Budeme učit praktickou politologii, říká rektor Cevro institutu

Elitnost a exkluzivita politologie na FSV je už dávno minulostí. Kromě zavedených univerzit v Brně a Olomouci lze obor více či méně příbuzný politologii studovat na řadě regionálních univerzit, přičemž všechny z nich se svými nároky na studenty snaží získat pro svá pracoviště to, co Fakultě sociálních věd udělují písmena UK.

Zájemců o dynamicky se rozvíjející obor politologie (a mezinárodních vztahů) brouzdá na českém trhu stále ještě více, než jsou školy schopny přijmout. A tak se v exkluzivní pražské lokalitě (že by reakce na vzdálené Jinonice?) zjevil Cevro Institut (CI) s bakalářskými studijními obory Politologie a mezinárodní vztahy a Veřejná správa. Rektorem CI, zvoleným správní radou, se stal prof. politologie na FSV Miroslav Novák.

V čem se liší Cevro Institut od programu nabízeného FSV?
Předně je Institut soukromou vysokou školou, takže studenti za studium platí (26 900,- Kč / semestr – pozn. red.). CI je školou pro veřejný život, tzn. že se studenti nebudou tolik zabývat teorií a primární literaturou, ale budou používat praktické učebnice. Univerzita Karlova je takzvanou výzkumnou školou (research university), má se zaměřovat i na výzkum a bádání, což u Cevro Institutu není sice vyloučené, ale není to ani pravděpodobné. Praktické zaměření však není nutně v rozporu s kvalitou, o kterou naopak usilujeme.

Nejsou absolventi CI konkurencí studentům FSV? Není další studijní program politologie nadbytečný?
Cevro Institut určitě není zbytečný – vycházíme z toho, že poptávka stále převažuje nabídku. Jeho zaměření je jiné než u Fakulty sociálních věd. CI se chce více zaměřit na praxi, a proto si školy určitě nekonkurují. Program na Filosofické fakultě je zase dvouoborový, takže se také odlišuje od programů CI, nebo FSV. Statistiky stále ukazují, že proti západním univerzitám máme stále ještě poměrně nízký počet vysokoškolských studentů.

Na Institut se nemusí hlásit jen čerství absolventi středních škol, ale i zájemci, kteří už třeba 10 let pracují ve veřejném životě. Absolventů nebude velké množství – CI nechce být žádnou velkovýrobnou diplomů. V současnosti máme přihlášených asi 65 studentů. Kvůli teprve nedávno udělené akreditaci se zájemci hůře shánějí, protože většina už je zapsána na jiných vysokých školách.

Má placení školného nějaký vliv na kvalitu školy?
Samozřejmě že ze školného vyplývá jakési „pokušení“, že si studenti „zaplatí“ svůj titul. Soukromé školy, a CI také, jsou ale organizovány trochu jinak než státní školy: je zde rektor a ředitel. Já, jako rektor CI, budu dbát na to, aby platby studentů neměly za následek snížené požadavky na jejich studijní výkon.

Nebude vaše práce v Institutu kolidovat s prací na FSV?
Přijetí funkce rektora CI má určité důsledky pro moji práci. Hlavní úvazek budu mít teď na CI a na FSV jen vedlejší, ale počet mých kurzů na FSV se pravděpodobně příliš nezmění. Je zcela běžné, že většina pedagogů má více úvazků. Jsem toho názoru, že se to nemá přehánět, a proto jsem vypověděl svůj další úvazek na jiné vysoké škole.

O Cevru, zakladateli Cevro Institutu, je známo, že je propojeno s českou politickou stranou? Máte pravdu. Cevro je vpodstatě přidruženou organizací ODS. To pochopitelně neplatí o CEVRO Institutu, který je vysokou školou. Jako rektor Cevro Institutu budu ostatně dbát na rozdíl mezi Cevrem a Cevro institutem. V CI se bude propaganda analyzovat, nikoliv dělat.

Jaký je výhled pro CI?
Cílem CI je zavedení i magisterských programů. Nejde to ale hned. To je jako kdybyste chtěli hned hrát superligu.

1 252 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

  žádné články nenalezeny

7 komentářů: “Budeme učit praktickou politologii, říká rektor Cevro institutu”

 1. simona v. napsal:

  škola už chvíli běží a já po létě nastupuji na navazující magisterské studium a jsem spokojená.

 2. Jitka napsal:

  Je fakt že má Cevro dost vysokou úroveň. Já zde studuji dálkově již druhým rokem a jsem maximálně spokojená.

 3. alenka napsal:

  článek je koukám sice staršího data, ale alespoň se dá říct, že se škola osvědčila. jukněte i na FB, mají fakt spoustu akcí..akademii, letní školu atd. já tedy musím říct, že za sebe dávám palec nahoru

 4. hana napsal:

  souhlas..politologie super obor..já jsem spokojená…mooooc

 5. Roman napsal:

  Na Cevru letos budu dodělávat Mgr….a zatím ty dva roky musím říct, že spokojenost. Cevro rozhodně není o tom, že si zaplatim titul… Poctivě jsem chodil na většinu přednášek, zkoušky byly některé trochu záhul…ale dal jsem to 🙂 Oceňuju hlavně vyučující, kteří jsou přímo z oboru a propojení s praxí. Také angličtinu musím pochválit!

 6. Kamila napsal:

  Ohlížím se ještě na rychlo pa vys. škole pro syna,letos dodělal maturitu…na jeho vysněnou ho nevzali,zůstal pod čarou…a tak koukám a hodně se Cevro Institut chválí,pošlu ho aspoň na den.ot.dveří,ať se rozhodne sám…ale za mě má škola super reference,palec nahoru!!!!!

 7. Hana napsal:

  Cevro je myslím velmi dobrá volba….alespoň co vím…a mě tedy hodně zaujalo,že se dají všechny obory studovat dálkově….