Žurnalisti kontra novináři: Respektu se brání fakulta i studenti

hollar2Katedra žurnalistiky teď rozhodně nezažívá nudu, jak o ní prohlásil pondělní Respekt. Naopak, kritický článek Marka Švehly zapůsobil jako rýpnutí do mraveniště. Novopečený děkan okamžitě mobilizoval budoucího proděkana pro PR a k činorodé aktivitě se vyburcovali i sami studující z IKSŽ. Redakce renomovaného týdeníku tak z fakulty obdržela obratem hned dva dopisy.

Oba se shodují: útočný článek staví na špatných informacích a prezentuje realitu výuky a studia zkresleně. Argumentace se ale trochu liší.

Fakulta: s oborem nic není, nehledejte skandály

Není pravda, že by docentka Osvaldová neměla novinářskou praxi. Uznávaný tandem Jirák-Köpplová má vynikající vědecké výsledky. Studenti se rozhodně neučí zbytečné metody žurnalistiky z dob císaře pána a pokud to tak někdy laikovi připadá, jenom neporozuměl tomu, jak užitečná znalost dějin je.

Tak nějak by se dalo shrnout oficiální vyjádření fakulty. Pochází z pera (klávesnice) Tomáše Trampoty, který se od pondělí stará o fakultní agendu vnějších vztahů. V dopise Respektu píše: „Uvedený článek zavání účelovou snahou poškodit obory Žurnalistika a Mediální studia Fakulty sociálních věd UK. Namísto objektivní a nestranné práce s fakty tato vybírá a řadí manipulativně a účelově.“ Autorovi prý jde o „skandalizující senzaci“.

kopplova-osvaldova-jirak O Barbaře Köpplové, Barboře Osvaldové a Janu Jirákovi píše Respekt jako o „klíčové trojici, která o dnešním směřování mediálního vzdělávání v Praze rozhodla a dodnes z pozice garantů oborů a řady dalších funkcí rozhoduje.“

Neučíme se o tiskařských válečcích, protestují studenti

Článek „Výchova novinářů v Čechách“ nadzdvihl ze židle hlavně studenty oboru. Dokonce je víceméně rozdělil na dva tábory. Jedni se k „respekťáckému“ pohledu hlásí, druzí se rozčilují. Článek je prý staví do role hlupáků, co tráví tři roky (nebo pět let) studia biflováním názvů komunistických deníků a zkoumáním tiskařského válečku.

Na Facebooku už v pondělí založili skupinu „Má pražská žurnalistika cenu?„. Během dvou dní se k ní přidaly téměř dvě stovky uživatelů, zejména z IKSŽ. Původní záměr otevřít diskusi předčil očekávání. Výsledkem je totiž dopis třiceti tří třeťáků – žurnalistů, který autoři redakci Respektu odeslali ve středu.

Argumenty studentů zní v kostce: při hodinách se učíme daleko víc praktických dovedností, než by se z článku zdálo. Také podíl lidí z praxe na výuce není tak tragický. Fakulta má kvalitní technické zázemí a rozhodně není „normalizačním pohrobkem“, jak ji pan Švehla vykresluje. Interními poměry na katedře se v dopise zabývat nechtějí. Sami se ke studiu „nestaví nekriticky“, vadí jim ale příliš jednostranný a zkreslený pohled.

Respekt chce podpořit změnu, říká Tabery

Erik Tabery, šéfredaktor Respektu, zásadní chybu na straně svého média nevidí. Sám přitom pražskou žurnalistiku vystudoval a má s ní vlastní zkušenosti, na rozdíl od autora článku Marka Švehly. FSV prý zatím nedokázala výtky vyvrátit. „(Fakultní) reakci doporučuji k četbě. Myslím, že je z ní patrné, že tu není mnoho věcných výhrad k článku,“ píše Tabery v diskusi na Facebooku.

Tam také během úterý se studenty živě debatoval. „Zaujala mě vaše chuť psát protestní dopis či petici,“ podpořil je závěrem. Podle něj je jasné, že studium novinařiny na FSV potřebuje změnu. Právě proto se prý Respekt do katedry tak ostře pustil. „Těm, kteří stále věří tomu, že jsme chtěli žurnalistice ublížit, jasně říkám, že opak je pravdou,“ píše Tabery.

Po vzoru Marka Švehly se tak do fakulty obul další redaktor známého týdeníku a absolvent FSV, Tomáš Lindner. Vystudovaný politolog v komentáři „Výchova politologů v Čechách“ shrnuje své zkušenosti se studiem v Praze a německé Kostnici.

2 724 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (5 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,80 z max. 5)
Loading...

Související články:

Jeden komentář: “Žurnalisti kontra novináři: Respektu se brání fakulta i studenti”

  1. Radovan Fišer napsal:

    Nezahlédl jsem tu starý známý nápad na zpraktičtění žurnalistiky tím, že by se studenti učili nejen sloh, ale také něco odborného, tj. cokoliv dalšího z FSV. Tomu říkám nápad!