Recenze: Kniha pro všechny, kteří alespoň jednou míchali alkohol

Flusanec, Mozek vojenský, Karkulka v lese, Supercloumák, Vzteklej ples, Drátěnka… Přemýšlíte, co tato slova znamenají? Nějaké přezdívky nebo tajné kódování? Kdepak! Řešení je jednodušší. Jsou to názvy alkoholických „míchaček“, z nichž nějakou jste už nepochybně někde ochutnali, aniž byste tušili, že zrovna pijete kupříkladu Horníkův zával.
Co si budeme nalhávat, skoro všichni občas mícháme alkohol. Dobře, někdo se možná poučil už při svých prvních kaskadérských pokusech v patnácti letech, kdy stačilo dát dohromady pivo, víno a kořalku, která byla schovaná v rodinném špajzu. Ale mnoho lidí rádo zapomene na krušná rána opilcova a večer – v dobré společnosti a v příjemném prostředí – začne míchat vše možné i nemožné. Právě (a nejen) pro ně je tu nová kniha, která nese výstižný název „Pravé české míchačky“. Autorem je Alexandr Guha, doktorand Filozofické fakulty UK.

Na prvních stránkách se dozvídáme, že kniha je určena „všem ztraceným existencím“, což je originální věnování, jelikož za ztracené existence se můžeme považovat všichni. Co Čech, to
muzikant? Ale kdeže. Co Čech, to alkoholik! Takže se nebojte, že by snad kniha nemusela být pro vás. Jedině pokud jste zarytý abstinent, kterému se při pohledu na alkohol obrací žaludek, tak byste ji radši neměli číst.

Alkohol – výsostná tekutina

Styl autorova psaní je od začátku žertovný, místy ironický, a hlavně poměrně osobitý. Koneckonců téma této knihy snad ani nemohl vymyslet všední návštěvník hospod, jehož jediným nápojem je pivo. „Alkohol lze považovat za základní kulturní element, z něhož se během historie utvářejí složitější systémy artefaktů a mezilidských vztahů. Alkoholické nápoje jsou častým kulturotvorným¨roduktem i regulativem,“ dozvídáme se na jedné z prvních stránek, a pokud měl čtenář do této hvíle pocit, že se v knize alkoholu nepřikládá opravdu ta největší důležitost, je vyveden z omylu. o, že je styl psaní místy humorný, ještě neznamená, že by snad autor hodnotu alkoholu chtěl nějak nevažovat.

Kapitoly jsou rozděleny podle druhu alkoholu, který tvoří základní složku tzv. míchaček. „Mísit udeme tekutiny s obsahem alkoholu. Smíchání dvou a více alkoholických nápojů není jen jejich rosté sečtení. Zrodí se zcela nový druh nápoje se zcela novou identitou,“ upozorňuje nás autor
a chvílemi tak nasazuje až vážný tón, při kterém má čtenář pocit, že si čte o speciální a výsostné tekutině. Dále si může přečíst o míchačkách vinných, tonikových, likérových, vaječňákových, griotkových…

Pokud máte náhodou při čtení těchto řádků pocit, že píše o populárních míchaných koktejlech typu Mojito, mýlíte se! Je sice možné, že mnoho z uvedených míchaček budete znát, například Houbu, Vodníka nebo třeba Krvavý záda. Jenže to je jen jedna setina ze všech možných kombinací, u kterých je mnohdy v knize vylíčen zajímavý popis mísení alkoholů, změny barev a hlavně není opomenuto jméno, které ve většině případů bývá vtipné a originální – Poblitej pošťák, Cikán v trávě, Pivní žabinec a nebo Vzteklej pes.

Existenciální prožitek kocoviny

V závěru knihy nechybí fotografie míchaček, které v případě začínající nevolnosti můžete přeskočit. Poté na vás mimo jiné čekají dva doslovy, při kterých vám, pokud jste hodně velký suchar, budou pouze cukat koutky. Pokud jste běžný čtenář, je dost možné, že koutky zcela ztratí svou podobu, jelikož si smíchy obtisknete obličej o stůl. Ale to není vše! Nepochybně oceníte speciální kapitolu o kocovině, která je naštěstí nedílnou součástí této knihy. Poněvadž večer být v hospodě s míchačkami a další den bez kocoviny? Těžko si něco takového představit. Proto byste si určitě měli přečíst „existenciální prožitek kocoviny“, který tuto nepříjemnou situaci popisuje místy až tak, že čtenář může přemýšlet, jestli si o kocovině pouze čte, nebo jí opravdu má.

Celou knihou vás, jak už to tak bývá, provází číslování stránek, které je však v tomto případě znázorněno nevšedním označením stran malými obrázky – skleničkami – pod kterými jsou místo klasického číslování promile alkoholu. Grafická úprava jí tedy dodává na unikátnosti. Máte dojem,že by kniha nebyla pro vás? Že je spíše pro alkoholiky, chemiky, blázny a nebo třeba kuchaře?¨V tom případě byste se měli přesvědčit o opaku sami, jelikož je snad pro každého, kdo alespoň občas nezůstane jen u jednoho druhu alkoholu. Navíc, pokud snad váháte nad originálním dárkem k Vánocům, „Pravé české míchačky“ by mohly potěšit, pobavit a inspirovat všechny věkové kategorie čtenářů.


Alexandr Guha: Pravé české míchačky
158 stran, cena 230/250 Kč
UK media, 2010, ISBN 978-80-254-8749-5

Johana Fundová

Více informací o knize včetně online prodeje na stránkách knihy
Video ze křtu knihy zde.

443 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.