Rubrika Studentský život

„A proč zrovna do Rumunska?“

S přítelem toho chceme poznat co nejvíce, proto jsme se rozhodli vyjet s organizací AIESEC na stáž do Rumunska. Lákala nás vidina šesti týdnů strávených se studenty z celého světa, stejně jako práce v neziskovkách. Ve druhém největším rumunském městě Kluži jsme měli za úkol zlepšit jejich marketing, naučit je používat sociální sítě, vytvořit propagační materiály nebo naplánovat eventy. Čekala nás práce, zábava a život na koleji, který jsme do té doby neznali.

Vždycky jsem chtěla strávit léto na druhém konci světa a učit děti základy angličtiny. Takových programů u AIESECu najdete nespočet. Nás však zaujala jiná příležitost. Nový program ReBranders pořádají rumunští studenti několikrát do roka. Ve svém městě přivítají mladé lidi z celého světa a ti pak pomáhají s propagací tamní univerzitě nebo neziskovce. Když chcete vyjet na letní stáž, musíte AIESECu zaplatit poplatek pět tisíc korun. Za tuto částku dostanete přístup do mezinárodní databáze všech stáží, které byly na ten rok vypsány. A že jich tam je.

Po registraci do databáze jsme kontaktovali AIESEC v Kluži a absolvovali Skype pohovor s Denisou. Štěstí nám hrálo do karet a do party ostatních ReBranders nás vzali okamžitě oba. Pak už naší jedinou starostí bylo vymyslet, co všechno budeme na šest týdnů v Rumunsku potřebovat…

Na koleje v Rumunsku jedině se spacákem

„Rumunsko je civilizovaná země, mami. Vždyť jsou i v Evropský unii,“ říkala jsem doma, když se poprvé zděsili, kam že jsme se to rozhodli odjet. To jsem však ještě netušila, že být v EU nerovná se standard, na který jsme zvyklí. Na kulturní šok jsem nevěřila, alespoň v našem případě. Dokud jsme poprvé nespatřili kolej, která se nám měla stát domovem. Kdybych Gabriela nepřesvědčila, otočili bychom se na podpatku a těch 1 500 kilometrů si ten den střihli ještě jednou. „Vidělas tu hrůzu, kterou se máme přikrýt?! Z toho chytím svrab.“ „Já vím! Hned zítra se půjdeme podívat po nějakém spacáku.“

….
Celý článek Pavly Šedivé si můžete přečíst v říjnovém Sociálu.

Mikuláš Všelicha, novodobý romantický hrdina

Archiv autora

Když jsem před dvěma lety začínal své studium marketingové komunikace a PR, na parkovišti před resortem, kde právě startoval seznamovák, se odehrálo osudové střetnutí. Z malého auta tehdy vylezla velká osoba, která změnila můj pohled na svět a do jisté míry i mě samotného. Tou osobou nebyl nikdo jiný než Mikuláš Všelicha, nadaný básník, skladatel, muzikant, zpěvák a vypravěč…

 

Miky se odmala věnuje hudbě. Přes bicí se dostal ke kytaře, ke které si vybudoval silný vztah, a dnes na ni dokáže vybrnkat jakoukoli možnou i nemožnou melodii. V roce 2009 se rozhodl se třemi kamarády založit vlastní skupinu a vznikli Paradogs. Sestava tří kytaristů a jednoho bubeníka se brzy rozrostla i o houslistu, což dodává kapele lehce exotický nádech. A jakou hudbu hrají? „Máme svůj styl, hrajeme inteligentní rock řízlej filosofickým punkem,“ říká Miky.

Pokračování článku Filipa Čecha najdete v novém Sociálu !

Career Days: Porušit pravidla se někdy vyplatí

Never apologise. To je základní pravidlo při předvádění svých prezentací.“ Je po páté hodině odpolední a Josef Havelka, ředitel marketingu České spořitelny, právě zaujímá místo před projektorem v malé konferenční místnosti pražského hotelu Corinthia. Ve své hodinové prezentaci s názvem Innovate or Die osvětlí skupině slušně oblečených mladých lidí základní principy současného firemního marketingu. Zavtipkuje o věcech, „které bychom do Spořky neřekli“, prozradí, že vynález brýlí Google Glass byl podložen JARVISem z Iron Mana, a přitom nezapomene čas od času prohodit neformální „okay?“. Než se však tak stane, omluví se za to, že povede většinu prezentace v angličtině. „Takže jak chápete, i ‚break the rules‘ se může ukázat jako slušná taktika.“

Řeč je samozřejmě o Career Days, každoročně pořádaném dvoudenním veletrhu pracovních příležitostí, na němž se především studenti vyšších ročníků ekonomických oborů mohou dozvědět více informací o svých potenciálních zaměstnavatelích, nabýt důležitých kontaktů v odvětví a tak vůbec se ujistit, zda je práce v daném oboru pro ně to pravé.

Na Career Days jezdím třetím rokem, takže už jsem navštívila dost firem,“ říká studentka Slezské univerzity Martina. „Třeba KPMG (celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství, pozn. red.)mi pomohlo rozhodnout se, co bych chtěla v budoucnu dělat, a tím je audit.“

Zájemci si mohli procvičit své soft skills (jak nabízí slovník cizích slov tzv. měkké dovednosti – kooperativnost, komunikativnost, empatii, sebekritičnost, asertivitu, schopnost vést tým), setkat se s HR manažery velkých firem tuzemského trhu nebo zajít na konference s významnými osobnostmi. V tomto roce byli hosty např. Petr Ludwig, autor bestselleru Konec prokrastinace, či již jmenovaný Josef Havelka. Kromě toho si účastníci mohli nechat u stánku Kooperativy poradit, jak vylepšit své CV, nalíčit se u Avonu, u UNIJOBS se opět pro potřebu svého CV profesionálně vyfotografovat nebo si alespoň u Starbucks dopřát šálek kávy zdarma.

Jsem si jistá, že existuje pravidlo, které říká: za žádných okolností se nepouštěj při psaní článku do nesmyslných přirovnání. Jak už ale víme, porušování pravidel není vždy na škodu, a proto mi nedělá problémy napsat následující: Career Days vám práci nenajdou, ale dodají vám dostatek indicií, abyste si ji našli sami. Že se cítíte ještě zmatenější než předtím? Hned vysvětlím.

Určitě si většina z vás vzpomene na francouzskou soutěžní show Pevnost Boyard, v níž si vždy skupinka lidí prošla řadou naprosto šílených i méně šílených úkolů, za jejichž splnění obdržela po zásluze indicie a klíče od pokladnice – čím více indicií a klíčů skupina měla, tím lepší a delší se stával jejich přístup ke zlatu. A jak že do tohoto modelu zapadá koncept karierního veletrhu Career Days?

Představte si pokladnici jako trh práce a jednotlivá stanoviště na pevnosti jako životní lekce. V závislosti na tom, kolika lekcemi a s jakou úspěšností si jednotlivec projde, mu budou otevřeny dveře do pokladnice s pracovními příležitostmi. Pokud se ale již zmíněný jedinec nebude cítit s počtem svých životních indicií a klíčů spokojený, může využít pomocné ruky od Career Days, která mu skrz otce Furaty (v tomto srovnání velmi neohrabaně nazvaní HR odborníci) nabídne omezený počet indicií a klíčů. To, jak s nimi člověk naloží, už záleží pouze na něm. Nikdo vám ale samozřejmě nezaručí, že pokud nevyužijete své příležitosti včas, že neskončíte jako potrava tygrů. Naštěstí v reálu jen těch metaforických.

Kristina Roháčková

Diplom nestačí, důležitá je praxe. Career Days 2014 začínají

02Hned po státnicích nám nikdo práci nenabídne, musíme mít praxi. To víme. Jak si však už při studiu obohatit životopis o zkušenosti z oboru nebo kam se vydat za vysněnou prací? Pokud už o ní máte bližší představu či dokonce víte, pro jakou společnost byste chtěli pracovat, možná se s ní budete moci naživo setkat na pracovním veletrhu Career Days, který se uskuteční 13. a 14. března v Corinthia Hotel Prague. Na veletrhu se představí dvacítka českých společností, každá ve své vlastní hotelové místnosti, kde si zájemci mohou v klidu poslechnout prezentaci firmy v uzavřené skupince pětadvaceti lidí. Manažeři se jim pak budou věnovat i na trénincích zaměřených na rozvoj tzv. soft skills. Na chvíli se stát kampaňovým manažerem návštěvníkům umožní Česká spořitelna. Ta zároveň poradí, jak úspěšně prezentovat svou osobnost na profesní sociální síti LinkedIn. Jak zjistit, v čem jste dobří a na čem je třeba ještě zapracovat, vás zase naučí Mars Incorporated. Na závěr každého dne vystoupí dva hosté, mezi nimi třeba autor knihy Konec prokrastinace Petr Ludwig nebo bývalý guvernér ČNB Pavel Kysilka.

Pokud se na Career Days 2014 chystáte, představte si, že vás firma právě pozvala na pohovor poté, co jste jí poslali životopis. Tady je pár triků, jak se na setkání co nejlépe připravit:

  1. Poznejte společnost

Před samotným setkáním s firmou si o ní zjistěte co nejvíce – poslání firmy, vize, její hlavní činnosti a produkty. Budete se tak moci zeptat přímo na to, co vás o dané společnosti zajímá, ale také reagovat na „záludné“ otázky manažerů.

  1. Mějte jasno v tom, co hledáte

Jestliže máte jasnou představu o pozici, na které byste rádi pracovali, rezervujte si na veletrhu místo právě u těch společností, které tuto pozici nabízejí. Hledejte podle zaměření firmy. Šetříte tak čas sobě i společnosti.

  1. Prezentujte své silné stránky

Ve chvíli, kdy se vám podaří navázat osobní rozhovor s HR manažerem firmy, buďte připraveni argumentovat, proč právě vy jste pro danou firmu tou pravou osobou. Je proto dobré se krátce představit – kdo jsem, co studuji, čemu se věnuji a na jaké pozici bych se chtěl/a realizovat v dané společnosti.

  1. Životopis s sebou

Zaujali jste HR manažera a projevil o vás zájem? Skvěle! Pro jistotu si s sebou přineste několik kusů životopisů. Pokud jsi nejste jistí, že jste ho napsali správně, přímo na místě vám poradí personalisté z personálních agentur.

Pro ranní ptáčata bude od osmi do devíti hodin připravena káva Starbucks a croissanty. Na akci je potřeba zakoupit vstupenku a registrovat na stránkách www.careerdays.cz. Pokud na vás nezbyde místo na některém setkání, na místě je možné se ještě doregistrovat na zhruba pět volných míst na každém setkání. Kdo dřív přijde…

Karlovka je sexy: Známé osobnosti podpořily MISS UK

Page_1Již potřetí se v pražském klubu Roxy uskuteční přehlídka krásy, módy, designu a dobré hudby. V pátek 29. listopadu 2013 proběhne v jeho prostorách volba v pořadí již třetí MISS UK. I letos si přijdou na své jak fanoušci módy a krásy, tak hudební fajnšmekři. Program pátečního finálového galavečera je opět našlápnutý a volba nejkrásnější studentky bude opět nelehká. V odborné porotě zasedne například Kateřina Průšová, Karel Janeček či Jana Doleželová. V průběhu večera vystoupí MC Wohnout & Sax, Planet House Jam, a kapela Midi Lidi.

 

Dle nezávislé studie zpracované v počátku roku 2013 jsou univerzitní soutěže Miss všeobecně ve světě běžnou součástí programu studentských společenských aktivit a jsou podporovány i ze stran konkrétních školských zařízení. Kromě volby nejkrásnější studentky se tyto soutěže zaměřují zpravidla i na aktuální společenská témata, k nimž se snaží přitáhnout větší pozornost veřejnosti. Heslo „za světový mír“ je již neodmyslitelnou anekdotou doprovázející každou soutěž miss. Ve většině případů, a to zejména v případě univerzitních miss, se však nejedná pouze o šíření vznosné myšlenky světového míru. Jedním z častých poselství univerzitních soutěží miss, které prosazuje i projekt MISS UK, je vytvořit platformu pro setkávání studentů. MISS UK již dlouhodobě poukazuje na velmi nízkou tendenci sdružování studentů Univerzity Karlovy jako celku. Svým konceptem se tak snaží oslovit celou univerzitní obec a přispět tak k budování pocitu sounáležitosti se svou alma mater. Dle výsledků studie celých 76 % návštěvníků loňského ročníku MISS UK vnímalo akci jako zajímavý způsob utužení vztahu s univerzitou.

AIESEC – Tvůj první krok k mezinárodnímu dobrodružství

letak_zeleny

Mezinárodní studentská organizace AIESEC, působící ve více než 110 zemích po celém světě, pořádá během září  nábor nových členů. Studenti si členstvím vyzkouší práci v mezinárodním prostředí a získají cenné zkušenosti už při studiu.

Činností studentské organizace AIESEC je příprava a realizace mezinárodních kulturních a profesních stáží. Členství Ti tak umožní se do tohoto procesu zapojit a pomoci tak studentům z celého světa vyrazit za dobrodružstvím a získávat zkušenosti.

Přihlášky je možno podávat do 28. září na praha.aiesec.cz.

Vysokoškoláci debatovali o současném studentském životě

V prostorách kinosálu Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU) se v pondělí 15. dubna uskutečnila debata s názvem Současný studentský život.

Studenti UK se zúčastnili Simulace Evropského parlamentu

Studenti z Univerzity Karlovy zformovali první českou delegaci, která se zúčastnila simulovaného jednání Evropského parlamentu. Jedná se o jednu z výjimečných simulací práce Evropské unie, protože všechny přijaté návrhy se dostanou přímo do skutečného Evropského parlamentu.

Nebojte se přečíst Fobii

Nový čtrnáctideník FOBIA je společenský časopis tvořený studenty žurnalistiky, který se profiluje jako nezávislé, kritické médium, jehož stěžejními tématy jsou události, které jsou celospolečensky důležité, a začínající novináři cítí potřebu na ně upozorňovat. Fobia se obsahově zaměřuje na aktuální dění, tvorbu rozhovorů, reportáží a komentářů, zajímavostí či uměleckou tvorbu.

Party parník roztančil studenty i vedení FSV

Foto: Zdeněk Šmída

Ve čtvrtek podruhé vyplul z Rašínova nábřeží Party parník Fakulty sociálních věd. Kromě studentů se plavby zúčastnila i část vedení fakulty, jmenovitě například děkan Jakub Končelík nebo proděkan pro studijní záležitosti Petr Soukup. Po palubě pobíhali i reportéři univerzitní televize UKáčko.tv (a rozhodně všem doporučuji podívat se na jejich připravovanou reportáž, zejména na rozhovor s děkanem, který všem ukázal, že perfektně umí vulkánský pozdrav). Akci připravili studenti marketingové komunikace a public relations.