Sociál doporučuje: Jeden svět v Jinonicích

Mezinárodní festival dokumentárních filmů s tematikou lidských práv Jeden svět a jeho 13. ročník zamíří v rámci projektu Promítej i ty! do Jinonic. Od pondělí do středy můžete v Jinonicích v místnosti 1036 vždy od 20:00 zhlédnout dokument o lidských právech. Vstup je 50,- a po každém dokumentu bude následovat diskuze se zajímavými hosty.

Na programu budou následující filmy:
Pondělí 14. 3. 20011
MANŽELKA ZA PADESÁT OVCÍ

Tálibánští muži vyznávají radikální islám a ctí tradici obchodu s o generace mladšími manželkami, se kterými nejednají lépe než se psy. Tradici se vzhledem k chudobě a negramotnosti daří napříč celým Afghánistánem. To je také případ 16leté Sabere, které v sedmi letech zemřel otec a osvojil si ji blízký příbuzný. Když bylo dívce deset, prodal ji o 40 let staršímu Tálibánci …
Po dokumentu případné dotazy zodpoví Ing. Petr Pavlík, Ph.D. z Genderových studií FHS UK a pokud to situace dovolí, přivítáme i hosta, který v Afghanistánu působil.

Úterý 15. 3. 2011
NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ

V citlivě poskládaných, formálně vytříbených a místy úsměvných portrétech pěti atletů, připravujících se ve skromných podmínkách na 18. Mezinárodní mistrovství světa ve finském Lahti, nám tvůrci snímku výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle. Jedním z hrdinů je i český skokan do výšky Jirka Soukup z Hradce Králové. Svižně sestříhaný snímek disponující výbornou hudbou a nápaditou kamerou nahlíží také zajímavým způsobem do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk.

Středa 16. 3. 2011
KREV V MOBILECH

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v Kongu, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Kongu nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo.

84 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.