Dvacet senátorských křesel hledá majitele

Akademický senát diskutuje o přejmenování FSV na FSVENa konci listopadu čekají fakultu volby do Akademického senátu. Stávající dvacítce zastupitelů totiž končí dvouleté funkční období. Lhůta pro podávání návrhů už běží, navrhovat může kandidáty kdokoliv až do 13. listopadu do 12:00.

O svých zástupcích bude akademická obec hlasovat ve dnech 25.-27. listopadu. V Hollaru, Opletalce i Jinonicích budou v provozu volební místnosti, a to každý den od 12:00 do šesti do večera. Průběh a organizaci bude koordinovat volební komise ve složení Martin Hájek (pro Jinonice), Matouš Hrdina (pro Hollar) a předsedkyně Zuzana Kasáková (pro budovu v Opletalově ulici).

Studenty je slyšet

Právo volit své zastupitele má každý člen akademické obce, student stejně jako pedagog. Stejně tak může do senátu kdokoliv kandidovat.

AS FSV UK je dvacetičlenný, deset míst je určeno pedagogům, zbývajících deset studentům. Maximálně tak naplňuje možnosti, které takzvané „studentské komoře AS“ dává zákon. Podle něj totiž studenti nesmí tvořit víc než polovinu (ale ani méně než třetinu) akademického senátu.

Silné studentské zastoupení není ve fakultních senátech samozřejmostí. Například na FF UK je poměr pedagogů a studujících 16:15, na FHS UK připadá na 5 studentských senátorů celých 8 pedagogů.

Nominovat může každý student i pedagog. Návrhy se podávají předsedkyni Volební komise písemnou formou výlučně prostřednictvím podatelny (na Hollaru za vrátnicí) a musí obsahovat

* jméno a příjmení kandidáta i navrhovatele,
* název institutu, za který hodlá pedagog / student kandidovat,
* zařazení do příslušné komory (pedagogická / studentská),
* písemný souhlas uchazeče se svou kandidaturou.

Formulář pro nominaci je ke stažení zde.
Své programy můžete samozřejmě zasílat i nám, Sociál je rád zveřejní!

V senátu FSV musí mít alespoň jednoho zástupce každý institut – pokud se na něm najde někdo, kdo s kandidaturou vysloví souhlas. Zbylé složení určuje počet obdržených hlasů. Velkou roli tedy hraje voličská účast. V posledních volbách tak výrazně dobře dopadl zejména IKSŽ a IES, oba instituty shodně získaly 8 postů v obou komorách dohromady.

Senát má šanci něco změnit

Akademický senát během posledních dvou let rozhodně nezahálel. Rozdělil celkem okolo 150 000 na studentské projekty, po bouřlivé diskuzi loni na podzim zamítl přejmenování fakulty na FSVE. Málem odvolal proděkana pro studijní záležitosti (polovina studentské komory byla pro) za dlouhodobě nevyhovující hodnocení kurzů. To nakonec alespoň částečně vyhovující formou proběhlo až na jaře 2009.

Téměř každé zasedání také senát kritizoval nedostatečné PR fakulty. Toho se teprve na začátku letošního léta ujala doktorka Kollmannová, která se marketingu věnuje ve své profesi.

1 166 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

3 komentáře: “Dvacet senátorských křesel hledá majitele”

  1. Jakub napsal:

    Snad to bylo obráceně, silnou pozici získal na počátku IES a náhradníci pak byli z IKSŽ, zkontrolujte si to! Děkana teď volilo 8 zástupců IKSŽ.

  2. Heda Čepelová napsal:

    Díky za připomínku, záhadně mi tam někde dvě jména vypadla. Nicméně skóre tedy bylo 8:8.

  3. Jakub napsal:

    Při volbě děkana bylo složení fakultního senátu následující: IKSŽ – 8 členů,IMS 4 členové, IES a IPS po 3 zástupcích a ISS reprezentovali dva členové. Tento stav tedy vůbec nekorespondoval s výsledkem senátních voleb, ve kterých IES získalo 8 zástupců a IKSŽ pouze 4.