Iron Man – teď půjde každý na matfyz

Iron ManAdaptací komiksů je přehršel. Jak to bývá, jedny jsou horší, jedny lepší a špičku komiksové pyramidy tvoří jen několik výjimečných snímků. Patří mezi ně i Iron Man?
Několik skvěle sestříhaných a akcí nadopovaných ukázek se u diváka snažilo navodit dojem, že tento film bude akci sršící trhák v tóninách stejnojmenné písničky od Black Sabbath. Rovnou vás zklamu, písnička zazní až v závěrečných titulcích.

Začátek filmu je trochu vytržený z kontextu. Nechutně úspěšný, bohatý a záletnický zbrojní konstruktér Tony Stark se veze v po zuby ozbrojené koloně americké armády kdesi v Afghanistánu. S vojáky uvnitř prohodí několik vtipných hlášek, až kolonu zničehonic napadnou povstalci. Tony nepochopitelně přežije blízký výbuch rakety jeho výroby. Po této explozivní pasáži se divákovi dostane vysvětlujícího intermezza, které líčí události předtím. Exploze Tonymu vmrštila do hrudi střepiny a nebýt šikovného doktora, který byl zajatcem teroristů stejně jako nyní Tony, jenž mu do ní implantoval magnet poháněný autobaterií, aby udržoval střepiny dále od srdce, Tony by za několik měsíců umřel. Pobytem v základně teroristů nastává pasáž filmu, nad kterou jsem musel často s pohoršením pozvedávat obočí.

Iron Man

Autokrat teroristické guerilly Tonyho donutí, aby jim sestrojil jeho nejmodernější ultrahypersmrtící raketu. Přičemž se mu chlubí slušně zásobenou zbrojnicí, které dominuje značka Stark. Tony na to užasle zírá a nakonec pro vlastní dobro souhlasí. Jeho dílnou je nějaká zatuchlá místnost v místní jeskyni a jeho společníkem multilingvní doktor, který mu předtím zachránil život. Božský Tony nás zprvu překvapí tím, že namísto doktorova magnetu si sestrojí malé perpetuum mobile, které vydává charakteristickou běloskvoucí záři na jeho hrudi. Potom, a upozorňuji, že pod dohledem kamer, si ukuje svůj první ‘iron man‘ kostým. Záběry jsou prosyceny pohledy na Tonyho sexy zpocenou figuru. Teroristé na jeho pikle přijdou, až když je polovina z nich v pánu, jenomže na oplátku Tonymu stihnout oddělat jeho afghánského kamaráda, který s americkou vlajkou na pozadí pronese několik srdceryvných vět, které se Tonymu zaryjí do mozkové kůry tak silně, že se ve vteřině změní jeho charakter.

Iron Man

Iron Man

Naštěstí se film této své klišé protkané části zbaví a konečně nastoupí to, na co jsme se těšili z ukázek. Trochu hodně bije do očí, když si Tony za pár týdnů sestrojí druhou verzi iron kostýmu, která by předčila všechny sny i těch nejbláznivějších konstruktérů, a to jen s pomocí jeho vlastní rukou naprogramované dokonalé umělé inteligence s příměsí britského humoru. A to nemluvím o vytvoření druhé verze jeho kapesního hrudního perpetuum mobile v absurdně rychlém čase, jež mu zapojí jeho zakřiklá asistentka, s kterou se během filmu rozvíjí v celku vtipná a nesmělá milostná zápletka. V průběhu děje se celkem očekávaně z jedné z postav vyklube hlavní padouch a pak začne boj na život a na smrt, který končí finálním soubojem. Ten byl pro mě největším zklamáním. Choreografie by nebyla špatná, kdyby ji neprznily šíleně rychlé změny záběrů. Šílený sled scén dává divákovi jen málo času uvědomit si, co se děje, a tak má malou možnost si nárazů železa na železo pořádně vychutnat.

Iron Man

Rozsudek: Iron Man je povedenou adaptací komiksu. Nicméně pokud bych srovnával s úchvatným Batmanem Begins, prvním dílem Spidermana či perfektními 300, trochu pokulhává. Druhý díl, pro který byl v prvním pečlivě pohnojena půda, by mohl nedostatky jedničky napravit, ale i tak tento film plně nevyužil svůj potenciál, hlavně závěrečná bitva. Na druhou stranu nemá jediné hluché místo a celou dobu budete zraky u obrazovek či pláten naprosto přibití, zasmějete se nad břitkým Tonyho humorem a mlasknete si nad některými perfektně zvládnutými „drsňákovskými“ scénami. Jo, a počkejte si na konec titulků a na to, až vyjde soundtrack :).

Hodnocení: 7,5 ironů z 10
Foto: IMDB.com

2 091 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.