Cena Karla Engliše: je to (opět) doma!

V posledních deseti letech obdrželo Englišovu cenu šest studentů z IES. Ředitel institutu Mejstřík se může usmívat dále, protože i její nejnovější držitel vystudoval na IES. Laureátovi ceny Filipu Hájkovi jsme položili několik otázek.

Filipe, za co jsi byl oceněn? Popiš studentům-ekonomům, co zaujalo hodnotící komisi. Ať ostatní ví, jak na to.
Cena Karla Engliše se na rozdíl od ostatních cen na UK neuděluje pouze za vynikající diplomovou práci, ale oceňuje výkon studenta během jeho celého studia na univerzitě. Z tohoto pohledu má tedy největší šanci uchazeč, který má dlouhodobě dobré výsledy a dobrá diplomka je jenom taková třešnička na dortu. Já osobně jsem zaujal asi dobrým skloubením univerzitních a mimouniverzitních aktivit. Krom dobrého prospěchu jsem byl členem akademického senátu FSV, jedním z představitelů E-klubu, absolvoval jsem několik zahraničních pobytů. Z mimouniverzitních aktivit asi zaujala moje práce na přípravě Strategie hospodářského růstu ČR a rozvojový projekt v Namibii, který jsem vymyslel a zrealizoval.

Stojí námaha při psaní diplomové práce za to, byť bys nedostal žádné ocenění? Mimochodem, dostal jsi nějakou finanční odměnu?
Moje diplomka byla sama o sobě docela zajímavá a kdyby se mi nepovedla, tak by mě náš institut do boje o tuto cenu nevyslal. Psal jsem na víceoborové téma – měřil jsem kvalitu korporátního práva pomocí informací z kapitálových trhů a pokoušel se dívat na právo z pohledu ekonoma. Jinak ano, tato cena je finančně honorována a tento rok všichni držitelé dostali 30.000 korun, což kromě samotné ceny určitě hodně potěší.

Nyní pracuješ v Citibank. Můžeš kolegům studentům popsat, jaké to je? Jaké to je, ráno vstávat? Jak probíhalo výběrové řízení?
No já bych kolegy studenty nerad děsil tím, co je čeká potom, co ukončí studium a budou muset každé ráno vstávat do práce. Zvládnout se to samozřejmě dá a po letech studia je to i celkem příjemná změna. Raději bych jim doporučil, ať si v klidu užívají studentských let.

Výběrovým řízením jsem procházel a nebylo to nic hrozného. Obecně vzato bych ale doporučoval v posledním létě či v posledním roce studia absolvovat nějakou stáž či práci na poloviční úvazek, což pomůže při hledání práce „normální“.

Nicméně já osobně jsem ukázkou toho, že studovat na plný úvazek a nepracovat během studia neohrožuje budoucí kariéru a může se i vyplatit.


Ceny Univerzity Karlovy

Rok co rok je nejlepším studentům jednotlivých oborů na UK udělována Cena rektora pro nejlepší absolventy Univerzity Karlovy. Existuje pět jejích typů:

  • Cena prof. MUDr. Karla Weignera – lékařské obory
  • Cena prof. JUDr. Karla Engliše – společenskovědní obory (PF, FF, FSV, FHS)
  • Cena prof. RNDr. Jaroslava Heyrovského – přírodovědní obory
  • Cena Josefa Dobrovského – teologické obory
  • Cena prof. PhDr. Václava Příhody – učitelské studium

Kromě další Ceny Karla Engliše v Opletalce jistě většinu ekonomů potěší fakt, že profesor Karel Kouba nedávno obdržel Cenu ČSE za dlouhodobý přínos k rozvoji českého ekonomického myšlení. Stal se jejím teprve druhým laureátem. Udělena mu byla zejména za výzkum systémových změn ekonomiky a ekonomických reforem.

1 379 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.