Využití Tajemníka brzdí neukáznění vyučující

Studijní systém Tajemník – pro jedny noční můra a nadávka, pro druhé symbol pokroku a digitalizace. Letos poprvé nahradil zápisové listy, čímž se měl usnadnit postup do dalšího ročníku. V konečném stádiu zavádění by Tajemník měl samostatně zapisovat studenty do nového ročníku, počítat jim předstátnicové skóre a „vylučovat“ hříšníky, kteří nesplnili kreditové minimum.

Již brzy má systém umět posoudit nárok na prospěchové stipendium. Podle studijního oddělení to bude velké ulehčení v administrativní práci. „Studenti už nebudou muset vyplňovat různé papíry a zápisky, což bude pro nás úleva – často se to vůbec nedalo přečíst,“ říká Alena Stará, vedoucí studijních oddělení.

Všechny výhody plynoucí z informačního systému by se ale měly naplno projevit až za dva roky, kdy budou mít již všichni všechno v systému zapsáno a nebudou žádné přechodné ročníky. „Indexy se ale rušit nebudou, budou fungovat dál jako oficiální doklad studia. Studenti se jimi často prokazují,“ říká paní Stará.

Největším problémem současného systému jsou podle ní pedagogové, kteří nezapisují známky a nereagují na výzvy studijního oddělení. Své neposlušné kolegy k zapisování vyzval i proděkan Jirák. „Studenti se musí sami včas vyučujícím připomínat, urgovat je. Jedině tak si zajistí, že mají všechny známky zapsány,“ říká referentka Jana Běhalová ze studijní referentka pro politology. Pokud se nepodaří přimět vyučujícího, může známky a zápočty zapsat i garant oboru nebo studijní referentka. Povinnosti za uplynulý akademický rok musí být do Tajemníku zaneseny nejpozději do prosince, kdy se systém uzavře.

Problémy ale mohou nastat již při registraci předmětů začínajícího semestru. Některé instituty totiž nově využívají funkci tzv. prerekvizit. Ta dovolí studentům zapsat se do některých předmětů pouze v případě, že úspěšně absolvovali kurzy k nim výchozí. Není tedy např. možné „dostat se“ do Přehledu moderních světových dějin III, pokud v systému není zaneseno splnění II. dílu stejnojmenného kurzu.

„Technicky s Tajemníkem nejsou problémy, za selháním stojí lidský faktor,“ říká Jiří Zamazal ze správy IT na FSV. O dalším rozšiřování služeb systému prý neví. Upozorňuje také, že ke každému předmětu existuje diskuzní fórum, přestože jej nikdo nevyužívá.

Ačkoli by Tajemník nyní měl novém roce měl fungovat zas o něco lépe než loni, na plné využití všech jeho možností si zřejmě budeme muset ještě počkat.

426 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.