Jarní výzva studentů všem politikům – www.politickakultura.cz

V dubnu jsme předali premiéru Grossovi výzvu k odstoupení a zrcadlo jako výzvu k sebereflexi jeho chování v poslední době. Takové zrcadlo však podle nás potřebuje nejen on. Schopnost sebereflexe ztratila velká část našich politiků – odnaučili se totiž stydět.

Někteří politici se nestydí, když jsou přistiženi při lži, nestydí se, když jsou odhaleny jejich nejasné majetkové poměry. Nestydí se už dokonce ani když skrytě či otevřeně smlouvají se stranou, která se nikdy zřetelně nedistancovala od své totalitní předchůdkyně, jež pustošila naši zemi přes čtyřicet let. Nestydí se prostě za nic, a tak se čas od času v této zemi každý druhý stydí za ně.

Otrlost některých politiků už bohužel dosáhla té míry, že je zcela naivní volat obecně po zlepšení politické kultury. Myslíme, že cesta vede v tuto chvíli skrze změnu konkrétních zákonů, které úroveň politické kultury nastavují. Vyzýváme proto politiky, aby společně začali pracovat na následujícím.

1. Přijmout přísnější zákon o střetu zájmů. Je ostuda, že se v míře korupce ocitáme na úrovni zemí, jako jsou Salvádor, Kolumbie nebo Kuba. Nový zákon se například musí vztahovat i na rodinné příslušníky politiků a měl by umožnit kontrolu kont politiků. Musí se zavést jednotná, aktualizovaná a veřejně přístupná databáze, která bude poskytovat informace o zájmech jednotlivých politiků.

2. Předložit veřejnosti k diskusi Etický kodex zákonodárce a poté jej v obou komorách Parlamentu přijmout. Na rozdíl od řady zastupitelstev, státních institucí i soukromých subjektů Parlamentu ČR Etický kodex stále chybí.

3. Vyjasnit systém poslaneckých a senátorských výhod. Není možné aby politici měli některé výhody vícenásobně. V současnosti například mohou létat zadarmo na zasedání parlamentu, popřípadě jezdit bezplatně veřejnou MHD, a přitom ke svému platu dostávají dostatečně vysoké náhrady za cestovné.

4. Omezit poslaneckou imunitu, která má u nás v porovnání ostatních zemí EU největší rozsah. Pokud například poslance nebo senátora podezřelého ze spáchání trestného činu nevydá jeho komora k trestnímu stíhání, je jeho stíhání navždy vyloučeno; tedy i po skončení jeho mandátu.

5. Upravovat plat veřejných činitelů podle zřetelných a systémových pravidel. Je absurdní, aby si zaměstnanci nás občanů čas od času zvyšovali svůj plat sami.

6. Zahájit diskusi o úpravách jednacího řádu poslanecké sněmovny. Současné znění například umožňuje, aby se k určitému návrhu zákona připojovaly pozměňovací návrhy, které s původním zákonem vůbec nesouvisí.

Těchto šest bodů je podle nás nezbytným základem pro to, aby se do politiky mohla vrátit alespoň jistá míra slušnosti a aby občané mohli politikům začít znovu důvěřovat. Vyzýváme zástupce politických stran, aby zahájili diskusi na toto téma a spolu se zástupci veřejnosti začali hledat cesty, jak přinést do české politiky věcnost, slušnost a transparentnost.

210 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.