AIESEC: Jarní výběr na UK

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste se vydali do cizí země a zkusili se tam postavit na vlastní nohy? Zachtělo se vám nechat všechny problémy v naší české kotlině a udělat krok do neznáma? Někteří z nás o tom jen sní, ale jiní do toho jdou naplno a opravdu hledají možnost, jak získat zkušenost, která jim změní život.

Mohli jste si na webu UK media všimnout článku, který začínal větou: „Všem, kteří chtějí přes léto vyjet do zahraničí sbírat zkušenosti a ne jahody, nabízí AIESEC Praha možnost zažít zahraniční odbornou praxi.“ V Jinonicích se na vás zase pro změnu usmívaly slečny z plakátů. Možná stačil jen letmý pohled na nástěnky nebo průzkum internetových stránek k tomu, aby se pár odvážných vydalo na avizované informační schůzky v Jinonicích s cílem dozvědět se víc.

Na místě měli možnost zjistit, že AIESEC je mezinárodní studentskou organizací, která nabízí 4 druhy zahraničních odborných praxí ve více než 100 zemích světa, od Argentiny až po Zéland. Nové zkušenosti takto získá ročně asi 3500 studentů, kteří mohou vyjet na manažerskou, technickou, rozvojovou nebo vzdělávací praxi a její výběr je jenom na nich. V průběhu večera dostali možnost promluvit i lidé, kteří už do zahraničí s touto organizací vycestovali. O své zkušenosti se podělil např. český student, který se podíval do Kolumbie, ale i brazilský, který nyní sbírá nové zkušenosti v Praze. Tím se spojila mozaika, díky níž mohli příchozí vidět tuto příležitost z různých stran.

Prvním krokem studentů, kteří se rozhodli, že chtějí zažít něco podobného, bylo podat přihlášku. Pak už následovalo výběrové řízení, jež zhodnotil samotný účastník, čerstvý absolvent právnické fakulty, těmito slovy:

„Výberové konanie má niekoľko úrovní a je dosť prepracované. Po všeobecnej informačnej schôdzke nasleduje niekoľkohodinový tréning, pri ktorom sa uchádzači majú možnosť stretnúť a brainstormovať na témy súvisiace s prácou AIESEC – leadership, globálny rozvoj, predchádzanie konfliktom, a podobne. Potom nasledujú jazykové testy, individuálny pohovor a posledným kolom je assessment centrum.

Zaujalo ma, že výberové konanie bolo pomerne dobre zorganizované. V firmách podobné výberové konania organizujú HR špecialisti, vo výberovom konaní AIESEC som si žiadneho HR špecialistu nevšimol a myslím, že to celé zorganizovali študenti – dobrá práca. Ďalším prekvapením bolo, že samotné internetové prostredie, v ktorom prebieha vyhľadávanie študentských praxí je veľmi prepracované – nakoniec, na jeho používanie sme museli absolvovať dve školenia. Takýto prepracovaný systém súvisiaci s výberom študentov na praxe som skutočne nikde inde nevidel, a to už mám nejaké tie študentské praxe za sebou. Som teda veľmi zvedavý, ako bude proces prebiehať ďalej.“

Tak po měsíci skončilo jarní výběrové řízení, kde se studenti Univerzity Karlovy v Praze mohli ucházet o stáže v rámci programu studentské organizace AIESEC. Ti, co se dostali dál, už si nyní hledají svou vysněnou stáž a ostatní, co se teprve odvažují do vod cizokrajných a neznámých, budou mít možnost znovu se zúčastnit na podzim.

Autor: Jana Kolářová (AIESEC Praha)

1 294 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.