Děkan Končelík jmenoval proděkana pro PR, kvůli Respektu

koncelik_fotoJakub Končelík je, zdá se, od přírody ohniskem mediální pozornosti. Prvního února se oficiálně a bez vší pompy ujal funkce děkana na FSV UK, ve stejný den se na stránkách tištěného týdeníku Respekt objevil kritický článek o studiu žurnalistiky na fakultě. Děkan kvůli tomu jmenoval s předstihem prvního člena kolegia: doktora Tomáše Trampotu do funkce proděkana pro PR.

Ten by prý měl na článek urychleně vydat oficiální reakci. Ve funkci střídá dosavadní proděkanku Denisu Kasl-Kollmannovou, svoji kolegyni z IKSŽ.

Z článku Výchova novinářů v Čechách, Marek Švehla, časopis Respekt, 1.2.2010:

“Bylo to docela šílený,“ vzpomíná Kottasová (spolupracovnice Hospodářských novin a Respektu) na své dojmy. “Je to předmět, kde jsme se učili opisovat články z jiných novin.“ Na zmíněném semináři studenti vyrábí studijní časopis zvaný Fleš, který se má co nejvíc podobat jednou MF Dnes, jindy Hospodářským novinám nebo čistému bulváru.

Studenti obvykle nikam nechodí, nikoho se na nic neptají a napodobují zprávy – třeba o návštěvě Baracka Obamy v Praze. Po roce nudy dala Ivana Kottasová Karlově univerzitě vale…

Fakt je, že obor po revoluci ovládli lidé, kteří přešli ze zkompromitované a zrušené fakulty žurnalistiky. Především profesor Jan Jirák, původně překladatel a učitel češtiny na fakultě žurnalistiky, a dlouholetá učitelka dějin žurnalistiky, dnes docentka Barbara Köpplová. Spolu s docentkou Barborou Osvaldovou jde o klíčovou trojici, která o dnešním směřování mediálního vzdělávání v Praze rozhodla a dodnes z pozice garantů oborů a řady dalších funkcí rozhoduje.

Jistá naděje pro zastánce této změny nastává nyní, kdy se novým děkanem fakulty stává letitý kritik poměrů na pražské žurnalistice, čtyřiatřicetiletý Jakub Končelík. Jako expert na dějiny žurnalistiky 20. století se Končelík nikdy nepustil do kritiky praktické novinářské části výuky. Nezvykle přímo ale kritizoval způsob vedení oboru, malé čerpání grantů a jakousi zakrnělost školy.

Další členy proděkanského týmu chce Končelík jmenovat nejdříve za týden, až se svým návrhem seznámí Akademický senát FSV UK. Ten zasedá devátého února, poprvé v novém složení. V něm figuruje sotva čtvrtina jmen z předchozí sestavy. Senát na své první schůzi také zvolí svého předsedu, místopředsedy a členy pracovních komisí. Tím dovrší radikální obměnu fakultního vedení.

2 569 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (4 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,50 z max. 5)
Loading...

Související články:

6 komentářů: “Děkan Končelík jmenoval proděkana pro PR, kvůli Respektu”

 1. terka napsal:

  Jedině dobře… IKSŽ zamrzl a ačkolvi má obory, které jsou ve světě nejvíce žádané, tak na UK se vyučují prostě neuvěřitelným způsobem – od přijímaček až po státnice. Celé IKSŽ by mělo změnit strukturu a fungování.

 2. petr mach napsal:

  může mi někdo říct, kde v Respektu ten článek je? Ať koukám, jak koukám, tak v novém čísle nikde o žurnalistice ani čárka.

 3. mirek napsal:

  petr mach: strana 27

 4. journalist napsal:

  To je celý problém FSV – jak bakalářské žurnalistiky, tak oboru mediální studia na magisterském stupni. zatímco studenti by radši orientaci na praktické záležitosti a uplatnění v oboru (nikoliv akademické dráze), fakulta se snaží produkovat spíše teoretické předměty a uplatnění v oboru (na akademické dráze). Viz předmět politická komunikace, kde první věta kantora je: „Já vás tu rozhodně nebudu učit, jak se stát spin-doktorem a politickým rádcem, takže na příští hodinu si přečtěte tento teoretický článek o politické komunikaci.“ a to je jeden příklad z mnoha… vystudoval jsem oba zmiňované obory a s článkem naprosto souhlasím a ona zmiňovaná „mafie jirák-kopplová“ mě již před pár lety odradila od toho, abych vůbec pokračoval v doktorském studiu… rozhodnutí totiž je jen o tom, jestli být patolízal kopplovy a věnovat se historii nebo patolízal jiráka a věnovat se teorii.

 5. Marek Novotný napsal:

  journalist: A jsme zpět u toho, zda-li má univerzita poskytovat spíše univerzální vzdělání, nebo být přípravou na budoucí povolání. Podle tvého názoru soudím, že jsi (stejně jako já) zastáncem té druhé varianty. Nicméně většina vyučujících na fakultě se podle mých zkušeností kloní k možnosti první. Na tom není nic špatného, samotná „mediální studia“, která zmiňuješ prostě jsou „suchou“ teoretickou disciplínou a i lidé kteří v médiích nepracují a „jen“ je pozorují a zkoumají jsou ve společnosti potřeba. Já osobně vidím problém v tom, že do tohoto oboru přijímá FSV ročně skoro dvě stě lidí, kteří tam jdou kvůli tomu aby měli titul a holt se toho Adorna nějak naučí, i když jim to nic neříká a až budou pracovat někde v redakci či agentuře, tak jim to k ničemu nebude. Přijmout dvacet lidí se zájmem o mediální teorii a sto padesát se zájmem o „mediální management“ by asi dávalo větší smysl.

 6. journalist napsal:

  Marek Novotný: No tak on když si člověk vzpomene na ty formuláře pro stát, které kdysi vyplňoval, tak tam byla kolonka: „Soustavná příprava na budoucí povolání na vysoké škole.“ Kolika studentům se povoláním stane samo studium? No jak se říká v té anekdotě, kdo nic neumí, tak učí, kdo neumí ani učit, tak učí učitele a kdo neumí ani učit učitele, tak je politikem…