McKinsey a přestavěná Jednota otevřou ekonomům cestu k vlastní fakultě!

OpletalovaZdálo se, že hlas ekonomů v boji o vlastní fakultu navždy zanikl v definitivním NE!, které pronesl AS FSV UK na konci roku 2008. Teď se ale ukazuje, že vedení IES jen problém odstranilo z dosahu ostatních institutů. Předvídavou strategií se Opletalce podařilo doslova kouzlo: od října navýší dvojnásobně prostorové kapacity i rozpočet, do konce roku se zřejmě prohlásí za samostatnou fakultu.

První náznak úspěchu se zableskl právě v řešení kapacitních problémů. Jak jsme Vás již informovali, dostavba, či alespoň uvolnění části Jinonického areálu je stále v nedohlednu. Ekonomové proto vzdali veškeré naděje týkající se onoho lukrativního pozemku na Praze 5 a začali jednat o pozemcích v těsné blízkosti své stávající budovy.

Již na začátku roku profesor Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK, naznačoval, že dostupné prostory v Opletalově ulici absolutně nedostačují potřebám ekonomů. Zdůraznil také, že je v této věci potřeba začít urychleně jednat.

Urychleně + jednat

Právě na základě této magické rovnice (tedy urychleně + jednat) se ekonomům podařilo uzavřít smlouvu na dlouhodobé využívání volné kapacity konferenčních místností společnosti McKinsey & Company, jednoho z hlavních partnerů IES.

Tato společnost se také zasadí o další rozvoj ekonomických kapacit. Na její náklady nechá IES rekonstruovat dlouhodobě ztrátovou menzu Jednota, kterou budou nově ekonomové využívat jako přednáškovou aulu. Nachází se totiž ve stejné ulici, jako současné sídlo IES.

napis-fsve
Snahy ekonomů o separaci měly původně umírněnou podobu.

Oba kroky jsou velmi logické. Řečeno slovy Jiřího Nováka, který u ekonomů drží prestižní pozici McKinsey Corporate Chair: „Vztahy ekonomů ke společnosti McKinsey byly vždy velmi vstřícné. To, že nám nyní umožní využít volných kapacit svých konferenčních místností nám vytrhne trn z paty.“

Sídlo McKinsey je navíc také velmi dobře situováno pouhých 10 minut chůze od Opletalky. „Odpadá tak cestování po celém městě, kterému jsou vystaveni studenti mnoha jiných fakult.“ poznamenává exkluzivně pro aSociál k celé věci Martin Gregor. „Tato symbióza umožní efektivněji rozvíjet vztahy mezi společnosti McKinsey a našimi studenty. Momentálně jednáme dokonce o zavedení kursů, které by byly vedeny přímo lidmi z McKinsey.“

Bylo to na spadnutí

I v případě Menzy Jednota jde o významný úlovek, ačkoliv ne tak nečekaný. Jak nám řekl nedávno odstoupivší proděkan pro rozvoj, docent Benáček: „Tato věc byla na spadnutí už nějakou dobu. Ta menza je kvůli své ztrátovosti dlouhodobě neudržitelná a nám ty prostory přijdou velmi vhod. Studenti navíc mají v centru Prahy mnoho jiných alternativ, nabízí se například menza Právnická, Arnošta z Pradubic, či Petrská.“ Otázkou zůstává, zda obrat „na spadnutí“ byl pouhou řečnickou floskulí, či obsahoval hlubší materiální poselství.

Rekonstrukce Menzy Jednota by měla začít v květnu. První studenti by se do ní měli podívat už koncem října. Ekonomům obě tyto akvizice umožní zvýšit počet studentů skoro dvojnásobně. Především to připraví skvělé podmínky pro nově otevíraný bakalářský program Economics and Finance, který bude vyučován celý v angličtině.

V neposlední řadě to však posílí vyjednávací pozici ekonomů u svých sponzorů a rektorátu. „Naše nové podmínky nám samozřejmě umožní definitivní separaci od FSV nejdéle do konce roku,“ myslí si Gregor.

Více informací o obou projektech najdete na webu IES.

2 377 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (11 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,18 z max. 5)
Loading...

Související články:

4 komentáře: “McKinsey a přestavěná Jednota otevřou ekonomům cestu k vlastní fakultě!”

 1. Daja napsal:

  Mě by akorát zajímalo, kam si ty lidi u Arnošta sednou, protože tam mi situace s kapacitou přijde dlouhodobě neudržitelná

 2. Michal Kroupa napsal:

  Diky neuvazenemu a casto osobnimi predsudky poznamenaneho jednani AS o zmene jmena fakulty se rozpadne koncept fakulty zahrnujici sirokou paletu spolecenskych ved. FSV nedokazala efektivne tezit ze sily sve ruznorodosti. Prijde o svuj nejprogresivnejsi institut. Pro fakultu to bude rozhodne ztrata, zda IES pociti nejake problemy je otazkou. Kazdopadne to je skoda.

 3. Niobe napsal:

  Sudiac podla komentarov – mozno sa mal viac zvyraznit ten datum zverejnenia clanku.:-)

 4. miloň napsal:

  ^^:D:D