Václav Linkov: Co chci prosadit jako děkan FSV

v.linkov

Jediný dosud oficiálně známý kandidát, který se na podzim bude ucházet o funkci děkana, poskytl Sociálu exkluzivní vyjádření:

Pokud zalistujete některou z celosvětově používaných učebnic jakéhokoliv sociálněvědního oboru, zřídkakdy narazíte na nějaké české jméno. Čeští sociální vědci nepatří mezi mezinárodně uznávané autority ve svých oborech. Sociální vědy v ČR by měly řešit především tento stav. FSV by měla spět k tomu, aby na ní pracovali lidé, kteří jsou ve svém oboru schopni mít výjimečné výsledky – jen tak se čeští vědci mohou dostat do světové špičky.

Proto zavedu následující dvě pravidla:

 1. Každý akademický pracovník fakulty od odborného asistenta výše bude jednou za pět let publikovat článek samostatně nebo jako první autor v anglickém časopise řazeném mezi nejprestižnější v daném oboru. K tomuto účelu mu bude jednou za pět let poskytnut semestr akademického volna na výzkum.
 2. V sociálních vědách nejde pouze o to, být excelentní ve výzkumu, ale také přinášet poznatky z jiných zemí či kultur k nám a umožňovat tak Čechům porozumět jim. Proto se domnívám, že jako alternativní měřítko excelence práce daného badatele v oborech, jejichž smyslem je rovněž porozumění, by mohla být použita skutečnost, že ovládá větší počet cizích jazyků. Také tato skutečnost mu získá respekt ve světě, i když třeba nepíše články, které mají význam mimo českou kotlinu. Od povinnosti publikovat články většího dosahu tedy budou osvobozeni pedagogové schopní číst v alespoň pěti cizích jazycích (z toho maximálně jednom slovanském) a přinášet tak poznatky z nich do českého prostředí.

Pokud akademický pracovník do pěti let publikace nedosáhne a nebude v té době ovládat ani dostatečný počet cizích jazyků, bude prvního ledna šestého roku od jeho poslední publikace v prestižním časopise, resp. od jeho nástupu na fakultu, na jeho místo vyhlášeno výběrové řízení. V něm mu nebude dána šance místo obhajovat a bude tak dána příležitost novému badateli, který rovněž dostane svých pět let.
 
Kromě zavedení těchto pravidel bych rovněž chtěl zřídit několik nových studijních oborů: Obor Politická teorie by se měl zabývat čistě studiem politické a sociální filosofie a rozličných ideových směrů. Obor Gay&Lesbian studies se bude zabývat různými aspekty postavení lidí s menšinovými sexuálními orientacemi v současné společnosti. Konečně obor Sudetoněmecká studia by se měl zabývat studiem historie němectví v českých zemích a přispět tak k lepšímu soužití Čechů a Němců v Evropské Unii.

Václav Linkov

Mgr.et Mgr.Václav Linkov

Narodil se 16. března 1979 v Brně, kde také žije. Vystudoval diskrétní matematiku na Přírodovědecké fakultě a psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Tři semestry
působil jako lektor na Ústavu matematiky Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, poté tři roky pracoval jako programátor databázových systémů (MBS â Navision). V současné době se v rámci doktorského studia sociální psychologie věnuje výzkumu možností detekce lhaní a přesnosti odhadu komunikačního partnera u internetové komunikace. V letech 1998 až 2000 byl předsedou Občanského sdružení za legální konopí. Hovoří anglicky a korejsky.

3 295 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

6 komentářů: “Václav Linkov: Co chci prosadit jako děkan FSV”

 1. Astar napsal:

  Tomu říkám trochu zábavy před spaním! Ne že bych měl něco proti děkanovi, jenž býval předsedou Občanského sdružení za legální konopí a jenž plánuje otevřít obory natolik palčivě potřebné jako Gay&Lesbian studies a Sudetoněmecká studia (lze si vůbec představit solidní středoevropskou univerzitu bez podobného oboru? :). Ale: 1) Žádný akademický pracovník FSV *nikdy* nepublikoval v časopise „řazeném mezi nejprestižnější v daném oboru“ (čímž chápu tak top 10). Že je k tomu chce pan Linkov nutit, je možná bohulibé, ale srandovní (takže za pět let vyhodíme celý profesorský sbor včetně nového děkana?). Myšlenka snad dobrá, formulace směšná. 2) Pan Linkov mluví korejsky a zřejmě je na to hrdý; dobře, ale odkdy by mělo množství jazyků, které člověk ovládá, suplovat publikační výsledky? Navíc požadavek 5 jazyků je opět absurdní a nesmyslný. Celkově — to snad není míněno vážně.

 2. Heda Čepelová napsal:

  Naopak, zdá se, že je to jediný uchazeč, který svou kandidaturu vážně myslí. Jméno Mgr. Václava Linkova je (míněno v době publikace příspěvku) skutečně jediné potvrzené.

 3. Lucia napsal:

  Vašek vždycky všechno myslí vážně..

 4. Varyš napsal:

  Je to ovšem méně vtipné, než když kdysi kandidoval na rektora MU ( katedra erotických studií) a další plány, o parlamentu a vedení české televize ani nemluvě…

 5. Martin Polívka napsal:

  počkat – to je ten, co navrhoval pro MU nákup stíhačky Grippen? No aspoň by byla trochu sranda…

 6. Václav Mola napsal:

  S léty přichází rozum. V případě pana Mgr. Linkova přicházejí léta sama…