Studentský folklor v Louvain la Neuve

HlavaPři vybírání university na program Erasmus jsem dlouho neváhala a zvolila Université catholique de Louvain (UCL) v Belgii. Rozhodně jsem neměla příležitost litovat.

Na konci srpna jsem se tedy vypravila do Louvain la Nueve (LLN). Poslední dvě slova názvu jsou důležitá, bez nich se nebohému studentovi může lehce stát, že skončí v Leuven (francouzsky „Louvain“), což je sice také hezké město, ale o 30 km jinde. Tato shoda názvu samozřejmě není náhoda – v roce 1968 došlo k rozdělení univerzity v Leuven na francouzskou a vlámskou část (kdo sleduje politické dění, ví, že spory mezi Vlámy a Valony jsou pro Belgii příznačné) a pro tu francouzskou pak bylo postaveno nové město, tak říkajíc „na zelené louce.“ Bylo tedy předem naplánováno pro potřeby university, zároveň ale není pouhým „campusem“, dá se zde plnohodnotně žít a poměr studentů a „normálních“ obyvatel je zhruba 1:1, konkrétně 10 000: 10 000. Dalších zhruba 10 000 studentů denně dojíždí.

Centrum je postaveno na betonové plošině, pod kterou jsou garáže a veškerá doprava. Vznikla tak příjemná pěší zóna, jen stromům se na tom betonu moc nedaří. Z centra pak ve tvaru čtyřlístku vybíhají městské čtvrti, celé město má jednotný charakter cihlových domů a je pěkně zasazené do přírody. Když v LLN zjistili, že jim při dešti (a prší opravdu často) špatně odtéká voda, bylo postaveno jezero. Erasmus studenti si nemohou stěžovat, je jim poskytnuto univerzitní ubytování a navíc jsou pečlivě „namícháni“ mezi Belgičany, což jsem velmi ocenila. Bydlí se v tzv.“kotech“, vlastně jsou to byty pro 3-12 lidí, každý má svůj pokoj s umyvadlem a všichni dohromady pak kuchyň, dostatečné množství koupelen a toalet a velmi citlivý požární alarm. Nevýhodou je vyšší cena a taky problematická situace s internetem, já jsem ji nakonec vyřešila jen wi-fi na fakultě.

MannekinMannekin Pis – pouliční verze z Gentu. Ta původní je vyfocená zde.

Dalším možným ubytováním a zároveň prvním příkladem studentských aktivit jsou „kot a projet.“ Platí vše zmíněné výše, navíc jsou ale studenti bydlící spolu spojeni nějakým projektem. Jedná se o belgický vynález, projektů je asi 120 a jsou opravdu různorodé – sportovní, umělecké, zaměřené na životní prostředí, práci, pomoc nemocným… a třeba i zahraničním studentům. Významným aktérem studentského života jsou pak především „Cercles“, kluby sdružující studenty ze stejné fakulty, případně ze stejné části Belgie. Každý „Cercle“ má svou vlastní budovu, ve které pořádá (nejenom) večírky. Studenti jsou na své kluby i celou univerzitu patřičně hrdí a po městě běžně chodí v takové podivné černé čepičce („calotte“ ) se spoustou odznáčků, jimiž svou příslušnost vyjadřují, případně v ještě podivnějším plášti. Symbolika je složitá. Vůbec nejzajímavější je období těsně po začátku akademického roku, kdy „Cercles“ přijímají nové členy. Zájemci z řad prváků musí projít zkušebním obdobím, které opravdu není příjemné. Musí jíst psí žrádlo, ale třeba i rozmixovanou zlatou rybičku a snášet nejrůznější příkoří od „mazáků“. Zkusme příklad: klekněte si na kolena, čelo položte na zem, ruce zvedněte za záda a vrťte s nimi ze strany na stranu. Příjemné?! No tak teď to zkuste vydržet třeba 20 minut! Pokud jdete na přelomu září a října po LLN, a to v jakoukoli hodinu, máte velkou šanci, že na skupinku podobných zoufalců narazíte. Období vrcholí křtem („bapteme“), který je prý ještě daleko zábavnější. Nicméně celý proces je dobrovolný a není nutnou podmínkou pro účast na akcích Cerclu, takže dobře jim tak.

Místní oblíbené pořekadlo praví, že do „24h vélo“ („24 hodin na kole“) studenti „paří“ a pak se začínají učit. Tato – týmová soutěž v počtu ujetých okruhů se odehrává na konci října a jde o největší belgický studentský svátek. Někteří závodí naplno, jiní si to užívají a už týdny předem staví jakési alegorické vozy. Letos soutěžila kola namaskovaná třeba za Noemovu archu, nemocniční postel, Shreka či pouťový stánek. Město se zaplní, pořádá se řada doprovodných akcí, především koncertů a tečou hektolitry piva.

Velo
24h vélo v Louvain la Neuve: letos se při týmové studentské soutěži objevila kola namaskovaná třeba za Noemovu archu, nemocniční postel, Shreka či pouťový stánek.

Po popsání studentského folklóru se snad konečně dostanu ke škole. Po příjezdu jsem absolvovala třítýdenní kurz francouzštiny, který byl skvělý a mimo jiné mi umožnil najít si kamarády z řad ostatních výměnných studentů ještě před začátkem semestru v půlce září. S žádnými formalitami nebyl problém. Ekonomie na Université catholique de Louvain má velmi dobrou pověst a musím říct, že oprávněně. Tento akademický rok byl navíc první s novými magisterské programy, jen ekonomických je asi deset různých, takže je z čeho vybírat, i když ačkoliv volitelné předměty některých specializacích se vyučují na partnerské univerzitě v Namuru. Měla jsem zapsáno celkem šest předmětů a v podstatě jsem nenarazila na špatného přednášejícího. Učitelé jsou nároční, vyžadují práci během semestru a aktivní přístup k výuce. Oblíbené jsou i skupinové práce, také zde je prostor na seznámení se s belgickými studenty. Dá se říct, že během semestru jsem musela pracovat o dost více než na IES, ale nevadilo mi to. Navíc zkouškové trvá jen něco přes dva týdny a na zkoušku je vždy jen jeden pokus, takže se „česká metoda“ – vše se naučím až o zkouškovém – moc použít nedá. Většina studentů přes Vánoce téměř nevystrčí nos z učebnic.

Ženské
S Hankou z IES, Francescou a další Hankou po výstupu z lucemburských kasemat. (Jana je třetí zleva, pozn. red.)

Co se týká mimoškolních aktivit, možností je dost pro každého. Především se nabízí cestování, Belgie je malá, ale zajímavá země s krásnými historickými městy, navíc se po ní dá pohybovat celkem levně (4,50€ mezi dvěma libovolnými městy). Ani v LLN se ale nudit nebudete, všude neustále visí plakáty lákající na různé akce, je tu multikino, divadlo, řada hospod a pivovarů. Ochutnat belgické pivo je nutností, zvláště pak to broskvové a třešňové. Pro každý z asi 680 druhů piva navíc existuje zvláštní sklenice. Mezi další belgické speciality patří hranolky, vafle a samozřejmě pralinky. Levněji než ochutnávky vyjde návštěva sportovního centra, které za předplatné 20€ na semestr nabízí vstup na všechny sporty ve vybrané hodiny zdarma. Nabídka je veliká – od obyčejného aerobiku a plavání, přes bojové sporty, lezení a skoky na trampolíně až po salsu, capoeiru, golf a basketbal na monokolu.

neuve
Louvain la Neuve od jezera

Asi pro každého je Erasmus příležitost pro poznání nových lidí, jiné kultury (to líbání na tváře při pozdravu!), školy, prostě možností prožít si půl rok „jinak“. Přestože se podle mého názoru jedná o jednu z nejlepších frankofonních univerzit na našem „Erasmus seznamu“, z  IES jsme tam (já a Hanka z páťáku) byli po několika letech první, což je škoda. Tak doufám, že pro příště bude vždycky plno!

Autorka: Jana Cahlíková, IES, 3.ročník
Foto: autorka; další fotky ve fotoalbu

1 196 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Jeden komentář: “Studentský folklor v Louvain la Neuve”

  1. Cesta do Louvain-la-Neuve napsal:

    Ahoj, to je pěkný a podrobný popis, ale zajímalo by mě jak se tam dá dojet? A jak rušná je tam doprava?