V Helsinkách se musím učit celý rok

Mnoho z vás určitě absolvovalo nebo se chystá absolvovat semestr či dva na některé z mnoha spřátelených univerzit, já mohu toto rozhodnutí jenom doporučit a pokud nevíte kam se vydat a nevadí vám tuhá zima, Finsko je tou správnou volbou. Jsem v Helsinkách od konce srpna a to „nejhorší“ mě ještě čeká, ale už teď můžu říct, že svého rozhodnutí vydat se právě sem vůbec nelituji.

Jak charakterizovat tento pětimilionový národ, který byl až do začátku 19.století pod nadvládou Švédska, poté po další století byl součástí Ruska a který získal svou nezávislost až v roce 1917? Finové mají nejnižší index korupce a nejvyšší zdanění v celém civilizovaném světě, jsou hrdí na svou zem (ač byla jejich hymna napsána ve švédštině), jsou ochotni ji bránit zuby nehty proti jakémukoliv nepříteli (ač nikdy v historii žádnou válku nevyhráli), milují přírodu, kde tráví celé léto, nemohli by žít bez tradiční sauny a hrachové kaše (která je podávána v menze pravidelně každý čtvrtek – společně s palačinkou), mají pravděpodobně nejbláznivější jazyk na světě („nai minut“ znamená „marry me“, zaměníte-li poslední „t“ za „a“, význam se změní na „f*** me“ – ke kolika nechtěným svatbám zde muselo již dojít díky tomuto nedorozumění).

Suomi je také jednou z posledních zemí, kde stále přetrvává matriarchát – prezidentkou je žena, rektorkou na naší univerzitě je žena, dokonce i fotbal tu ženy hrají lépe než muži. Finsko je také zemí s velmi vysokou mírou sebevražd (což je pochopitelný vliv oné noci, která trvá od listopadu až do února – zajímavé ale je, že muži ukončují svůj život násilně třikrát častěji než ženy).

Co se týče studia, asi největším paradoxem je, že studuji na švédské business school přímo v centru Helsinek – není příliš známo, že Finsko je oficiálně zemí dvojjazyčnou, a že švédská menšina zde dosahuje téměř šesti procent. Přesto je zajímavé, že na Hankenu (zkratka Svenska handelshögskolan) studuje více než 2000 studentů dychtících po vzdělaní v jazyce finského západního souseda.

Náročnost studia, měřená v hodinách obětovaných studiu, je zhruba stejná jako na mém domovském IES, nicméně rozdílem je, že čas věnovaný škole je rozvrstven zhruba rovnoměrně po celý školní rok a ne jen do dvou krizových měsíců jako v ČR. Každý týden je po nás vyžadována nějaká esej, term paper, team report nebo team presentation, na druhou stranu zatím vždy jsem uspěl s českým přístupem napiš-to-v-noci-před-deadlinem.

Akademický rok je rozdělen do čtyř period, každá trvá sedm týdnů a je zakončena týdnem zkouškovým (který právě probíhá a já se těším na dnešní noční studium Leadershipu, ze kterého mám zítra zkoušku). Písemné zkoušky zde trvají 3-4 hodiny, průměrný počet popsaných papírů lehce převyšuje číslo deset, na druhou stranu není nutné znát nazpamě? dlouhé vzorce a rovnice, otázky jsou spíše esejového charakteru a tak je hodnoceno spíše jak umíte látku aplikovat než vaše schopnost se látku „nadrtit“.

Společenský život v Helsinkách je soustředěn do okolí secesní Central Railway Station, kde se nachází většina barů a klubů ve kterých je možno dostat „pivo“ během středečních happy hours za solidní 1 euro, na druhou stranu o víkendu stojí zhruba stejně jako litrová láhev zelené. Proto není divu, že Finové se hojně odebírají na nákupy do Tallinu, kam jezdí z helsinského přístavu mnoho lodí (zpáteční jízdenka se dá sehnat za 24 euro) a pohled na vracející se Finy, kteří mají na speciálních alkoholových vozíkách doslova hektolitry alkoholu, je opravdu výjimečný.

Velmi oblíbeným drinkem (na který jsme si už také navykli) je zde White Russian, což je mix vodky, kávového likéru a mléka (smetany) – pokud se chcete alespoň na chvíli přenést do Finska, tak navštivte nejbližší saunu, dejte si tento drink a zavřete se do mrazáku (taková zima tu tak zhruba je). Nicméně, nemůžu skončit jinak než naším oblíbeným sloganem – I love this country.


Jakub Vilhelm (IES)
web: helsinkidiary.spaces.live.com

1 745 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.