Na Mezipatra míří oceňovaní designéři, zamilované důchodkyně i Laurence Anyways

V hávu od designerů roku, v doprovodu nejinspirativnějších tvůrců, v područí nejoriginálnějších filmů. Queer filmovému festivalu Mezipatra už nechybí nic k tomu, aby 8. listopadu v pražském kině Lucerna odstartoval svůj 13. ročník. S provokativním a mnohoznačným tématem Moc, manipulace, šílenství obsadí kina Lucerna a Světozor v hlavním městě do 14. listopadu. Od 16. do 22. listopadu pak budou diváci „šílet“ v Brně, kde přehlídka vyvrcholí předáním divácké ceny.

Zmíněné téma nedoprovodí to nejlepší ze současné queer kinematografie náhodou. „Téma moci, manipulace a šílenství jsme zvolili proto, že střet jednotlivce a instituce je mimořádně inspirativní a v nějaké podobě jej občas zažíváme všichni bez rozdílu identity či orientace,“ říká ředitel festivalu Aleš Rumpel. „Moc různých institucí, moc zkostnatělých sociálních struktur a moc médií určuje i manipuluje nás i naši společnost. Protest proti systému moci se táhne jako červená niť dějinami boje sexuálních menšin za jejich práva. Právě příslušníci sexuálních menšin byli v minulosti označováni jako nemocní a šílení,“ doplňuje programová ředitelka Lucia Kajánková.

Festival ale zdaleka nebude jen o zvučných designerských jménech. V Praze a v Brně diváci uvidí přibližně stovku špičkových děl s gay, lesbickou, trans a queer tematikou. Díla budou soutěžit o tři ceny, které udělují dvě mezinárodní poroty i samotní diváci. Zájemci uvidí jak celovečerní, tak dokumentární, experimentální či krátkometrážní snímky, představí se i hity z canneského a torontského festivalu. Ve speciální retrospektivní části s názvem Temné království potom bude k vidění ceněné životopisné drama režiséra Stephena Frearse Nastražte uši (Prick Up Your Ears) s Garym Oldmanem a Alfredem Molinou v hlavních rolích nebo Oscarem oceněný thriller Neila Jordana Hra na pláč (The Crying Game) z roku 1992, ve kterém si zahrál Forest Whitaker nebo Stephen Rea. Horečně vyhlížený je i nový opus miláčka publika i kritiky a enfant terrible světového filmu Xaviera Dolana s názvem Laurence Anyways.

Festival láká na vogueing party i divadlo

Mezipatra se však nebudou konat jen v pražských a brněnských kinosálech. Bohatý doprovodný program přenese návštěvníky například do pražského Paláce Illusion na opulentní „vogueing“ party ve stylu filmu Paris is Burning, do Bio Oko na nekonvenční party Od soumraku do úsvitu či do Galerie Langhans a Queer Café na množství zajímavých přednášek. Ve Světozoru se se svým audiovizuálním pásmem navíc představí současný držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Ther. V Brně se bude přednášet v Café Paradigma, milovníci nejen alternativního divadla zamíří do tamějšího Kabinetu MÚZ.

V Brně potom třináctý ročník Mezipater vyvrcholí předáním divácké ceny. „Festival se k nám přesune z hlavního města, je to tak poprvé v historii. Mezipatra vždy začínala v Brně, letos nabídneme opačný model. Celý festival zde krásně vyvrcholí, a to slavnostním předáním divácké ceny,“ líčí brněnská koordinátorka festivalu Kristýna Malíková.

169 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.