Zkoušky ve Švédsku? Přes e-mail

Ani pověstná severská zima, která byla ovšem minulý rok extrémně mírná, nedokáže odradit zahraniční studenty mířící do Švédska za poznáním jiného systému vzdělání, za krásnou přírodou, nebo prostě jen tak.

Škola Högskolan Dalarna, se nachází v oblasti středního Švédska zvané Dalarna, konkrétně ve městě Falun. Minulý rok jsem tam s programem Socrates/Erasmus strávila jeden semestr.

Kurzy začínají celý rok

Systém vzdělání se liší od toho českého v mnoha ohledech a liší se také organizace vysokoškolského studia, což se především dotýká zahraničních studentů. Na počátku semestru se student zapíše do kurzů, které probíhají v blocích dlouhých průměrně jeden až tři týdny. Kurzy tedy nejsou rozloženy do celého semestru, jako to známe z českých vysokých škol, ale po úspěšném zakončení jednoho intenzivního, tematicky jednotného kurzu, začíná další. Také atestace probíhají trochu jiným způsobem, než v Česku.

Kurzy, které jsem absolvovala, v rámci programu „evropská politická sociologie“, byly ve všech případech ukončeny sepsáním seminární práce. Po odevzdání elaborátů byli studenti zařazeni do menších seminárních skupin. Každý si na závěrečném semináři musel obhájit svou práci a kriticky se vyjádřit k pracím ostatních členů skupiny. Výhodou takového hodnocení je, že student může srovnat svůj výkon s výkonem druhých a zpravidla neočekává radikálně jiné ohodnocení, než jakého se mu od vedoucího semináře dostane.

Zkoušky mailem

Švédští studenti ukončují kurzy také takzvanou „home examination“ — zkouškou z domova, kdy odpovídají na zadané otázky do určeného data a mohou k jejich vypracování použít své zápisky, učebnice, či jakékoliv jiné materiály, jaké si byli schopni sehnat. Odpovědi zpracují a odešlou je emailem vyučujícímu. O tak poklidném ukončením kurzu si český student, zvyklý na leckdy traumatické zážitky z ústních zkoušek „face to face“, může nechat jen zdát.

Ve Švédsku se mi tedy studovalo velice příjemně, každá přednáška byla doplněna seminářem a odpadá strach z toho, že během zkouškového něco nestihnete, protože zkouškové období ve Švédsku jednoduše není. Kurzy začínají a končí v průběhu celého roku.

Žádný ruch velkoměsta

Ve švédském Falunu se obzvlášť vyplatí zapsat si některý z jednoletých magisterských programů, jejichž nabídka je na Högskolan hodně široká. Evropská politická sociologie, kterou jsem studovala já, je vhodná pro sociology i politology, pokud jim nevadí, že budou během svého pobytu dost číst v angličtině a pokud od Falunu neočekávají ruch velkoměsta.

Lída Svobodová (IMS)

290 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.