Boj o ekonomii – diskuse až na tom posledním místě

VislousKdyž jsem otevřel minulé číslo Sociálu, těšil jsem se, že si přečtu zajímavé názory týkající se diskuse o možném přejmenování fakulty. Narazil jsem však na článek, který podle mého názoru urazil vysokou kvalitu příspěvků v časopise. Ještě před jeho přečtením, po letmém pohledu na samolibý výraz na fotce jejího autora, jsem zbystřil pozornost.

Již první věta mé nejsmutnější obavy potvrdila. Do „diskuse“ se totiž přidal člověk, který o diplomacii zřejmě mnoho neví. Hned první dvě věty tvrdí, že Rakouské císařství bylo před přeměnou na Rakousko-Uhersko funkčnějším zřízením. Tento fakt nejenže není pravdivý, ale je navíc absolutně mimo téma. O podobném přirovnání s marxismem-leninismem a novým názvem fakulty raději v zájmu autora úplně pomlčím.

Fakulta sociálních věd a žurnalistiky

Navíc tento příspěvek, který se úrovní podobá mnoha dalším ze stejného zdroje, jež se snaží ekonomii stůj co stůj označit za sociální vědu, napsal student, který studuje IKSŽ. Tento institut sám o sobě nemá se sociální vědou pranic společného.

Komise postavená na hlavu

Autor staví hlavní větev své argumentační linie na závěrech Gulbenkianovy komise z roku 1996, o které zapomněl zmínit, že v ní nebyl ani jeden ekonom. Zvláštní úkaz, když vezmeme v potaz, že ekonomie je podle jeho vlastních slov jedním ze základních proudů sociálních věd a měl by tedy mít své „rovné“ postavení mezi sociálními vědami.

Faktické závěry této komise navíc přímo nesouvisí s tématem přejmenování fakulty. Komise totiž pouze volá po sjednocení všech sociálních věd do tzv. „pluralistického univerzalismu“, což je zaprvé sám o sobě protimluv, ale hlavně komise nedává žádný návod na to, jak to udělat. Takže mi to spíš připomíná programový návrat k ambicím pluralistů 19. století, kteří chtěli sjednotit veškerou vědu – neúspěšně.

Nekorektní politický bundling

Tónem celého článku je bohužel velmi efektivní politický bundling. Přejmenování fakulty bylo totiž chytře spojeno s tříštěním a desintegrací naší fakulty, přičemž se úplně zapomnělo na dlouholeté snahy IES o integraci například právě žurnalistů do našeho společenskovědního rybníku.

Díky takové snaze se rozpoutaly emoce a lidé z ostatních institutů, se kterými jsem mluvil, už nehovoří o přejmenování jako o zlepšení reklamy pro celou fakultu, ale o další segmentaci fakulty v rámci institutů. Což s diskusí a technickým přejmenováním v rámci zlepšení marketingu vůbec nesouvisí. Ekonomové se v žádném případě nechtějí vzdalovat od ostatních sociálních oborů. Spíše naopak, protože právě mezioborové studie nabízí největší příležitost k zaplnění prázdných míst ve společenských vědách.

Ekonomie jako exaktní věda

Vrátím se ale k článku. Je nám vytýkáno, že my ekonomové chceme poroučet trhu jako větru a dešti. Autorovi se omlouvám, ale nejsem si jist, že fyzikové dokázali například poručit Zemi, aby se otáčela.

Žádná věda nikomu nic nenařizuje, pouze na základě pozorování a zkušeností hledá určité spojitosti mezi různými jevy, které pak popisuje. Problém ekonomie spočívá v tom, že když opravdu nalezne závislost mezi různými veličinami, pak tento samotný poznatek ovlivní chování ekonomických subjektů, které jejích poznatků využívají. A na to je potřeba opět reagovat novou teorií. Je to možná podobné Sisyfovu kameni, ale takový úděl čeká asi všechny sociální vědy. To budiž dostatečná odpověď na zmíněné tvrzení Maxe Webera, otce moderní sociologie, nikoli ekonomie (i když se jí samozřejmě v rámci společenských věd také zabýval).

Diskuse až na tom posledním místě

Na závěr chci autorovi poděkovat za to, že mi názorně ukázal, jaký přístup ze strany ostatních institutů vůči IES panuje. Respektuji, že hlasování o přejmenování dopadlo tak, jak dopadlo – bylo to suverénní rozhodnutí členů AS. Ale způsob, jakým se do diskuse zapojovaly některé skupiny lidí, měl s debatou a politickou korektností pramálo společného a na Karlově univerzitě nemá co dělat. Padaly dokonce i výhružky smrti. Pojďme se nejprve naučit vzájemnému respektu a porozumění. Přestaňme být dětmi a začněme se bavit na úrovni, která naší univerzitě přísluší a patří.

Václav Vislous
student IES

1 649 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (10 hlasujících, průměrné hodnocení: 2,90 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.