Tipy & Triky na zkouškové

Semestr utekl jako voda a na dveře nám začíná klepat zkouškové období, tedy jeho oficiální začátek. Někteří z nás učení možná ještě neřeší, jiní se jím stresují už měsíc, další už za sebou mají několik předtermínů.

Ať patříte do té či oné skupiny, přinášíme vám pár tipů a triků, jak zkouškové zvládnout s přehledem a navíc si ho pořádně užít.

Tipy takzvaně seriózní

Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu a pocitu, že tolik učení nemůžete v žádném případě stihnout, je vhodné vytvořit si časový plán. Přesně si rozepsat, od kdy do kdy se budete učit, co si naplánujete na který den a kolik toho zvládnete. Nemá smysl snažit se nabiflovat celý předmět během 24 hodin.

Pokud plán dodržíte, budete mít večer dobrý pocit a můžete v klidu pokračovat druhý den. Neméně důležité je rozumně si naplánovat termíny zkoušek. Osvědčuje se jít jako první na ty nejtěžší. Pokud je zvládnete, máte pak o to méně starostí, pokud ne, zbývá vám dostatek času na opravu. Každá zkouška se dá dělat ve třech termínech a u některých jsou dokonce i předtermíny – jestli si v některém předmětu hodně věříte, využijte je.

Snažte se termíny zkoušek rozumně rozložit. Nemá smysl dát si na jeden den tři v naději, že to budete mít rychle za sebou. Vyplácí se kombinovat těžší s lehčími nebo ústní s písemnými. Zkuste si předem zjistit, jestli zkouška bude ústní. Pokud ano, většinou se na ni nemusíte učit tolik podrobností, spíš se soustřeďte na kontext a souvislosti. Stejně tak se pokuste od starších spolužáků zjistit, na čem si daný pedagog zakládá, co ho nejvíc zajímá – zda bazíruje na přesných pojmech nebo vám přidá body za hezký sloh.

Když se vám všechny podaří složit včas, můžete si užít dlouhé zimní prázdniny.

Učení, mučení

Máte-li naplánované zkoušky, měli byste se začít učit. Tady jde o to zjistit, jací jste. Někdo je ranní ptáče, které se dokáže nejvíc soustředit ráno a naučí se toho nejvíc právě tehdy, zatímco večer nad knihami usíná a i po několikerém přečtení z nich nic neví. Někdo je naopak sova, která se nejintenzivněji dokáže učit navečer a nedělá jí problém sedět nad skripty do půlnoci. Uvědomte si, který typ jste a řiďte se tím.

Pak byste si měli ujasnit, jaký styl učení vám vyhovuje nejvíc. Stačí vám přečíst pár učebnic a všechno si pamatujete? Nebo dáváte přednost nahrávání a následnému poslouchání látky? A nebo vám nejvíc pomáhá podtrhávat si v textu, malovat grafy či dělat si poznámky? Nic není zakázáno, je třeba jen zvolit nejlepší způsob.

Najděte si klidné místo. Pokud jste doma, požádejte rodiče o trochu soukromí, zavřete se do pokojíčku a nenechte se ničím a nikým rušit. Bydlíte-li na koleji, bude vaše situace poněkud komplikovanější. Ale učit se musí všichni, a tak je pravděpodobné, že se svého klidu také dočkáte. A kolej konečně splní účel, k němuž je podle rodičů určena – stane se místem, kde se studenti pilně učí.

Zásobujte se jídlem a pitím. Nemá cenu celý den se šprtat na suchu. Neškudlete a nakupte si osvědčené „probouzeče“, ať už se bude jednat o čokoládu, oříšky, různá semínka nebo ovoce. O zkouškovém buď zhubnete, nebo přiberete – nic mezi tím. (Pánům možná zešediví vlasy.) A dovoleny jsou i legální drogy, jako káva, čaje či iontové nápoje. Na nedovolené drogy se zkušenosti redakce nevztahují.

Nehroťte to

Nemá cenu šrotit se od svítání do setmění. Nepřehánějte to, dopřejte si dlouhý spánek, protože se přece říká, že spánek je polovina úspěchu. Nebo se to neříká? No stejně si ho dopřejte a nenuťte se brzy vstávat, pokud na to nejste zvyklí, protože budete leda unavení, rozmrzelí a nic se nenaučíte.

Chybí-li vám zápisky, obraťte se včas na své spolužáky. Studenti by si měli pomáhat. Pokud chcete předejít zděšenému zjištění, že den před zkouškou vůbec nevíte, jak se budete učit, protože z přednášek nemáte jedinou čárku, sdílejte se svými spolužáky své zápisky a oni vám na oplátku poskytnou ty svoje. Jeden za všechny, všichni za jednoho.

…a teď ty neseriózní

Ačkoliv jste se zuby nehty bránili, strávili jste za semestr ve škole tolik času, že jste nic jiného nestihli? Teď je ta pravá chvíle všechno dohnat! Přece nebudete dva měsíce ležet ve skriptech a vysedávat v knihovně. Zkouškové je od slova „zkusit“, ne „udělat zkoušku“, chce si vás pořádně prozkoušet, tak využijte všechny tři pokusy. A mezi tím okuste pravý a nefalšovaný studentský život!

Dal si váš spolužák na týden šest zkoušek a všechny udělal? Pak je divný. Vždyť vy na to máte ještě spoustu času, tak kam spěchat.
Už dlouho plánujete navštívit pratetu z třetího kolene a pořád ne a ne se za ní dostat? Teď je vhodná příležitost! Navštivte tetičku, objeďte kamarády, pořádně si popovídejte se všemi známými.

Je zima, jak se patří a napadlo spoustu sněhu? Neseďte v pokoji a nešprtejte se od nevidím do nevidím. Vytáhněte sáně a boby a jděte s přáteli na klouzačku. Vyřádíte se jako malé děti, zapomenete, že existuje něco jako „zkouškové“. A navrch si postavte obrovského sněhuláka, kterého budou obdivovat všichni z širého okolí.

Už vám ze samého učení hrabe a máte chuť někoho zabít? Dejte si pořádnou koulovačku, při které přijdete na úplně jiné myšlenky. A po zásahu koulí
do hlavy se vám třeba rozsvítí a učení vám pak půjde jako nikdy dřív.

Studentské hospůdky

Přece nebudete trávit večery s knihami. Ty nejsou nejzábavnějšími společníky. Alespoň třikrát týdně vyražte do hospody. Neomezujte
se na běžné posezení a poklábosení si. Během zkouškového máte šanci vyzkoušet si dosud nepoznané věci. Pořádně si zakalte, zatancujte si na stole, zapalte si jointa.

Líbí se vám pěkná patnáctka, po které už delší dobu pokukujete, ale zatím jste si na ni netroufli? Sbalte ji! Máte k tomu nejlepší příležitost. Jako vysokoškolák, který navíc celé dva měsíce nemusí do školy, jí budete imponovat. Nemluvě o tom, že za půl roku už byste pro ni mohli být usedlí stařící, se kterými si nic neužije.

Pokud víte, že noc před zkouškou propaříte, včas se z ní odhlašte, ať vám zbytečně nepropadne termín.

Sociálové na sociálních sítích

Patříte mezi ty, kteří až dosud odolávali a odmítali si založit profil na sociálních sítích? Je nejvyšší čas to napravit. Ať už si zvolíte Facebook, Twitter nebo třeba Skype, založte si profil, prozkoumávejte funkce sítí, vyzkoušejte všechny možnosti, které vám nabízejí. Společně s kamarády si zanadávejte na tuny učení, ulevte si napsáním svých pocitů na Zeď. Konzultujte problémy, shánějte rady a sondujte, jak dopadli ti, kteří už zkoušku absolvovali a co po nich vyučující chtěl. Nebo si zkuste zahrát hry – staňte se na chvíli mafiány, farmáři nebo se starejte o rybičky.
Zjišťujete ze statusů vašich spolužáků, že se všichni neustále učí a už všechno umí? Nebo se na to koukají s nadhledem a radši orají své virtuální políčko? Pohled na profily vášich přátel vás jistě uklidní, že nejste sami, komu už padá strop na hlavu a má dojem, že naučit se vše je naprosto nemožné.

Domácí pohodička

Studujete doma a rodiče po vás pořád něco chtějí? Umyj nádobí, utři si v pokoji prach, zaskoč ráno nakoupit… Stačí použít kouzelnou větu: „Mám zkouškový“ a máte vyhráno. Rodiče kolem vás budou chodit po špičkách, podstrojovat vám dobroty, aby se vám lépe učilo a budou vás bránit před nepříjemnými návštěvami. A vy si budete moct zalézt do svého pokojíčku, otevřít poznámky… a to může být to poslední, co za celý den uděláte. Ale nikdo vám nemůže vytknout, že nestudujete. Na internetu si přece hledáte další materiály ke zkouškám, na sociálních sítích se spolužáky konzultujete závažné problémy a filmy, na které koukáte, se samozřejmě týkají jen a pouze výuky. A i když to není tak úplně pravda, nevadí. Přece máte ještě tolik času!

Jistě vám během semestru utekly oblíbené seriály. O zkouškovém zkoukněte celou sérii nebo rovnou dvě. Možná objevíte seriál, na který jste se chtěli vždycky dívat, ale nevyšlo to? Právě máte jedinečnou příležitost.
Chcete zapít (ne)povedenou zkoušku? V bufíku v Jinonicích mají panáka vodky za nějakých 15 Kč a jsou na takové příležitosti zvyklí.

A co z toho všeho vyplývá? Zkouškové je jen jednou za semestr, tak si ho koukejte pořádně užít!

Jana Maxová

1 908 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

  žádné články nenalezeny

3 komentáře: “Tipy & Triky na zkouškové”

 1. Jani,Jani to je síla napsal:

  Milá Jani, moc díky za skvělý článek,který přišel fakt v pravou chvíli. Sedím doma u počítače,kolem rozhozená skripta,poznámky a všechny ty polovičaté výpisky, jeden můj kocour se rozložil na chronologii, druhý chroustá novověkou paleografii a do hlavy mi ještě nevlezlo ani jedno datum. Takže se budu řídit tvou radou. Přesto,že patřím v denním studiu na fildě k těm opravdu starším /možná nejstarším/, dám si jointa, sbalím nějakého pěkného devatenáctiletého kolegu od historiků a život bude príma. Moc jsi mně při brouzdání na internetu potěšila, ještě jednou díky
  Ylon /archivnictví/

 2. Eliška napsal:

  Nechci nikomu vnucovat,ale me treba v takovém časovém presu a stresu pomáhá užívání brainstartu. Není to nic návykového a pomuze to se soustředit a pak jde učení skoro samo.

 3. Pavlík napsal:

  Ten já znám:-) u nás na škole to jede hlavně o zkouškovém, je fakt dobrej.