Exprezident Havel diskutoval se studenty

Tvrdí o naší generaci, že jsme sebevědomí a nezdeformovaní komunismem. Vyzývá nás, abychom vstoupili do politiky, prý by jí to prospělo. Evropská ústava je podle něj nudný a byrokratický text. Potvrzuje se, že Václav Havel odešel z Hradu, ale rozhodně ne ze života a stále má co říci.

V pondělí 14. listopadu v aule Právnické fakulty UK proběhla ojedinělá akce. Mezi studenty se přišel podívat bývalý prezident Václav Havel. Hlavním tahákem pro více než 800 lidí byla diskuse s občanem Havlem. Ten nezklamal a opět předvedl neuvěřitelný ohňostroj názorů a myšlenek, který oslnil snad všechny přítomné zástupce akademické obce.

Poslední prezident Československa a první prezident České republiky si k potěšení přítomných studentů dopřál jenom několik vět jako úvodní slovo a pak už mohla začít všemi očekávaná diskuse. Někomu se jako malá nevýhoda mohlo zdát, že otázky mohly být pouze písemné. Na jednu stranu se dychtivý tazatel při otázce nemohl podívat legendě, Václavu Havlovi, do očí, na druhou stranu se organizátoři vyhnuli nepatřičným útokům na jeho osobu.

Pokec s intelektuálem

Jako první přišli na řadu otázky ohledně jeho vztahu ke KSČ(M). To, že komunistická strana nebyla zakázána, nevidí Václav Havel jako chybu svou či někoho jiného. Důvodem této skutečnosti je totiž fakt, že zde na to prý nebyla vůle ve společnosti. A podobně kontroverzní názory se ex-prezident nebál prezentovat po celou zhruba hodinu a půl.

Když přišla řeč na Evropskou unii, mnozí včetně zasvěcených se velmi podivili. Ne, že by kritika EU bývalého prezidenta měla společné rysy s kritikou jeho nástupce na Hradě, ale co se týče tvrdosti, tak si s ní v ničem nezadala. Evropská ústava? Podle Havla nudný a byrokratický text. Hodnotí ji také jako dobrou knihu možná tak pro úředníky a politiky, ale jako občanský bestseller prý totálně propadla. Václav Havel je pro vytvoření takové stručné ústavy, které by občané porozuměli podobně jako v USA.

O politice bez politiků

I když o politických tématech mluví stále se stejným zaujetím a nadhledem jako když sedával na Hradě, přiznává, že do politického života se vrátit nechce či dokonce nemůže. Nejenže nechce „vstoupit dvakrát do stejné řeky,“ ale má spoustu jiných úkolů, např. závazky v zahraničí. V budoucnu se ale můžeme těšit na jeho novou knihu i divadelní hru.

Studenty Havel zaujal natolik, že se ke konci debaty zajímali, jestli by neměl zájem přednášet na vysoké škole. Není to podle něj nejlepší nápad a dále ještě dodal, že neovládá žádný konkrétní předmět. Naopak by mohl „jen“ vyprávět příběh svého dobrodružného života. Přičemž ale tvrdí, že vůbec dobrodužné povahy není.

„Důchodce“ s duchem mladíka

Václav Havel je celosvětově známý pro své humanitní smýšlení, ukázal ovšem, že má v sobě i obrovský kus obyčejné a pěkné lidskosti. „Proč to říkám? Na jakou otázku to odpovídám?“ zeptal se uprostřed věty. Ozval se všepřítomný smích následovaný ohlušujícím potleskem. Už po nápovědě jen jednoduše konstatoval: „Aha.“

Petr Jánský (IES)

151 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.