Žurnalisté o pořadatelství svého festivalu nejeví zájem

Fakultní festival v prostorách sídla IKSŽ tradičně probíhal pod taktovkou studentů žurnalistiky už od roku 1996. Ale časy se mění. Pokud by se letos nestarali pořadatelé Pražského Majálesu, v jehož rámci se v předchozích dvou letech Pavlač konala, hollarské pavlače by letos zůstaly prázdné.

V posledních letech vazba mezi jednotlivými akcemi poněkud kolísala. Loňský ročník ještě organizoval žurnalista Lukáš Hrábek. „Pavlači může člověk, který ji organizuje, vdechnout zvláštní atmosféru a může si s ní vyhrát, pokud obětuje dost ze svého volného času. Ten jsem letos neměl, a tak jsem bohužel nemohl pokračovat,“ popisuje své zkušenosti.

Snaha organizaci festivalu předat mladším ale nevedla k úspěchu. „Napsal jsem na mailové konference ročníků, které jsem znal. Chtěl jsem dát dohromady tým, kterému bych předal zkušenosti, a nechal ho pracovat. Přemýšlel jsem, že vyvěsím plakáty na Hollaru, ale z toho nakonec sešlo,“ dodává.

Ještě začátkem dubna se zdálo, že letošní Pavlač vůbec nebude. „Byla to Eliška Vinařová spolu s Tomášem Viktoříkem ze StudentZone, kteří mi řekli, že by rádi zařadili Pavlač jako doprovodnou akci Majálesu. Chyběl jim však člověk přímo z FSV, který by zařídil formality, administrativu a jednal s fakultou. Nerad podobné věci vyřizuji, ale zároveň se mi nelíbilo, že by letos Pavlač nebyla. Tato možnost tu určitě byla, ostatně letošní absence plesu FSV hovoří za vše,“ vysvětluje Jiří Szántó, student IPS, který se nakonec pořadatelství zhostil.

Ke zmíněné dvojici se nakonec připojil i student IMS a IKSŽ Martin Valeš, s nímž chtěl Szántó původně uspořádat velkou párty se studentskými kapelami. „Hodilo se, že zná kapely, a navíc jako student IKSŽ zachránil pověst žurnalistů,“ doplňuje Jirka.

Časová tíseň omezila i možnosti pro shánění finančních prostředků k pokrytí nákladů festivalu. Pořadatelé nezvládli v řádném termínu podat žádost o příspěvek z fondu Studentské peníze, vyhrazeném v rozpočtu fakulty pro podobné akce. Krytí nakonec poskytl organizátor Majálesu StudentZone a stejně jako před dvěma lety Pavlač zaplatil. Šéf pořadatelského týmu Szántó dodává, že k oficiálnímu projednání financování Pavlače dojde v Akademickém senátu zpětně v květnu. „Doufáme, ze studentská komora náš rozpočet schválí a my budeme moci StudentZone půjčené peníze vrátit.“ Pro představu, v loňském roce činil obnos pro Pavlač ze studentských peněz 20 tisíc korun.

Podporou ze strany vedení FSV bylo letos také vyhlášení děkanského volna na půdě IKSŽ v době konání festivalu, jak objasnil proděkan pro studijní záležitosti Jan Jirák. „Fakulta pomáhá i organizačně, zvláště s „post-pavlačovým“ navrácením věcí do původního stavu.“

Zdá se, že nikdo v současnosti vlastně pořádně neví, jakým způsobem přípravu Pavlače předávat dál a festival do budoucna udržet na vysoké úrovni. Nakonec se může také stát, že tradičně žurnalistický festival budou definitivně organizovat lidé mimo institut, možná i mimo fakultu nebo univerzitu. Přestože zajištění festivalu není nikterak jednoduchý úkol, rozhodně není nezvládnutelný. Jak říká Lukáš Hrábek: „Pavlač by se dala zorganizovat i v jednom nebo dvou lidech. Já to prakticky oběhal všechno, pár lidí pomáhalo spíš až přímo v den konání.“

„Rád bych řekl, že hlavní podíl na Pavlači má Eliška a Martin, a tímto jim chci poděkovat. Záleží hlavně na nich, jak to bude dál. Já bych do toho šel i příští rok znova. Každý, kdo zůstal do konce, musel vidět, že vzhledem k šibeničnímu termínu a podmínkám se festival dost vydařil! Doufám, že ať se mnou či beze mě, Pavlač bude žít dál. Přece jen, jak víme, fakulta takové akce opravdu potřebuje,“ shrnul Jiří Szántó.

1 583 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.