Hlavní zpráva na webu FSV? Školení řidičů

Začátkem září možná začali mnozí ze studentů znovu pomýšlet na školu. Většinou je jistě zajímal harmonogram akademického roku či rozvrh. Jako nejsnazší cesta ke zjištění těchto informací se logicky jevila návštěva webových stránek FSV. To byl však bohužel naprosto mylný předpoklad – na užitečné informace na homepage mohl začátkem září student zapomenout.

Připomeňme si, co v té době viselo na homepage FSV. Mezi aktualitami byla zpráva z 26. června 2006 o tom, že – cituji – „z technichnických důvodů“ jsou uzavřené dvě fakultní budovy. Na první pohled patrný překlep byl na webu fakulty více jak dva měsíce. Copak se nikdo z odpovědných pracovníků za celou dobu na stránky nepodíval? Oprava překlepu je přece otázkou několika vteřin.

Další „horká novinka“ na domovské stránce z poloviny července měla název: „Podmínky poskytování příspěvků na penzijní připojištění se státním příspěvkem a soukromé životní pojištění z prostředků sociálního fondu zaměstnancům FSV UK.“ Velice praktické sdělení zejména pro stovky studentů fakulty a další návštěvníky webu, kteří třeba o studiu na FSV uvažují.

ČTĚTE TAKÉ: Podobu fakultních webů nikdo nekoordinuje

Do třetice se na webu počátkem srpna objevila stručná zpráva „Školení řidičů po 1.7.2006“. Po kliknutí se otevřel dokument upozorňující na nutnost přeškolení řidičů, kteří jezdí na služební cesty, kvůli novému silničnímu zákonu. Kolika osob se tento pokyn týká? Je toto opravdu nejdůležitější informace, kterou fakultní stránky nabízejí světu? Proč nemohou být technické pokyny pro část zaměstnanců sdíleny na nějakém intranetu, ale jsou vystaveny přímo na homepage?

Jen pro pořádek: harmonogram nového akademického roku je takřka nedostupný, tedy pokud nebudete mít štěstí při „klikání“. Stačí totiž klik na „studium na fakultě“ > „pro studenty“ > „všeobecné informace“ a pak se konečně – když máte štěstí – dočkáte vytouženého harmonogramu akademického roku 2006/2007.

Podívejme se pro srovnání na webové stránky www.fss.muni.cz, které jsou internetovým domovem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU). Na homepage návštěvník vidí nejen přehlednou strukturu celého webu, ale především podstatné novinky. Ve srovnatelném období, tj. počátkem září, to byla například informace o tzv. orientačním týdnu, provozu počítačových učeben či pracovní době studijního oddělení.

Mimochodem, samostatnou kapitolou je pak zveřejňování rozvrhů: na FSS MU si mohli studenti prezenčního studia stáhnout předběžnou verzi rozvrhu již 2. června 2006 (!). Praxe na naší fakultě je bohužel zcela odlišná a na některých oborech student nezná svůj rozvrh ani několik dní před začátkem výuky. Víme, že tvorba rozvrhů není vůbec jednoduchá, ale nabízí se otázka, proč to na FSS MU jde a na FSV UK nikoliv…

Internet je dnes jedním ze základních komunikačních nástrojů a vysoká úroveň webové prezentace se stává u prestižních institucí standardem. Web musí plnit jednak prezentační roli navenek pro potenciální uchazeče, donory či „pouhé“ návštěvníky, ale také má úlohu informačního kanálu. Ani u jedné z těchto funkcí by FSV (a bohužel i některé instituty) u zkoušky neobstála. Škoda, není to tak těžké.

Stačí si určit, jaký účel má web plnit, a podívat se na současnou nepřehlednou strukturu. Roli hraje také význam a kvalita prezentovaných informací: vždy? některé stávající mohou návštěvníka doslova vylekat či zmást, zda-li se neocitl na stránkách autoškoly, místo na akademické půdě.

O úrovni „internetové identity“ a prezentace svědčí třeba i e-mailové adresy. Proč například nemůže mít každý akademik svou fakultní e-mailovou adresu v jednoduché a logické podobě jméno.příjmení@fsv.cuni.cz? Je velká škoda a bohužel i ostuda, že fakulta, na které se učí mimo jiné marketingová komunikace a public relations, má ve své prezentaci tak zásadní nedostatky. Kdy se to změní?

Hana Valentová (IKSŽ), Marek Dvořák (IMS)

1 320 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.