Rubrika IES

Citi Innovator, „hra pro ty nejlepší“

citi_innovator   Stejně jako v posledních dvou letech, pořádala i letos Citibank celorepublikovou studentskou soutěž o nejlepší případovou studii z bankovního prostředí – a IES si příležitost nenechala ujít. Mezi celkem dvanáct vybraných týmů se dostaly hned čtyři z IES – ostatní pozice obsadili studenti VŠE a jednalo se tak o souboj předních pražských ekonomických škol.

 

Úkolem studentů bylo zpracovat případovou studii na jedno ze tří nabízených témat, aktuálních pro současný bankovní trh. Letos se jednalo o analýzu trhu kreditních karet, strategii prémiového bankovnictví a potenciál v oblasti exportního financování. U každého z témat měli studenti možnost spolupracovat s přiděleným mentorem – expertem na danou problematiku ze Citibank. Letos jimi byli Marek Suchár, Milan Řezníček, Andrea Klímová a Jan Remr, manažeři a odborníci z produktových, marketingových a obchodních oddělení.

Klub investorů – cesta k úspěchu

 

Klub investorů je studentská organizace založená v roce 2007, jejímž posláním je šířit znalosti z oblasti kapitálových trhů a pomáhat tak ostatním studentům v jejich „cestě k úspěchu“. Klub pořádá prakticky orientované přednášky a workshopy, převážně z oblasti investování, tradingu, ale i private equity a nově i real estate. Doposud proběhlo mnoho přednášek s odborníky, například s Michalem Mejstříkem, Miroslavem Zámečníkem, Karlem Janečkem či Vladimírem Dlouhým, tři investiční konference, několik constultingových projektů pro partnery Klubu a mnoho dalšího. Klub investorů působí nejen na Vysoké škole ekonomické, ale i na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, na Masarykově univerzitě v Brně a Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Od března 2013 je plánováno rozšíření přednášek na další univerzitu.

 

Klub vstoupil na IES FSV UK na začátku minulého semestru. Činnost Klubu na IES by samozřejmě nebylo možné realizovat bez podpory partnerů, tedy E-Klubu a samozřejmě vedení institutu – pana ředitele .

V týmu Klubu investorů je v současné době i několik studentů IES. Aktivity Klubu investorů na IES má na starost student IES i VŠE David Mazáček, který v klubu koordinuje i aktivity v oblasti real estate. Snaha rozšířit aktivity v tomto institutu byla logickým vyústěním zájmu Klubu o působení na prestižní škole. Členy Klubu jsou i dřívější studenti, dnes absolventi a úspěšní jedinci v oblasti investování, podnikání a tradeři.

 

Motto organizace je Vzdělání – Komunita – Praxe. Klub se snaží svoje členy nejen vzdělávat v oblastech investování, ale hlavně propojovat s praxí například formou investičních a consultingových projektů nebo networkingovými aktivitami. Tři zakládající členové Klubu investorů úspěšně založili svůj vlastní hedgový fond, jiní se stali úspěšnými mladými odborníky ve svém oboru. Klub investorů pravidelně zveřejňuje na svých stránkách články z investičního světa i pracovní nabídky od svých partnerů (www.klubinvestoru.com).

Mnohým členům byl tak umožněn přístup k zajímavým pracovním příležitostem v investičním oboru. Motivovaní studenti se mohou zapojit i do vedení Klubu, kde lze získat mnoho zkušeností, a to nejen v oblasti investování.

Klub v současné době zahrnuje přes tisíc šest set členů a návštěvnost jeho webových stránek činí kolem sta tisíc návštěv za rok.

 

Studenti jsou zváni na Investiční konferenci Klubu investorů (4.ročník), která proběhne na IES 11. 3. 2013 od 20:00 v učebně 109 na téma Kam investovat v roce 2013. Motto letošní investiční konference zní – Mladí talenti ze zahraničí se vrací zpět.

Hostem bude Tomáš Hochmeister, Pavel Streblov a Milan Vaníček.

Po IES bude Investiční konference pokračovat další tři dny na VŠE.

Více informací o klubu včetně kontaktů naleznete na webových stránkách Klubu investorů.

 

P1250077P1250202

DebatIES vám dá sebejistotu

Jsi vždy schopen bez problému obhájit svůj názor a podložit ho smysluplnými argumenty? Oplýváš neochvějnou jistotou při vystupování před lidmi? Obstojíš při ostřejší výměně názorů a umíš rychle a věcně reagovat? Pokud jsi v odpovědích na tyto otázky znejistěl, čti dál! Možná, že právě tobě pomůže projekt DebatIES.

Dobrý projekt si své financování vždy najde, tvrdí Leoš Novotný

Přednáška Leoše Novotného na IES. /Foto: Martin Drobný/

Osmnáctého října měli studenti ekonomie i další zájemci jedinečnou příležitost seznámit se s majitelem společností Leo Express a Aakon Capital Leošem Novotným. Klub investorů ho pozval, aby na půdě Institutu ekonomických studií poradil budoucím podnikatelům, jak přitáhnout investory ke svým projektům.

Student IES získal cenu společnosti Renomia a 30 tisíc k tomu

Matěj Bajgar zvítězil (foto: Jana Maxová)

Institut ekonomických studií od roku 2011 spolupracuje s největší českou pojišťovací a makléřskou společností Renomia , která letos poprvé udělila ocenění a finanční odměnu nejlepší studentské práci pocházející z českých univerzit. Cenu a 30 tisíc korun k tomu získal Matěj Bajgar za svou diplomovou práci „O produktovém prostoru aneb Co určuje vývoj struktury vývozu?“. A protože kvalitních prací dorazilo do soutěže více než dost, čestné uznání a 5 tisíc korun dostal za svou bakalářskou práci ještě Václav Korbel.

IES je na vrcholu „ekonomického řetězce“. Rozdrtil i VŠE

ředitel IES Martin Gregor

V žebříčku veřejných vysokých škol, který sestavily Hospodářské noviny, se letos utkalo celkem 71 fakult a bojovalo se celkem v devíti oborech. Mimo jiné v právu, medicíně, psychologii, informatice či sociologii. Celkově si prvenství odnesla Univerzita Karlova, zvítězila celkem pětkrát. Královskou disciplínou tohoto klání lze nazvat obor ekonomie, ve kterém byla největší konkurence. Právě v této disciplíně se letos podařilo Institutu ekonomických studií FSV UK sesadit z trůnu Národohospodářskou fakultu VŠE a zcela opanovat tuto kategorii.

IES lákal nové studenty. Jak vypadal den otevřených dveří?


Ředitel IES Martin Gregor

V pátek 13. ledna proběhl v prostorách Institutu ekonomických studií den otevřených dveří. Vše začalo již v brzkých ranních hodinách, kdy se chodbami začali pomalu plížit první zvědaví studenti a nesměle nakukovali do učeben.

Velké srovnání pražských ekonomických škol

Je lepší IES nebo VŠE? Tuhle otázku si pokládá snad každý, kdo chce studovat kvalitní ekonomii. Protože výpočty a srovnání především českých novinářů často postrádají smysl a uveřejněným číslům se diví i laik, pokusili jsme se přinést vlastní hodnocení pražských ekonomických škol. Konec konců, jak těžké to může být?

Ředitel IES Martin Gregor: Studenti se mají věnovat svému studiu

Ještě před rozhovorem se Martina Gregora ptám, jestli se v lednu, kdy se ofciálně stane ředitelem IES, bude stěhovat do kanceláře Michala Mejsříka. „Popravdě se mi ta moje líbí víc, ale asi mi nic jiného nezbude.“ Stejně se nám ale nově jmenovaného ředitele ekonomů podařilo přesvědčit, aby si ředitelské křeslo alespoň na chvíli vyzkoušel.

Nástup nové generace

Už loňské zvolení Martina Hájka do čela Institutu sociologických studií dávalo tušit, že na fakultě probíhá generační obměna. Tu potvrdila i volba děkana a nyní je dokonána. Udělá nová generace ředitelů z FSV lepší místo ke studiu i výzkumu?