Cimrman nadlehčeně poukazuje na problémy stáří

Hra Švestka; zdroj: www.zdjc.cz

Divadelní hra z pera legendární dvojice Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka s názvem Švestka byla poprvé uvedena 16. listopadu 1997. Jedná se o jevištní sklerotikon a jak už bývá u cimrmanovských her zvykem, skládá se ze dvou částí.

V té první přednášejí herci odborné referáty o životě a díle Járy Cimrmana. Asi nejzáživnější a nejhumornější příspěvek přednesl Zdeněk Svěrák. Začal slovy: „Hra Švestka je hrou o stáří. K neduhům stáří patří zejména dvě vady – neschopnost udržet myšlenku a neschopnost myšlenku opustit.“ A těmito dvěma stařeckými vadami je naplněný příběh samotného představení.

Hra líčí spor o tom, komu patří strom švestka umístěný na malé a poklidné železniční stanici Středoplky. Sem přijíždí bývalý vechtr Přemysl Hájek s úmyslem strom očesat. Vlastní povolení, avšak musí to stihnout do večera. Současný hlídač železniční trati Kamil Patka mu ale odmítá půjčit žebřík. Přemysl se situaci snaží vyřešit za pomoci kamaráda horolezce Sváti Pulce. Právo na třetinu úrody má rovněž Přemyslův bratranec Blažej Motyčka. Přemyslův záměr je však neustále mařen jeho neustálým zapomínáním důvodu, proč do Středoplk zavítal. Jeho bratranec naopak splnění úkolu zdržuje svým vyprávěním o stále stejném tématu. A tak dojde k tomu, že Přemysl strom očesat nestihne, a ten tak připadá úředníkovi Kryštofu Nastoupilovi.

V roli kmeta Přemysla bavil diváky Zdeněk Svěrák, po jeho boku se představili Petr Riedinger, Jan Kašpar, Jaroslav Weigel, Genadij Rumlena a Petr Brukner. Hra vtipnou formou postihuje problémy zralého věku v oblasti myšlenkových a řečových pochodů. Mezi diváky se setkala se zájmem i s trochou notného sentimentu. Slovní hříčky, komické výstupy, ale především brilantní bavičské charisma pana Svěráka i mě velmi pobavily a rozesmály. Podle kritiků platí prohlášení z úvodu referátu, že umělecká úroveň hry je poznamenána stářím jejích autorů – např. „dialogy nejsou tak hutné, jak jsme u Cimrmana zvyklí“ (www.csfd.cz). Myslím si, že na kvalitě díla to však neubírá.

Lucie Kučerová

1 113 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Jeden komentář: “Cimrman nadlehčeně poukazuje na problémy stáří”

  1. Brabec napsal:

    Proč tady tenhle článek je?