Fakulta nechrání údaje studentů

Hollar Význam ochrany osobních údajů bývá často podceňován. Že tento problém není jen doménou firem získávajících data třeba pro reklamní účely se lze přesvědčit i na půdě naší fakulty. Stačí si během zkouškového období prohlédnout nástěnky nebo školní weby. Totéž jsme po skončení zimního semestru provedli i my. Zjištěné skutečnosti jsme pak nechali podrobit analýze Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Výsledky potvrdily, že zažitá praxe na fakultě není v některých případech v pořádku. Během jednodenního průzkumu bylo možné na nástěnkách institutů napočítat na desítku papírů nejen s výsledky zkoušek studentů, ale například také s připomínkami komisí ke státním závěrečným zkouškám. V jednom případě se dokonce výpisy známek z Tajemníku včetně dat narození více než padesáti studentů jen tak povalovaly na chodbě v Jinonicích.

Přitom právě také pro přihlašování na zkoušky a zveřejňování jejich výsledků byl zaveden systém Tajemník, kde jsou údaje chráněny jménem a heslem. Většina vyučujících však termíny zkoušek do systému nezadává vůbec a výsledky zkoušek zveřejňuje paradoxně jen na nástěnce či stránkách institutu.

Úřad: známky nezveřejňujte!

I když by se mohlo zdát, že nejde o nějak závažný problém, řada studentů to vidí jinak. Prostřednictvím internetových vyhledávačů je totiž poměrné snadné zjistit například studijní výsledky a profil téměř každého studenta. S touto praxí nesouhlasí ani úřad: „Bez souhlasu studentů není možné zveřejňovat na internetu jejich osobní údaje ani žádné jejich studijní výsledky,“ říká právník Zdeněk Koudelka z ÚOOÚ.

Jedinou výjimkou je státní závěrečná zkouška, která je podle zákona o VŠ veřejná a tudíž je veřejný i její výsledek. Ovšem jen pokud jste na ni přítomni. Následné publikování známek či dokonce připomínek zkušební komise k jednotlivým pracím (zaznamenáno například na ISS) není povoleno. „Zveřejnění neúspěšného absolvování zkoušky se může studenta nepříjemně dotknout. Naopak šíření jména úspěšných absolventů lze připustit,“ doporučuje ÚOOÚ.

Připomínkám se nevyhnul ani samotný Tajemník, problematická je zejména veřejně přístupná databáze všech studentů v sekci Kdo je kdo. Fakulta má totiž při provozování podobného systému povinnost zabezpečit údaje proti přístupu neoprávněných osob. „Z toho lze dovodit, že se v žádném případě nemůže jednat o veřejně přístupnou databázi všech studentů,“ stojí v analýze ÚOOÚ. Vyjádření vedení fakulty k uvedeným porušením ochrany osobních údajů se však nepodařilo ani po opakované žádosti získat.

872 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (6 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,50 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.