Téma fss-mu

Paradoxy vysokého školství: srovnání FSS a FSV

Logo FSS MUNIČím déle jsem na univerzitě v pozici vyučujícího, tím vážnější mám výhrady vůči systému, jakým funguje. Mohu mluvit jenom za to, co znám důvěrně – Masarykovu univerzitu v Brně a Karlovu univerzitu v Praze, respektive FSS a FSV. Na obou institucích jsem strávila pár let, a i když do Brna už jezdím jen zřídka, mám stále dost informaci o změnách, které tam probíhají. Přiznám se bez mučení, že FSS je na tom podle mě lépe, alespoň co se logistiky a atmosféry na fakultě týče. Přikládám malé srovnání (přátelé z FSV, nastražte uši a plačte). (Pokračování textu…)

Když sociologii, tak v Brně!

Brno

„Když sociologii, tak v Brně“, „V ekonomii vede IES UK, dotahuje Ostrava“ hlásaly titulky Hospodářských novin. Ty v průběhu února přinášely porovnání jednotlivých vysokých škol pro dosud nerozhodnuté studenty. Mezi hodnocené obory se dostala i sociologie a ekonomie. (Pokračování textu…)

Přijímačky nejsou spravedlivé

Jakožto studentku FSS mě zaujaly dva články z minulého čísla Sociálu. Kritika přijímacích zkoušek na FSV (konkrétně na IPS) od studenta politologie Fakulty sociálních studií MU v Brně a reakce pana Hnízda na tuto kritiku. Tento rok jsem měla možnost projít mj. zkouškami jak na FSV UK, tak na FSS MU a proto jsem si také nemohla nevšimnout, stejně jako zmiňovaný student, obrovského rozdílu mezi přístupem obou fakult.
(Pokračování textu…)

Brno nehýčká katedry, ale studenty

Se zájmem jsem si přečetl komentář pana Hnízda o tom, jakým způsobem se realizuje přijímací řízení na FSV UK. Vím, že celý text vypadá trochu jinak a jeho autor, pan Bagge, mi jej dal k dispozici v elektronické podobě. Protože však čtenáři neměli pravděpodobně možnost se s ním seznámit, rozhodl jsem se zareagovat pouze text otištěný v posledním čísle Sociálu. Upozorňuji tedy, že reaguji na to, co bylo zveřejněno (černé na bílém), nikoli na to, jak to skutečně autor výroku řekl (nedohledatelné) či dokonce myslel (spekulativní). /článek byl po nezbytné korektuře zveřejněn tak, jak byl jeho autorem zaznamenán – pozn. red./
(Pokračování textu…)

Hnízdo: Nechtěl jsem vyvolat polemiku

Dovolte, abych několika poznámkami reagoval na „svůj“ článek, který vyšel v minulém čísle Sociálu. Předně chci čtenáře ujistit, že nejde o můj článek. Tento článek jsem nenapsal, vznikl jen na základě nahrávaného rozhovoru, který jsem bral jako neformální a předpokládal jsem, že v případě publikování mně bude dán k autorizaci.
(Pokračování textu…)

Neférové přijímačky odrazují od studia na FSV

Hned na úvod bych rád zdůraznil, že jsem na IPS přijat byl a nejde tedy o nahněvaný pamflet neúspěšného uchazeče. Asi všichni víme, že přijímačky nejsou procházka rájem. Právě proto však očekáváme férové a rovné podmínky. Stejný zájem by měla mít i fakulta – přijmout jen ty nejlepší, nikoli „nejšikovnější“ studenty.
(Pokračování textu…)

Hnízdo: přijímačky jsou spravedlivé

Výtky Martina Dubéciho k ústnímu pohovoru (viz Neférové přijímačky odrazují od studia na FSV) jsou podle mě neoprávněné, zkoušející jsou lidé pedagogové s dlouholetou zkušeností. Dříve, když se bralo daleko méně studentů než dnes, maximálně 20 procent, to však bylo na hraně.
(Pokračování textu…)

Hlavní zpráva na webu FSV? Školení řidičů

Začátkem září možná začali mnozí ze studentů znovu pomýšlet na školu. Většinou je jistě zajímal harmonogram akademického roku či rozvrh. Jako nejsnazší cesta ke zjištění těchto informací se logicky jevila návštěva webových stránek FSV. To byl však bohužel naprosto mylný předpoklad – na užitečné informace na homepage mohl začátkem září student zapomenout.
(Pokračování textu…)