Debatní klub učí studenty dobře argumentovat

Debatní klub studentů a přátel Univerzity Karlovy (DKUK) má na naší škole již šestiletou tradici. Členové univerzitního klubu se pravidelně schází k argumentačním kláním podle přesných pravidel britského formátu parlamentní debaty, ve které se dvoučlenné týmy snaží přesvědčit rozhodčí a publikum o svém pohledu na věc.

Jaké jsou hlavní přínosy debatování? Místopředseda DKUK Michal Hrušík říká: „Členové DKUK, kteří se každý týden účastní debatních setkání, se naučí kvalitně a strukturovaně argumentovat a kriticky myslet. Získávají lepší všeobecný přehled, zlepšují své rétorické schopnosti, s větší sebejistotou hájí své názory, ztratí strach z veřejného projevu v angličtině a v neposlední řadě poznají spoustu zajímavých mladých lidí. V debatě nastává často situace, kdy je potřeba obhajovat názor, se kterým se vnitřně neztotožňujeme – debatéři se učí respektovat více pohledů na problém.“

DKUK pořádá akce jak pro začínající debatéry, tak pro „profesionály“. Například každoroční Mikulášský turnaj, mezinárodní turnaj Allen&Overy, akademické mistrovství v debatování České i Slovenské republiky nebo ukázkové propagační debaty. Pravidelná setkání probíhají každou středu v 18 hodin na Právnické fakultě UK.

Debatním jazykem je zhruba v polovině případů angličtina, v polovině čeština. Témata jsou velmi různorodá – mezinárodní i vnitrostátní politika, kultura, školství, zdravotnictví, životní prostředí, sport či etické hodnoty.

Za 1 ze zkoušek

Debatní program pochází z anglosaských zemí, kde má více než padesátiletou tradici. Většina mladých lidí, kteří tam chtějí být ve svém budoucím životě a kariéře úspěšní, pokládá účast v debatním klubu téměř za povinnost. Schopnost přesvědčivého a asertivního veřejného vystupování, které je navíc podepřené logickými a strukturovanými argumenty, navíc v angličtině, je dnes mimořádně ceněna.

„Při zkouškách debatéři častěji dostávají jedničky, nemají problém s pohovory a hledáním zaměstnání nebo prezentace projektu před větší skupinou lidí. Stávají se z nich výrazné a úspěšné osobnosti, které si navíc díky této aktivitě najdou spoustu podobně zaměřených známých,“ dodává Michal Hrušík. Debatéři se také mohou zúčastnit turnajů organizovaných nejen DKUK v Česku, na Slovensku i jinde ve světě.

Pokud vás debatování zaujalo, můžete si to snadno sami vyzkoušet. „Stačí přijít na pravidelnou schůzku a vše důležité novým členům vysvětlíme,“ uzavírá Michal.

824 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.