Absolventka IKSŽ: Barbara Nesvadbová, šéfka Harper´s Bazaar

Barbara Nesvadbová

„Řekla bych, že působením v oblasti zábavy jsem své kantory nezklamala. Nikdo z nich si stejně asi nemyslel, že by se ze mne stala redaktorka Respektu. Nikdy jsem nebyla hlubokomyslná holka déle než hodinu, a ještě většinou večer,“ komentuje s nadhledem své dosavadní profesní směřování novinářka a spisovatelka Barbara Nesvadbová.

V odpovědích je jinak spíš vyhýbavá, není se ovšem čemu divit. Má možnost hodnotit žurnalistiku delší dobu z obou stran – už šestým rokem pracuje jako šéfredaktorka měsíčníku Harper’s Bazaar a zároveň je jako extravagantní autorka vděčným soustem pro společenská i jiná periodika.

Neztělesňuje zrovna typický „produkt“ Fakulty sociálních věd, kde absolvovala žurnalistiku a masovou komunikaci. „Myslím, že jsem dostudovala jen díky benevolenci a dobrotě kantorů na FSV, šprtem jsem přestala být prvákem na gymplu a už se to nikdy nevrátilo. Ne, že by mi chyběla touha po vzdělání, to jistě ne, ale těch ‚jiných‘ svodů bylo od puberty opravdu hodně.“

Z pedagogů, jejichž rukama během studií prošla, vzpomíná hlavně na zesnulého docenta Michala Černouška, významného psychologa a vědce, autora mnoha knih, například Sen a snění či Šílenství v zrcadle dějin. „Jeho přednáška na téma archetyp ďábla je nezapomenutelná. A samozřejmě pan docent Halada, moje záchrana.“

Kontakty s fakultou už v současnosti nijak nepěstuje, výjimku tvoří někteří její bývalí spolužáci. „Nejbližší je mi asi Jakub Knězů, kterému se snažím pomáhat s prací pro lidi s mentálním postižením, klienty ústavu Zahrada na Kladně, pro které Jakub odvádí obrovskou spoustu práce, a Dita Schneidrová, která je mi blízká ‘lidsky‘, nebo spíš ‘holkovsky‘, jakkoliv divně tohle označení zní,“ shrnuje Nesvadbová.

Novinařině se věnovala už při nástupu na vysokou školu. Obor si vybrala, podle vlastních slov, především proto, aby se dostala mezi podobně orientované jedince a oťukala se v oblasti audiovizuálních médií, kde vedle časopisů také našla profesní uplatnění. Moderovala televizní talk show a už dva roky vysílá na Rádiu Impuls pořad Zrcadlo Báry Nesvadbové.

Barbara Nesvadbová„Myslím, že jsem dostudovala jen díky benevolenci a dobrotě kantorů,“ zpochybňuje svoje studijní výkony spisovatelka, celebrita, šéfredaktorka, matka dcery Bibiany a dcera spisovatele Josefa Nesvadby.
foto: archiv B. Nesvadbové

Většinu energie ale směřovala na tištěná média. Po působení v Playboyi a společenském měsíčníku Xantypa zakotvila opět na místě šéfredaktorky, tentokrát české mutace magazínu Harper’s Bazaar. „Na starosti mám výběr fotek, schvalování grafické úpravy, dále navrhuju témata, jak publicistická, tak módní, připravuji titulní stranu, komunikuju s mateřskou, americkou verzí i s ostatními redakcemi. Často dohlížím na přípravu fashion story, komunikuji s inzerenty, vymýšlím rubriky nebo oslovuji externisty,“ popisuje Nesvadbová.

„Když mě opustil asi pátý chlapík, rozhodla jsem se toho nějak využít, tak jsem o nich začala psát,“ shrnuje počátky své spisovatelské dráhy. Z původních fejetonů vznikla v roce 1999 její první kniha Řízkaři. Soubor povídek o sexu, vztazích a (ne)hledání toho pravého se dočkal dalších dvou pokračování. Podle Bestiáře natočila režisérka Irena Pavlásková stejnojmenný film, jenž se dočkal podobně rozporuplných ohlasů jako předloha. Spíš než samotný film nakonec noviny rozebíraly spor obou autorek o scénář.

Zatím poslední titul Barbary Nesvadbové, Život nanečisto, vyšel už před sedmi lety. Těžko říct, zda prožívá v tomto směru tvůrčí pauzu nebo jde o definitivu. „Každá životní etapa obsahuje něco a den má opravdu jen dvacet čtyři hodin, taky mám dceru, které věnuju spoustu času. Jistě psát začnu. Chybí mi to. Anebo taky nezačnu. A taky se nic nestane…“

Barbara Nesvadbová

· Narozena 14. 1. 1975 v Praze,
· 1997-2002 FSV, obory žurnalistika a masová komunikace
· bývalá šéfredaktorka časopisů Playboy a Xantypa,
· od roku 2002 šéfredaktorka českého Harper’s Bazaaru,
· autorka knih Řízkaři (1997), Bestiář (1999), Život nanečisto (2000).

11 435 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (12 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,67 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.