V proděkanském týmu nebude kozel zahradníkem

koncelik_fotoDěkan Končelík odtajnil první část nové sestavy svého kolegia. Sociolog bude spravovat studijní záležitosti, věda a výzkum podléhá profesoru ekonomie, mediální teoretik pečuje o PR a zahraniční vztahy dostane na starosti doktorka z IMS. V jejich plánech figuruje třeba nová vědecká rada, zrušení papírových indexů, ALUMNI systém nebo podpora anglických studijních programů.

Čtyři členy budoucího děkanského kolegia představil Jakub Končelík na únorovém zasedání Akademického senátu FSV UK. Ten s jejich jmenováním vyslovil jednomyslný souhlas.

Studium: Petr Soukup, sociolog

Petru Soukupovi z katedry sociologie by tak měly připadnout studijní záležitosti. „Myslím si, že mám výhodu ve svém mládí, mám zároveň perspektivu studenta i pedagoga,“ argumentoval třicátník Soukup při své prezentaci. Za praktickou zkušenost považuje i své čtyřleté působení na postu tajemníka ISS.

Jako proděkan by se chtěl zaměřit hlavně na snížení administrativní zátěže při studiu. Jeho velkým cílem je vrátit studentské hodnocení kurzů zpět do rukou ISS. Dále má v plánu zrušení papírových indexů, včasné zveřejňování rozvrhů, integraci fakultních elektornických systémů a vylepšení fungování SISu.

Věda a výzkum: Karel Janda, ekonom

Profesor ekonomie Karel Janda se má jako proděkan starat o vědu a výzkum. Jeho úctyhodná publikační činnost a odborná praxe ho řadí mezi přední odborníky na fakultě, přesto navrhovaný post přijal velmi skromně. „Proděkanem jsem být vůbec nechtěl,“ uvedl napůl žertem svůj výstup.

Ve funkci by chtěl prosadit zejména zavedení financování podle výkonnostního principu a vytvoření nové vědecké rady. V ní by podle něj nemuseli být pouze špičkoví vědci a odborníci, ale i jiní kompetentní zástupci všech institutů.

studentská komora AS FSV UKK proděkanům se senát vyjádřil téměř jednohlasně kladně.

Public relations: Tomáš Trampota, mediální teoretik

Tomáš Trampota z katedry mediálních studií je pověřený výkonem proděkanské funkce už od prvního února. Jeho agendou je PR a podle všeho si v ní zatím připadá jako ryba ve vodě. Představil ambiciózní návrh na zlepšení a systematické budování vnějšího obrazu fakulty.
Ten zahrnuje nejen mnohokrát omílaný nový web, ale třeba i budování absolventské a studentské komunitní sítě nebo zavedení interního informačního servisu institutům.

Trampota by také chtěl, aby kapitola PR byla pravidelnou součástí rozpočtu fakulty. Podle něj bude v následujících letech nutné čelit silné konkurenci soukromých vysokých škol. „Dosud jsme se ‚schovávali‘ pod silnou značku Univerzity Karlovy. Otázka je, jestli to stačí,“ uvedl doslova.

Zahraniční styky: Kateřina Králová, mezinárodní vztahy

O zahraniční styky se bude starat Kateřina Králová z Katedry německých a rakouských studií IMS. Odpovídá tomu nejen její profesní zaměření, ale i životopis, zkušenosti má s univerzitami v Německu a USA. Akademická mobilita se v jejím podání také neomezila jenom na populární Erasmus.

Jako proděkanka chce razit heslo „komunikace, popularizace, integrace“. Plánuje zkvalitnit fakultní prezentaci v anglickém jazyce, podpořit vznik nových cizojazyčných programů a začít využívat příležitosti, které nyní kvůli špatné komunikaci ‚propadají‘.

Rozvoj a doktorské studium až v březnu

Akademický senát FSV UK navržené kandidáty podpořil. Teprve nyní je tedy Končelík chce jmenovat do funkcí. Senát sice nemá pravomoc proděkany schvalovat nebo zakazovat, bývá ale zvykem, že se děkan jeho vyjádřením řídí.

Zbylé členy proděkanského týmu chce Končelík představit na dalším zasedání senátu. „Doufám, že nebudu nucen nikoho pověřit dřív,“ uvedl děkan v narážce na situaci z prvního únorového týdne, kdy kvůli článku v časopsie Respekt svěřil agendu PR předčasně Tomáši Trampotovi. Chybět by však měli už jen proděkani pro rozvoj a postgraduální studium. „Tam snad žádné akutní ohrožení nenastane,“ vysvětluje Končelík.

Více o proděkanech, proděkankách a jejich plánech vám přineseme na stránkách březnového Sociálu. V prodeji od 1. 3. na obyvklých místech.

Foto: P. Ráslová

2 403 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

5 komentářů: “V proděkanském týmu nebude kozel zahradníkem”

 1. petr mach napsal:

  super, konečně.

 2. martin p. napsal:

  vynikající!

 3. mirek napsal:

  zatím zůstává proděkanka pro postgraduální studium Barbara Köpplová, IKSŽ a proděkan pro rozvoj Vladimír Benáček, IES

 4. martin p. napsal:

  počkej, to by neměli politologové ani jeden post a tomu nevěřím.

 5. Petr Just napsal:

  Köpplová s Benáčkem jsou proděkani z minulého funkčního období a do jmenování nových proděkanů zůstávají ve funkci ….. Status FSV (stejně jako např. Status UK) neupravuje délku funkčního období proděkanů, takže neplatí, že s děkanem končí i proděkani ….. pokud sami nerezignují nebo pokud je nový děkan neodvolá, zůstávají ve svých funkcích ….. teď jsme tuto proceduru podrobně probírali na Předsednictvu AS UK v souvislosti se schvalováním nových a staronových prorektorů