Café Babel mluví o Evropě

Zahlídli jste již někdy plakát se záhadně smyslnými ženskými rty? Vězte, že výzvu „vyslovte se“ má pro vás Café Babel (CB) – evropský on-line magazín v šesti jazycích na adrese www.cafebabel.com. Jednou v únoru 2001 se dalo dohromady pár nadšených Erasmáků, kteří vzápětí spustili první vydání ve spolupráci se šesti místními redakcemi vč. pražské. Za čtyři roky se počet redakcí rozrostl na 22 ve 14 státech, přičemž redakce CB se nachází i mimo EU (Sofia).


Vo co v CB go? „Celý Café Babel je o kafi,“ říká Janka, jež má v redakci na starosti PR vztahy. CB je totiž neformální spolek dobrovolníků, kteří publikují na webu, organizují debaty, zejména v kavárnách a jinak příjemném prostředí a spolupracují s ostatními redakcemi. Prvotní myšlenkou bylo založit neformální diskusní forum pro celoevropskou výměnu názorů. Kromě toho v rámci CB funguje síť překladatelů, která zajišťuje všech šest jazykových verzí internetové stránky CB. Se šesti jazykovými mutacemi je CB prvním takovým médiem. Heslo Café theraphy, v jejímž rámci se letos organizují debaty s tématem „Who is afraid of…?“, zní „jen debatou se dá porazit strach“. Na debatách, kterých se účastní kolem 50 hostů, včetně zahraničních, a které se konají několikrát do roka, se lidé podle Janky „mají vypovídat ze svého strachu“. Co dalšího CB podniká? Na stánkách CB naleznete především každý den něco nového. Caffeine je rubrika aktualit, které se průběžně vyskytují, OrientEspresso je rubrika zaměřená na poslední rozšíření EU, za prohlédnutí stojí i rubriky What´s on, Tower of Babel a Brunch. Hlavní rubrika Issue/Dossier vychází v pondělí v různých jazycích. Za největší úspěch CB považuje Janka letošní dvojnásobný vzrůst návštěvnosti na 70 000 přístupů měsíčně, který si vysvětluje zahájením propagační kampaně a debatami v Bruselu. CB se chce zkrátka dostat do povědomí veřejnosti, zejména mladých lidí jako evropská veřejná výměna názorů. Jako v každé dobrovolnické organizaci naráží CB na problémy jako nedostatek financí, stíhání deadlinů, nefunkční spolupráce s překladateli, nábor nových členů, atd. Jak tedy drží tento mezinárodní projekt pohromadě? Většina komunikace probíhá podle Janky emailem, nicméně v Paříži funguje stálá redakce 4-5 lidí placených EU. Kromě toho se každý srpen koná Babel academy, kde se jednotlivé redakce setkají a vzájemně informují. Práci české redakce usnadnil navíc grant Úřadu vlády, který získala současně se svým zastřešovatelem Asociací pro mezinárodní otázky.

Jak tedy funguje pražská redakce? Janka nazývá své kolegy „sedmi statečnými“. Říká, že členové CB jsou hlavně idealisté a nadšenci, kteří věří, že „mladá Evropa musí mluvit se starou“. CB je pro členy flexibilním, vícejazyčným a přístupným projektem, jakýmsi „pokračováním Erasma“ a umožňuje setkávání s lidmi po celé Evropě. Janka nadšeně vypráví, jak na debatu přijel Španěl, který kdysi překládal její článek. CB je otevřené všem názorům, nicméně „věřím v myšlenku Evropy“ převažuje. Pokud Vás myšlenka café babel zaujala a chtěli byste se zapojit do redakce, prohlídněte webové stránky a napište na praha()cafebabel.com, nebo přijďte na BabelDay 18. října v Jinonicích. Budete mít pak šanci setkat se s celou redakcí, třeba v kavárně u šálku kávy. Debatéři se mohou těšit na výměnu názorů 22. října v 15.15 ve foyer kina Lucerna.

317 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.