Mike Ferguson, prezident Studentské unie Univerzity v Cambridge: Spolkový život zbavuje studenty stresu

Studentské samosprávy na Karlově univerzitě se mají, v porovnání s Univerzitou v Cambridge, ještě hodně co učit. Pro tamějších 17 800 studentů tam funguje velká studentská unie zastřešující přes 500 rozličných klubů a spolků. Její letošní rozpočet přesahuje 17 milionů korun (a chtěla by dvakrát víc). Této nejaktivnější studentské unii ve Velké Británii předsedá Mike Fergusson, s kterým přinášíme exkluzivní rozhovor.

Univerzita v Cambridge byla založena kolem roku 1209. Co její studentská unie?

Reprezentativní komise studentů tu existuje již přes sto let, ale dnešní podobu získala CUSU v polovině 70. let a plně etablována byla v 80. letech.

Kolik máte členů?

Všichni studenti University of Cambridge jsou automaticky členy, takže máme okolo 17 800 členů.

Jak funguje spolupráce s univerzitou?

Spolupracujeme velice intenzivně. Studentští zástupci se účastní rozhodovacích procesů na téměř všech univerzitních a kolejních úrovních. Snad kromě způsobu financování studia a některých dalších problematických záležitostí zastáváme stejný postoj jako vedení univerzity.

Jak se vám daří protlačit názory studentů?

Většinou je zapotřebí s univerzitou vyjednávat. Jelikož je Cambridge tak stará univerzita, takže občas trvá poměrně dlouho, než změní některé své názory a postoje. Nicméně lze říct, že jakmile studenti vznesou na univerzitu nějaký důležitý požadavek, tak mu je vedení školy otevřeno.

Kdo vás financuje?

Stát každoročně vyčleňuje jistou částku na univerzitní koleje, která je určena i studentským samosprávám. Každý rok proto musíme s vedením kolejí vyjednávat, což není vždy jednoduché. Koleje se těžko vzdávají svých peněz. My však ke své činnosti potřebuje zhruba dvojnásobek, než máme teď k dispozici!

Takže jaký má vaše unie rozpočet?

V tomto akademickém roce hospodaříme se zhruba 419 tisíci liber.

Na vašich internetových stánkách jsem se dočetl, že bojujete za snížení poplatků za studium, které může některé uchazeče odrazovat. Jak svůj zájem prosazujete?

Pracujeme na tom třemi způsoby: v rámci univerzity se pokoušíme neustále vyvíjet konstruktivní nátlak na lidi, kteří o poplatcích rozhodují. V celonárodním měřítku spolupracujeme s organizací NUS (National Union of Students), která zastřešuje zájmy studentských samospráv po celé Anglii, a konečně lobbing – jak lokální, tak i celonárodní, např. skrze parlament. S poslanci pořádáme debaty a zveme je na různé akce.

Jak spolupracujete s médii?

Každý rok pořádáme setkání s novináři, na kterém jim představujeme naše plány na příští rok. Pravidelně také vydáváme tiskové zprávy. Spolupracujeme také úzce se studentskými časopisy a s místními médii. Máme-li jako unie velký problém, např. s vedením univerzity, tak využíváme i celostátních médií. Děláme to však jen zřídka, protože zhoršení pověsti univerzity by poškodilo nakonec i samotné studenty a jejich unii.

Máte univerzitní noviny?

No jasně, máme dvoje. Jsou značným zdrojem příjmu pro CUSU, jelikož díky reklamám pěkně vydělávají. Oboje jsou každopádně redakčně nezávislé, takže jsme v nich také občas kritizováni.

Jak se vám daří přimět studenty, aby se podíleli na chodu CUSU?

Je to velice obtížné, obzvlášť v současné poměrně politicko-apatické atmosféře. Snažíme se působit skrze univerzitní fakulty a koleje (colleges). Pokoušíme se kombinovat naši činnost se zábavou, což přitahuje zájem studentů.

Prohlašujete, že rovněž usilujete o snížení stresu během zkouškového období. Zajímalo by mne, jak to děláte?

Pořádáme konzultační lekce se studenty, při kterých je učíme, jak se chovat ve stresových obdobích, jak efektivně studovat při studijním náporu, jak si naplánovat rozvrh, jak si plánovat odpočinek. Během zkouškového období organizujeme zábavu, aby studenti mohli na chvíli intelektuálně vypnout a dobít baterky do dalšího bojů.

Co přesně je veletrh studentských spolků?

Je to událost na začátku každého studijního roku, kdy všichni studenti naší univerzity mají příležitost se zapsat do více než 500 aktivních studentských spolků. Je to největší veletrh studentských spolků v celé Anglii. Druhý je v Durhamu, kde mají jen 200 spolků.

Spolky jsou pro studenty velice prospěšné, neboť když se podílejí na chodu spolku, který je jim blízký, tak se zbavují stresu. Spolkový život jim může přinést potěšení, když je studium zrovna moc nebaví.

Jak si můžou studenti takový spolek založit?

Úplně jednoduše. Jsou nutné jen podpisy pěti zakládajících členů a pak je třeba si zařídit registraci v hlavní kanceláři CUSU. Univerzita sama spolky značně podporuje, mimo jiné i finančně. Členství ve spolcích je pro studenty většinou zdarma. Jen některá sdružení vybírají poplatky na pokrytí nějakých větších nákladů.

CUSU zaměstnává manažera pro studentskou zábavu. V čem jeho práce spočívá?

Organizuje každý týden tři večery plné zábavy v hudebních klubech. Podílí se také na organizaci zábavy na univerzitních kolejích a dalších událostí, aby si studenti pořádně užívali studentského života.

U nás na FSV UK se také rodí studentská samospráva, ale není samozřejmě vůbec tak daleko, jako ta vaše. Co bys českým kolegům doporučil?

Asi aby vedla dialog s vedením univerzity, aby univerzita věděla, jaké výhody může mít z plně funkční studentské samosprávy. Občas mám dojem, že studentské samosprávy jsou dokonce výhodnější pro univerzity než pro studenty, neboť poskytují univerzitě cennou zpětnou vazbu. Pokud univerzita zavede nějaké nové opatření v domnění, že bude studentům vyhovovat bez toho, aniž by se jich mohla zeptat, tak hrozí, že se studenti proti novému opatření vzbouří a zhorší se vztahy mezi studenty a univerzitou.

Univerzitě velmi prospívá diskuse se studentskou samosprávou. Minulý rok jsem byl na studijním pobytu v Americe a jelikož tam neměli žádnou studentskou samosprávu, tak tam panoval mnohem chladnější vztah mezi vedením a studenty. U nás v Cambridge to máme lépe zařízené.

Deset příkladů studentských spolků (z celkových 500)

Amorální vědecký spolek
Alternativní spolek vůči „Morálnímu vědeckému spolku“. Organizují filozofické diskuse a přednášky.

Bratrstvo atentátníků
Každý člen tohoto spolku obdrží tři cíle, které musí „zabít“ zbraněmi jako pistole s vodou a papírové nože. Spolek má přes sto členů.

Koktejlový spolek
Pořádá ochutnávky různých drinků členové mají slevy v několika barech v Cambridge.

Plachtařský spolek
Nadšenci větroňů učí nováčky jak plachtit. členové se účastní plachtařského Závodu s oxfordskou univerzitou.

Kickboxing spolek
Lze se přihlásit kdykoli během roku. Dívky jsou vítány.

Operní spolek
Zprostředkovává studentům koncerty a diskuse s operními zpěváky. Pořádal několik oper hraných studenty, třeba Mozartovu Figarovu svatbu.

Spolek hráčů pokeru
Členové hrají různé druhy pokeru. Účastní se soutěže pokeru proti Oxfordu.

Debatní spolek
Pořádá debaty s různými známými osobnostmi. Pro členy jsou připraveny ochutnávky čokolády, vína a whisky.

Spolek nadšenců vlaků
Že by něco pro senátora Tomáše Nigrina, známého strojvůdce? Členové navštěvují různá vlaková nádraží a vozí se po železnici.

Spolek rock´n´rollu
Pořádá výukové hodiny, předchozí zkušenost není nutná. Za jeden semestr se naučí přes deset akrobatických kousků.

1 695 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.