Fakulta otevřela dveře Scio testům

<img src=’http://social.ukmedia.cz/wp-content/img/scio.png‘ alt=’Scio‘ />

Na svém říjnovém zasedání schválil Akademický senát FSV zapojení Národních srovnávacích zkoušek Scio do přijímacího řízení ke studiu. Tato změna se bude týkat už letošních přijímaček. Některých oborů se však reforma netýká, zájemci o žurnalistiku či marketing se bez srovnávacích zkoušek obejdou.
<!–more–>

Nejdříve by se s novou formou přijímacích zkoušek měli seznámit uchazeči o studium bakalářských oborů Sociologie a sociální politika, Sociologie a sociální antropologie, Politologie a mezinárodní vztahy a Mediální studia (kombinovaná forma). U výše zmíněných oborů bude úspěšné složení testu Obecných studijních předpokladů (OSP) jediným kritériem pro přijetí ke studiu.

Pro dvoukolové přijímací řízení se rozhodlo vedení IMS, přičemž určitý počet uchazečů, který úspěšně složí testy OSP, postoupí do kola druhého, jehož formu si institut připraví sám. Už nyní je jisté, že jí bude integrovaný test z moderních dějin, reálií a cizího jazyka.

Zájemci o obor Ekonomické teorie musejí v rámci Národní srovnávací zkoušky (NSZ) skládat k testu OSP i test z matematiky. Byl to právě Institut ekonomických studií, který začal na jaře tohoto roku jako první vyjednávat se společností Scio o zavedení NSZ do přijímacího řízení . Postupem času se s touto myšlenkou začaly ztotožňovat i další instituty a svoji „premiéru“ si testy OSP na naší fakultě odbyly již 18. října. Skládali je uchazeči o kombinované studium bakalářských oborů Soudobé dějiny a Teritoriální studia.

Jedinými bakalářskými obory, u nichž se vedení kateder rozhodla nabídky firmy Scio nevyužít, jsou obory Žurnalistika a Marketingová komunikace a public relations (MKPR). Vedoucí katedry žurnalistiky Barbora Osvaldová tento krok okomentovala slovy: „Pro bakalářské přijímací zkoušky oboru Žurnalistika jsme nepovažovali navrhované testy za vhodné a zůstaneme u dvoukolového přijímacího řízení. Domníváme se, že ústní pohovor je důležitý, mimo jiné z hlediska motivace uchazečů.“ Forma přijímacího řízení se tedy nemění a zůstává u klasického prvního písemného kola a druhého kola ústního. Naopak u Marketingové komunikace a public relations se ústní kolo ruší a uchazeči o studium budou přijati na základě úspěšnosti v písemné zkoušce a jazykovém testu.

Důvodem, proč se právě těchto dvou oborů NSZ netýkají, je každoroční dostatečně vysoký zájem středoškoláků o jejich studium. Využitím NSZ chtějí totiž ostatní obory přilákat více uchazečů. Testy OSP jsou mezi středoškoláky oblíbené mimojiné proto, že je mohou složit ve více než pětadvaceti českých a třech slovenských městech, a to dokonce v pěti termínech. První termín pro složení testů OSP a testu z matematiky je určen na 24. listopad. Následují ještě čtyři další termíny, ale jen u dvou z nich je možno napsat i test z matematiky. Poslední termín, 31. květen, nebude uznán uchazečům o Mezinárodní teritoriální studia.

V současné době není jasné, zda vyhlásit jako kritérium pro přijetí určitou bodovou hranici, nebo určitý počet volných míst. Proděkan pro studijní záležitosti Jirák se přiklání k variantě druhé a zároveň dodává: „Rizikem je, že k zápisu přijde jen zlomek přijatých uchazečů, a otázkou je, zdali je právně obhajitelné dělat dovýběry. V prvním případě by naopak musela fakulta na některé obory přijmout mnohem větší počet studentů, něž je reálné.“

<h3>Přijímačky podraží</h3>

Každý uchazeč o studium na FSV musí podat standardní přihlášku. Papírová verze stojí 500 Kč, cena té elektronické je různá podle toho, zda obor využívá služeb Scia (NSZ), nebo si organizuje vlastní přijímací zkoušky. V prvním případě je to 350 Kč, v druhém 450 Kč (Žurnalistika, MKPR). Zájemci o většinu oborů na FSV budou muset dále investovat do Národní srovnávací zkoušky od Scia. Test na obecné studijní předpoklady stojí 394 Kč, test z matematiky 305 Kč. Nejdráž tak vyjde přijímací řízení na obor Ekonomické teorie. Uchazeči budou muset zaplatit za dva testy od Scia (699 Kč) a k tomu přihlášku na FSV, nejméně tedy 1049 Kč. Je třeba poznamenat, že NSZ lze využít jako podklad k přijímacímu řízení na mnoho jiných vysokých škol, ne jen na FSV.

Zda se přechod na Národní srovnávací zkoušku osvědčil a splnil výše jmenovaná očekávání bude možné hodnotit až podle počtu žadatelů o studium a počtu nově přijatých studentů po celém „maratónu“ testů. Už teď je ale jisté, že tento krok přispěje k zvýšení konkurenčního boje mezi FSV a jí podobnými fakultami, které NSZ využívají.

<blockquote><h3>Co je OSP?</h3>
Zkouška obecných studijních předpokladů (OSP) se skládá ze 105 úloh, které jsou rozděleny do tří oddílů ověřujících verbální, analytické a kvantitativní myšlení. Na řešení úloh v každém z oddílů je vyhrazeno 35 minut čistého času, přičemž časy vyhrazené pro řešení jednotlivých oddílů nejsou převoditelné.
</blockquote>

3 151 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

10 komentářů: “Fakulta otevřela dveře Scio testům”

 1. Daniel Bagge kandidát do Asenatu napsal:

  to je konec vsemu…

 2. Radek napsal:

  Čemu všemu a proč, kandidáte? 🙂

 3. webmaster napsal:

  Dane, zkus to víc rozvést. Takové příspěvky o ničem jsou žhavými adepty na smazání.
  Díky za pochopení.

 4. Daniel Bagge napsal:

  kazdy prispvek pokud neni vulgarni je prispevkem.. cozpak to nevnimate jako kardinalni prusvih, ze napr na IPS vedeni dovolilo aby prijimacky byly formou TSP a zadny vseobecny prehled, zadne odborne sito?skoncime jako skoly kam se studenti hlasi po stredni 15 unora jen proto ze se nic odobrneho nechce a , prominte ale jinak to rict nemuzu, znam spoustu blbcu co ani nevedi kolik mame senatoru a poslancu.. a pak se dostanou napr na jiz zminenou politologii?

  je to jeden z oboru, kde by jiz nejake povedomi o problematice byt melo… a ne ze ne!:-))) jsem zhnusen.. takze tolik k memu prispevku a to je konec vsemu.. staci?:_)

 5. Radek napsal:

  Toť otázka, jestli bude lepším politologem (nebo zvolmě nejaké jiné kritérum) někdo, kdo se naučí na zkoušky Malou encyklopedii politologie, nebo někdo, komu to pálí.

 6. Tomáš R. napsal:

  TO Bagge: není podstatné vědět kolik je poslanců nebo senátorů. Základem je, vědět vo co gou.

 7. martin p. napsal:

  přijímačky postavené na znalostech jsou výhodné především pro lidi z prahy a velkých měst, kteří mají velký přístup k literatuře, přípravkám apod. V ideálním případě by se znalosti s nimiž prvák přijde na vysokou školu měly odrazit od toho, co se naučil na gymnáziu, protože tomu, co se dělá na vysoké škole nemůže rozumět. Naopak prvák by měl být skutečným sítem…pokud někdo nesloží zkoušku na 6 pokusů nebo nezíská dost kreditů z celkového množství předmětů, které si v prváku zapíše, tak na to asi nemá. V tomhle ohledu by se měla změnit klasifikace.

 8. Daniel Bagge napsal:

  to radek : nekdo komu to pali v matice nemusi byt dobrym politologem..

  TSp jsem absolvoval pri prijimackach na MUNI a mel jsme pres 90 percentil, takze vim o cem mluvim..

  TSP opravdu o nicem nevypovida… navic argument ze to je vyhodnejsi pro lidi z prahy vetsich mest.. – TSP si muzes nacvicit kolikrat chces a prijedes na ten princip.. navic knihovna jsou dnes vsude a noviuny snad neniproblem cist ne?

  je to o zajmu o obor a sopuhlasim s panem polevkou:-) ze by se mel zmenit i system klasifikace… je to neunosne:-)

 9. Daniel Bagge napsal:

  a radek nejde o malou encykl politologie , ale o vseobecny prehled…