Zasedám v OSN, NATO a EU. Chcete také?

EU - NATO

V letošním roce začíná druhý ročník Pražského studentského summitu (PSS), navazujícího na jedenáctiletou tradici Pražského modelu OSN. O co se jedná? Myšlenka PSS se zrodila v průběhu roku 2006 v hlavách členů Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), shodou okolností studentů IMS FSV UK. V celé Evropě se konají desítky různých simulací různorodých organizací. Jedná se o projekty národní, mezinárodní, středoškolské i vysokoškolské. Takových, které by simulovaly činnost několika klíčových organizací současně a byly určeny pro středoškoláky a vysokoškoláky zároveň, je však jako šafránu.

V Čechách se jedenáct let konal Pražský model OSN, projekt, kterým si mnozí ze studentů FSV prošli jako středoškoláci a který pro ně představoval příjemnou formu vzdělávání a hlavně zábavu. Bylo tedy na co navazovat. Zatímco Model OSN byl vždy, a stále je, určen pro středoškoláky, kteří si chtějí vyzkoušet jednat česky, nové dva modely – NATO a Evropské unie – jsou jiné. Model NATO je také pro středoškoláky, ale jednání probíhají v angličtině, a Model Evropské unie je určen pro nás ostatní, vysokoškoláky, kteří si chtějí vyzkoušet profesionální jednání v češtině.

Čím se ale studenti na PSS vlastně zabývají? Nejdříve se účastní přípravných setkání, kde se seznámí se zajímavými hosty (od Petry Procházkové až po Pavla Teličku či Cyrila Svobodu), učí se formulovat svá stanoviska, hledat informace a hlavně mluvit. Celý projekt završuje závěrečnou slavnostní čtyřdenní konferencí, která simuluje vrcholová diplomatická jednání.

V současné době probíhá přijímací řízení do Modelu Evropské unie, které se uzavře 1. prosince. Stačí napsat kvalitní článek a můžete se připojit. Nejlepší články budou uveřejněny na předních českých serverech zabývajících se Evropskou unií. Dvacet sedm nejlepších přihlášených bude zastupovat členské státy této organizace a vyzkouší si její vrcholová jednání.

Organizační tým tvoří na 50 studentů převážně z pražských univerzit, většinou z FSV UK. Z posledních čtyř hlavních koordinátorů projektu byli tři studenti IMS. V „Sekretariátu“, jak se organizační tým nazývá, jsou však také studenti IPS, IKSŽ a v minulosti i ISS. Absenci našich ekonomů zachraňují studenti konkurenční VŠE.

Pražský studentský summit je projekt zajímavý nejen pro účastníky či pro organizační tým. Jen málokde jinde má člověk možnost vyzkoušet si v praxi to, co ho zajímá a baví. Slovy hlavního koordinátora projektu Jakuba Eberleho: „Chceme, aby se projekt stal součástí života každého člověka, zajímajícího se aktivněji o mezinárodní dění.“

Václav Kopecký
Student IMS a zástupce hlavního koordinátora Pražského studentského summitu

Pražský studentský summit: www.studentsummit.cz

Pražský studentský summit je jedinečným setkáním středoškolských a vysokoškolských studentů z celé České republiky. Jeho náplní je simulace diplomatických jednání tří klíčových světových organizací – OSN, NATO a Evropské unie.

1 686 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,50 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.