Kolejné se zdvojnásobí. Podpora bude minimální

Studenti Univerzity Karlovy bydlící na kolejích se letos mají na co těšit. Od října se jim zvedne nájem asi dvojnásobně, průměrně na 2000 korun, a když budou mít štěstí, dostanou příspěvek v řádu několika stokorun. Jak je to možné? Ve skutečnosti je to jenom náprava dlouholeté „křivdy“, ke které se v letošním roce ministerstvo odhodlalo.

Až do loňského roku totiž byla dotace na ubytování vyplácena jednotlivým univerzitám podle počtu lůžek, která měly vyhrazeny pro studentské bydlení. Naše alma mater z toho vycházela velmi dobře, protože kolejí měla relativně dost, a každý rok tak mohlo díky tomu více než deset tisíc „přespolních“ studentů využívat pohostinství společného bydlení. Ti méně šťastní musí dojíždět nebo si shánět privát a právem se cítí poškozeni.

Pro UK nevýhodná reforma

Od letoška je tomu konec. Ministerstvo na návrh Studentské komory Rady vysokých škol připravilo změnu v přidělování dotací na ubytování, která po váhavém schválení Českou konferencí rektorů vstoupila v platnost od začátku příštího akademického roku.

Nová reforma představuje zrovnoprávnění všech studentů veřejných vysokých škol. Každý student, který bydlí mimo sídlo školy, studuje ve svém prvním studijním programu a nepřekračuje standardní dobu studia, získá nárok na dotaci ve výši mezi 600 a 700 Kč, bez ohledu na to, jestli na koleji bydlí, nebo ne. Dotaci na studenta dostane vysoká škola, na které studuje, a ta ji může ještě „trochu“ přerozdělit. „Návrh umožní studentům volbu druhu ubytování a akademické obci jako celku pomůže,“ tvrdí Karolína Kučerová, mluvčí Studentské komory Rady vysokých škol.

Nové uspořádání ale nevychází pro UK nijak růžově. Podle předběžných kalkulací dostane univerzita dotaci asi na 13 tis. studentů, zatímco dalších ca. 15 tis. na ni nebude mít nárok. Přestože ministerstvo celkový objem peněz trochu navýšilo, klesnou celkové prostředky na podporu ubytování pro studenty UK z loňských 130 mil. na 60-75 mil. ročně, zatímco o ostatní vysoké školy zůstanou na svém nebo si polepší. Kdyby se ministerská dotace rozpočítala na každého studenta UK, bude to asi 200 korun.

„Reforma je v principu správná, ale příliš uspěchaná a její důsledky nedomyšlené. Nikdo přesně neví, co ta změna provede,“ vyjádřil svou skepsi univerzitní kancléř Tomáš Jelínek.

Jak vyjít s málem?

Proto sociální komise Akademického senátu UK připravila návrh, podle kterého budou dostávat stipendium pouze sociálně mnoha drahými zařízeními, která se takřka nepoužívají a přesto jsou drahé odpisy. Už jenom samotná ostraha stojí měsíčně 9 600 Kč,“ doplnila Radmila Trnková, referentka stravování KaM.

Do roku 2004 k nám dodávala stravu menza Větrník. Ta však byla zrušena a dnes se vozí jídlo z menzy Sport při Fakultě tělesné výchovy a sportu. To podle některých přineslo lepší kvalitu jídla, ale zároveň byly zrušeny tzv. „volná jídla“ (bez objednání). Toto omezení způsobilo další pokles počtu strávníků. Zatímco v loňském únoru bylo vydáno 2165 jídel, letos ve stejném měsíci to bylo jen 1734. Vyplývá to ze zprávy KaM, kterou má Sociál k dispozici.

„Jedním z řešení je převedení provozu bufetu do výdejny a vytvoření zázemí pro vaření hotových jídel,“ uvažuje Traganová. Podle inspektorky je však velmi pravděpodobné, že pokud jinonická výdejna přežije, bude zrušen systém platby za celé menu. Polévka, nápoj či salát by se tak platili zvlášť.

Zatím není jasné, zda bude pokračovat současná výše dotací na stravu. „Budoucnost menz i kolejí je proto velmi nejasná. Vše záleží na tolika podmínkách, které zatím nejsou známy. Bylo by to věštění z koule,“ komentovala další možný vývoj Traganová.

Podle kancléře univerzity Tomáše Jelínka je však jistá jedna věc. „Předpokládám, že nejpozději do začátku příštího roku se cena obědů zvyší,“ uvedl kancléř.

545 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.