní by proti sobě stáli zástupci dvou rozdílných zemí (např. Švédsko-Španělsko, Finsko-Itálie, Řecko-Polsko, Francie-Německo), kteří by se svou zemi snažili co nejlépe představit. O tom, který z týmů předvedl lepší výkon, budou rozhodovat diváci. Vítěz postoupí do finále, které proběhne na konci května. Sérii tematických večírků by měla zahájit Česká republika, a to menší mystifikací – představením Járy Cimrmana jako největšího Čecha. Následovat bude prezentace českých měst na základě pivovarů a soutěž v „exování“ piva. Od nového formátu si Petra slibuje vyšší účast českých studentů, jejichž zájem o setkání se zahraničními studenty je doposud tristní.

Rumunky

Orientation week

Na začátku každého semestru pořádá UK pro přijíždějící studenty informační týden, během něhož jsou zahraničním studentům podány základní informace o pobytu na univerzitě v ČR, získají index a zaregistrují se jako studenti UK. Na organizaci jeho společenské části se podílí také International Club, naposledy uspořádáním Welcome Party, Golem City Game a výletem do Dobříše.

„Během posledního semestru se podle mého názoru posunul International Club o třídu výš a byla by škoda, kdyby ve vývoji nepokračoval. Vždycky je to ale o lidech a těch aktivních není nikdy dost. Zájemce o spolupráci přijímáme tedy s otevřenou náručí,“ apeluje Petra Chaloupková na české studenty.

Kontakty
webové stránky: /intl-club.fsv.cuni.cz
e-mail: intl-club@fsv.cuni.cz
program Tandem: tandem.teaching@seznam.cz
Facebook: International CUNI Club

Foto: Tomáš Reichmann

1 600 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Jeden komentář: “„Neviditelné“ aktivity International clubu”

 1. Petra napsal:

  Ahoj, jen bych chtěla upřesnit pár věcí.

  Zaprvé už se asi dva měsíce nenazýváme International CUNI Club, ale Charles University International Club (IC CUNI). Takto nás najdete třeba na tom Facebooku ;-). Mejly zůstávají stejné, v nejbližší době by měla začít fungovat webová adresa http://www.ic-cuni.cz a změní se tím pádem i mejly, zatím ale funguje jen to, co je napsáno níže.

  Dále není v článku zdůrazněno, že každá fakulta si uchovává svůj vlastní IC, ale snaží se zároveň sjednotit na platformě jednotného IC pro UK (IC CUNI). Pokud tedy mluvíme o tomto velkém klubu, tak nečítá samozřejmě pouze 10 členů! 10 členů má IC na FSV. IC CUNI čitá dohromady okolo 40-50 lidí…záleží, jak je kdo daný semestr aktivní. Autorka v článku trošku motá fakultní klub a IC CUNI ;-). Takže ještě jednou pro vysvětlení. Každá fakulta má svůj vlastní IC, ten dělá sám pro erasmáky Orientation Week, tutoring (aby bylo zajištěno, že o zahr.studenta se bude starat student ze stejné fakulty) a také některé výlety jsou vyhrazeny vyloženě pro studenty dané fakulty. Jinak ale nabízíme veškeré aktivity pro všechny – výlety, tandem, párty aj., třeba teď jsme dělali quiz evening ;-).

  Naše párty prezentace nakonec proběhly takto: Španělsko vs. Německo, Polsko vs. Maďarsko, Itálie vs. Finsko, Portugalsko vs. Francie. Snažili jsme se dát dohromady protikladné země, takže z toho byly pěkně bitky ;-). Vyhráli Portugalci. Plakáty sice máme v angličtině, ale na párty jsou zváni i češi. To, že je na plakátu napsáno erasmus, neznamená, že tam nemá Čech co dělat. Naopak! Chceme je s vámi integrovat, tak v příštím roce přijďte!

  No a poslední věc, kterou bych chtěla zmínit a ve článku není a možná by vás zajímala, jsou odměny. Aktivní člen IC je odměněn za svůj přínos IC. Tj. je mu proplacena účast na veškerých aktivitách IC (výlety, vstupy na párty apod.). To by mohlo být pro mnohé z vás velkou motivací. Samozřejmě nemůže to být jedinou motivací. Musíte si v tom najít nějaký smysl. Pro mě to bylo třeba ohromě obohacující, ty jednotlivé kultury mě hodně ovlivnily, poučily…mám teď přátele po celém světě a vím, že kamkoliv přijedu, čeká mě tam člověk s otevřenou náručí :). Taky jsem si osvojila organizační schopnosti. To je něco, co je k nezaplacení a nadto se vám to vždycky bude hodit do životopisu ;-). Sama jsem si osvědčila, že se takovéto aktivity dobře hodí při přijímacích pohovorech na VŠ v zahraničí. Ale jak říkám, musíte si v tom najít něco víc…

  Takže doufám, pevně, že se někdo ozvete, protože spousta členů letos končí a my opravdu potřebujeme pár fajn lidí, kteří za to budou dýchat i v příštím roce ;-).