Čínsko-česká filoložka Taj-ťün Hejzlarová vystavuje v Brně

Taj_tun_Hejzlarova_pozv_320x610

Výstava kaligrafií a obrazů klasické čínské malby, která nese název „ŽIVOT JE NEPŘETRŽITÝ PROUD“, je vzpomínkou autorky na jejího muže, sinologa Josefa Hejzlara, který se více než dvě desítky let zabýval teorií a praxí průmyslového designu a architektury a současně se zabýval čínským uměním.

Taj-ťün Hejzlarová (*1932 Wu-chan) je čínsko-česká filoložka, překladatelka, kaligrafka a malířka původem z Číny. Vystudovala Pekingskou univerzitu, kde se seznámila se svým mužem, s nímž pak po svatbě v roce 1956 odcestovala do Československa. Zde vystudovala bohemistiku na Karlově univerzitě, současně vyučovala čínštině a do své mateřštiny překládala moderní českou literaturu. Od roku 1957 pracovala v Orientálním ústavu ČSAV jako filoložka, je jednou z autorek devítidílného Česko‑čínského slovníku, který obdržel Cenu Akademie věd. Za historický román Na Řece získala roku 2011 se svým mužem Literární cenu Knižního klubu.

Tvorba Taj-ťün Hejzlarové představuje všechny typické čínské náměty, k nimž patří tedy hlavně kaligrafie, bambusy, krajiny a květy. Východní malířství nehledá originalitu v novosti námětů, ale v novém znázornění toho, co již bylo znázorněno.

Taj-ťün Hejzlarová svůj talent bohatě uplatnila i v keramickém dekoru a v knižní grafice a svou tvorbu po sametové revoluci předvedla v České republice v mnoha výstavách. V následujících dnech bude možné shlédnout instalaci v brněnské Místogalerii na půdě Domu Skleněná louka na Kounicově ulici od 19. září do 2. listopadu 2013. Výstavu uspořádal Ivo Dostál ve spolupráci s galeristkou Janou Belzovou.

ZDROJ: www.mistoglerie.cz/82_taj-tun.html

FOTO: BOŘIVOJ HÁJEK

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na příčnou flétnu hraje:

Mg. A. Petr Pomkla, člen brněnské filharmonie.

265 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (4 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,50 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.