Křivky a dokumenty tvaruje LaTeX dokonale

LaTeXAni digitální dokumenty si nemohou beztrestně a bezbolestně vybrat, zda si pro večerní líčení vzít stíny od Microsoftu, Open Office, nebo od LaTeXu. Tak jako ženy, i ony musí zvolit mezi jednoduchým standardem a náročnější, leč mocnou exkluzivitou.

LaTeX [latech] je rozsáhlý počítačový program pro tvorbu dokumentů. Uživatel v něm může psát veškeré textové dokumenty, vkládat obrázky, tabulky a vzorce. Funguje ale jinak než Word a podobné programy, které patří do kategorie WYSIWYG (Whay You See Is What You Get).

Ta je charakteristická tím, že uživatel dokument formátuje sám a jak text napíše, takový si jej také vytiskne. LaTeX se na počítači v podstatě spustit nedá. Je to něco, co pracuje v pozadí. Uživatel spustí editor textu, v němž „napíše” svůj dokument a poté jej stisknutím tlačítka předloží LaTeXu, aby z něj vytvořil finální PDF soubor. Použil jsem uvozovky, protože psaní pro LaTeX je odlišné od psaní ve Wordu. V Latexu probíhá formátování pomocí kódů, například místo tlačítka „tučné” se používá kód \textbf{Tučný text}. LaTeX při tzv. kompilování či překládání zdrojového textu značky pochopí a vytvoří z nich dokument žádaného vzhledu.

Zde je ona kouzelná vlastnost, pro kterou LateX využívají matematici, fyzici a mnoho dalších vědců ze všech oborů. Uživatel svým kódem LaTeXu sdělí, že chce mít jistý text tučně, jiný kurzívou a jiný v tabulce, pak že má následovat obrázek, poznámka pod čarou, vzorec a podobně. Je však na samotném LaTeXu, jak dokument nakonec vytvoří. Ohlasy těch, kdo vidí dokumenty z LaTeXu vedle dokumentů z Wordu, svědčí většinou ve prospěch prvně jmenovaného. Rozdíl je znatelný, protože LaTeX zajistí, aby nikde nebyla tabulka přes dvě stránky, aby nadpis nebyl na posledním řádku a podobně. Ti, kdo píší v LaTeXu bakalářskou práci, si pochvalují, že jen píší a píší a nakonec se podivují, jak hezky jejich práce vypadá. Například na IES se v ročníku autora článku prostřednictvím LaTeXu píše přibližně deset bakalářek.

Za tímto formátovacím úspěchem stojí práce typografických profesionálů, kteří své zkušenosti předali do stovek megabajtů programu LaTeX. Ale formátování není jedinou zbraní LaTeXu. Dále je to například efektivní správa citací využívající systém odkazů a formátování definované styly, které používají prestižní žurnály.

Je třeba jmenovat i stinnou stránku programu, kterou je uživatelská nepřívětivost. Tu lze ovšem snadno překonat učením, které může trvat dva až tři večery. Prvním nutným krokem je instalace LaTeXu, dvou dalších programů a nakonec editoru, který psaní v LaTeXu ulehčuje (psát text pro LateX se totiž dá i v Poznámkovém bloku, ale není to dvakrát příjemné). Po instalaci je třeba v LaTeXu nastavit, aby používal nejen anglické, ale i české dělení slov. Editoru je nutné „říci”, kde je umístěna instalace LaTeXu, aby mu mohl posílat soubory ke kompilaci. Pak už může uživatel nahlédnout do Úvodu do LaTeXu a vytvořit svůj první dokument.

Více informací o LaTeXu včetně návodu na instalaci naleznete na adrese v kuchařce studia na IES FSV UK.

2 158 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

  žádné články nenalezeny

5 komentářů: “Křivky a dokumenty tvaruje LaTeX dokonale”

 1. b-real napsal:

  LaTeX je primarne jazyk…a program (myslis asi editor) muze nahradit obycejnej texotvej editor a kompilator…takze rozsahlost bych moc nezduraznoval…ze by Radovan (opet) psal o necem, o cem moc nevi?

 2. Radovan Fišer napsal:

  Ahoj B-reale, myslím, že kdybys psal o něčem, co dobře znáš (tj. celý článek), tak bys nebyl tak znepokojen. Je pravda, že hned první věta druhého odstavce je lež a že to je pro mě ostuda. Je však účelová a snad i účelná; ve zbytku článku je pak postupně odkrývána svatá pravda. (Díky za připomínku, konečně jsem si přečetl http://en.wikipedia.org/wiki/LaTeX .)

 3. zemko napsal:

  a kolikpak z vas pouziva i linux…jakozto matersky OS LaTeXu? kdyby se z toho nestal multiplatformni SW tak jste nahrany…smutne

 4. Radovan Fišer napsal:

  Podle mě je zajímavý pohled z jiné perspektivy: kdyby se z toho nestal software i pro Windows, tak by to vývojáře mohlo přestat bavit, protože by to používalo mnohem méně lidí. Takže nakonec dobře pro LaTeX (a pro nás všechny).

 5. Radovan Fišer napsal:

  Moc hezky je o rozdílu mezi Wordem a LaTeXem napsáno a hlavně graficky zobrazeno na http://nitens.org/taraborelli/latex .