Senáty možná přijdou o legislativní iniciativu

Jako by nestačilo, že většina studentů FSV (54 %) podle průzkumu Sociálu /viz str. 2/ nemá o volby do AS FSV zájem a orgánu samotnému přikládá minimální význam (22 %). Jejich postoj vůči akademickému senátu se může v blízké době stát opodstatněným. Naši zákonodárci v současné době projednávají novelu vysokoškolského zákona a Sněmovní výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu přišel s pozměňovacím návrhem, který zásadně omezuje pravomoci akademického senátu veřejné vysoké školy i fakulty.

Mimo jiné zbavuje akademický senát legislativní iniciativy. Senát bude vnitřní předpisy VŠ či jejích součástí schvalovat výhradně na návrh děkana nebo rektora. Novela dále počítá s odstraněním studijního, zkušebního a stipendijního řádu z vnitřních předpisů jednotlivých fakult. Z toho vyplývá, že by škola měla mít řády jednotné pro všechny fakulty, ačkoli se fakulty mohou svým zaměřením a strukturou výuky značně lišit.

Akademický senát FSV na své listopadové schůzi omezování senátních pravomocí odmítl, avšak k petici se přímo nepřipojil.

Novelu zákona již schválila sněmovna a nyní ji bude projednávat senát. Ten by měl obdržet petici proti podobě novely. Jejím iniciátorem je Jan Kyncl z ČVUT. Přesné znění petice a její zdůvodnění je dostupné na webových stránkách www.blisty.cz.

598 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.