Žena – budoucnost lidstva?

Prostor tvořivého vynalézání a prohloubení znalostí italského jazyka i kultury. To jsou dva nejdůležitější body letního měsíčního programu Laboratorio internazionale della comunicazione.

Milánská katolická univerzita otvírá Lab ve městě Gemona del Friuli studentům, učitelům a umělcům z celého světa, kteří umějí nebo se učí italsky a mají minimálně 20 let. Lab má za cíl podpořit komunikaci a porozumění mezi národy a kulturami. I proto se Laboratorio odehrává v příhraniční oblasti regionu Friuli – Venezia Giulia, s jeho speciálními obyvateli mluvícími furlanštinou. V kraji, kde se setkávaly vlivy benátské, rakouské a slovanské, a který proto fascinoval mnoho umělců.

Letos Gemona přivítala 100 studentů z 35 zemí. Od Chorvatska, Irska, přes Arménii ke Kanadě a Číně, a kromě nás se tam vystřídalo přes 50 učitelů, profesorů, hostů. Věk účastnic, kterých tu bylo mnohem více než mužů se pohyboval nejčastěji mezi 20 a 30 lety. Laboratorio si každý rok vybírá jedno hlavní téma kurzu a tím byla loni, letos a bude i příští rok žena. Otázkou tohoto léta bylo: Žena – budoucnost lidstva?

Polovina z nás spala na studentské koleji, polovina v rodinách. Já měla to štěstí bydlet spolu s jednou Číňankou a Slovinkou v místní vinotéce, plné výtečných bílých vín. Majitel nám nejen rád naléval, ale také vařil. Po příjezdu a projevu starosty, jsme se okamžitě dostali do víru událostí a minima spánku, ze kterého jsme se dostali až ve vlaku zpátky domů.

V 8.30, hned po snídani začínaly kurzy italštiny a následovaly dějiny umění, historie 20.století, dějiny Itálie a literatura, vše sice se zaměřením na Itálii, ale s bohatým přesahem. Po obědě přicházel na řadu druhý, kreativní moment Labu.

V prvních dnech si každý z nás vybral jednu z osmi dílen. V ní se denně pracovalo na závěrečném výstupu. Třeba dílny archeologie, keramiky, fotografie pořádaly výstavu, hudební dílna koncert a naše divadelní ukončovala měsíční úsilí představením. Účelem bylo vytvářet, improvizovat a slovy našich velikých vedoucích „dělat věci společně“. Večery patřily projekcím italského filmu, divadelním představením, tanci a setkáním s hosty z celého světa. Největšími hvězdami se stali A.Sabella, sicilský prokurátor, který věnoval kus svého života boji proti mafii, dva blízkovýchodní novináři, přátelé, jeden z Izraele, druhý z Palestiny a izraelská zpěvačka Noa s neuvěřitelným hlasem.

Dvakrát se konala konference na téma žena. Vystupovali profesoři z Kanady, Francie, Itálie, ale příspěvky mohl mít kdokoli z nás. Mluvilo se o tom, jestli má být žena vůbec tématem, o extrémních pojetích role ženy v tradiční i moderní společnosti. Diskutovalo se, jestli má žena odlišnou zkušenost od té mužské, kde má svoje místo a v čem může přispívat lidstvu a světu.

A odpověď na naši otázku? Ano, ale nikdy ne bez muže.

Pavlína Svobodová (IPS)

381 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.