Informační systém FHS funguje výborně!

Se zájmem jsem si na webu Sociála přečetla rozhovor s děkanem FSV Víškem, zejména pasáž týkající se studijního ISu na FHS. Inspirovala mne, abych vám napsala o tomto systému něco více. IS pro FHS provozuje vývojový tým z Fakulty informatiky MU již skoro 6 let. Největší výhodou systému, který využívá FHS UK (dále MU a VŠFS), je skutečnost, že se všechny administrativní záležitosti vyřizují zcela běžně prostřednictvím IS.

V současné době slouží akademické obci stovky aplikací – služeb, uživatelé systém do něho vkládají nesmírnou důvěru, denně s ním pracuje více než 10 000 lidí. Statistiky ukazují, že na obou univerzitách i FHS došlo za dobu používání systému k nárůstu studentů o více jak 50 % (MU: z 18 000 na 28 000, VŠFS: z 2 500 na 3 500, FHS UK: z 1 000 na 1 650 studentů), aniž by současně došlo k nárůstu potřebného personálu, jak by se dalo předpokládat.

Evropská organizace EUNIS ocenila systém za jeho vysokou profesionalitu EUNIS Elite Award 2005 (http://is.muni.cz/clanky/2005_eunis_elite_award.pl). Nejde zdaleka už jen o automatizované elektronické přijímací řízení, zápisy do semestru, zápisy předmětů, hodnocení v semestru, omluvenky, přihlašování k tématům, bakalářkám, diplomkám, hodnocení absolvovaných předmětů (anketa), přihlašování na zkoušky, získané známky, tisk diplomů a dodatku, ale zájem se přesouvá ke kreativnímu využití ve výuce – e-learningu (vystavování studijních materiálů, odevzdávárny úkolů, testování či e-zkoušky, diskusní fóra předmětů, studentská svépomoc ad.).

Studenti na MU mají tendenci soutěžit o zajímavé studijní možnosti (některé předměty či zkušební termíny jsou prostřednictvím systému rozebrány během dvou sekund), proto je kladen důraz na spolehlivost systému, dostupnost a rychlost odezvy, referenti a referentky se naopak spoléhají, že systém za ně zkontroluje studijní řád, individualizovaný postup do dalšího semestru či vydání diplomu. Kromě pohodlí a úspory času nebo práce uživatelům přináší systém úsporu nákladů univerzitě, fakultě.

Jitka Brandejsová
manažer vztahů
Vývojový tým informačního systému Masarykovy univerzity v Brně
brandejsova [zavináč] fi.muni.cz

1 180 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.