Za peníze, nebo zdarma?

dobrovolniciPředstava typického dobrovolníka našeho dětství je nezletilá/ý s rovnými plavými vlasy v gumičce, milující koně a trávící pro lásku k nim veškeré volné chvíle péčí o ně, aby v tom málu co mu zbývá, mohl usednout do sedla. Tito lidé se v pozdějším věku změnili v nadšené pojídače obilných klíčků a pravidelné návštěvníky demonstrací Greenpeace. Opravdu je dobrovolnictví dnes nevyhnutelně spojeno s vůní hnoje a specifickým životním stylem?

Proč vůbec obětovat volný čas a pracovat zadarmo, když ve stejné době můžeme vydělat nějaké ty drobné na svačinky, letenky do exotických zemí anebo odpovídající množství Cuba libre, Mojita či Caipirihni?

Velká většina studentů si při studiu přivydělává. Studentských prací je většinou na výběr velké množství, kromě pokladních v Tescu mohou studenti nasadit červenou čepici v Macdonaldu anebo se stát asistenty, recepčními, koordinátory, analytiky, obchodními zástupci či číšníky.

Pokud jste jedním šťastným ze sta, možná si dokonce jste schopni najít práci blízké oboru vašeho studia. To ale nebývá pravidlem. Dobrovolnictví tak nabízí efektivní nástroj, jak proniknout do oboru, který vás zajímá a načerpat potřebné zkušenosti a znalosti.

Dobrovolník neznamená „levná síla“

Hodnota dobrovolnické práce v průměru v roce 2008 v USA dosáhla $20,25. Toto číslo jasně ukazuje, že dobrovolnictví není vykonáváno pouze v neodborných oblastech, ale také to, že dobrovolná práce je vykonávána kvalifikovanými pracovníky v profesionálním prostředí. Stále větší množství mladých lidí nachází uplatnění a onen “hřejivý pocit vykonaného dobra” v dobrovolnické práci. Podle výzkumu organizace Inex.sda (www.inexsda.cz) je profilem typického dobrovolníka jednadvacetiletá žena s vysokoškolským vzděláním činná v mnoha oborech.

Jakým způsobem lze tedy ukojit touhu po konání dobra, filantropii a altruism a proč se stat dobrovolníkem I přesto, že tato touha není u Vás na prvním místě? Existuje velké množství množností jak se stát dobrovolníkem. Nejčastějším případem je dobrovolnictví v neziskových organizacích zabývající se celou řadou témat jakým je životní prostředí (Greenpeace, Hnutí Duha), lidská práva (Amnesty International, Člověk v tísni), ochrana památek (Brontosaurus, UNESCO), propagace demokracie (Evropské Hodnoty, Forum 2000), pomoc znevýhodněným a postiženým (Sue Ryder, Adra) a mnoho dalších.

Tyto organizace mají vlastní programy dobrovolnictví a nabízejí aktivním lidem možnost se zúčastnit většinou na mnoha úrovních. Ať už jde o práci přímo v místě kanceláře, nebo výpomoc online například při překladech nebo vyhledávání informací.

Je tedy snadné stát se dobrovolníkem, i když neoplýváte nadbytečným volným časem. Výhodou tohoto typů dobrovolnictví je velmi pozitivní efekt, jaký má vaše práce na rozvoj občanské společnosti a místních komunit. V rámci pomoci Člověku v tísni můžete například docházet do sociálně slabých rodin a stát se patronem dětí, které by jinak byly velmi náchylně k negativním vlivům v jejich komunitách.

Zahraniční stáž nemusí vyjít nejdráž

Další možností získání cenných zkušeností jsou stáže. Působit tak můžete v takřka neomezeném množství státních i nestátních organizací a společností. Studenti využívají možnosti různých ministerstev, kde se i vy můžete ucházet o pozici stážisty. Mimo to existuje v České republice nepřeberné množství mezinárodních i u národních organizací, které přijímají stážisty.

Naprosto úžasnou příležitostí jsou pak také stáže organizované v rámci Evropské dobrovolné služby, kdy si můžete vybrat z obrovského katalogu evropských organizací vašemu srdci blízkou a zažádat o grant evropské Unie, který vám pokryje nejen náklady na pobyt, ale také cestu a ještě přidá malé kapesné. (www.mladezvakci.cz) v rámci tohoto programu máte možnost vyjet na krátký pobyt od pár dní až do jednoho roku.

Dobrovolnictví nepřináší jen dobrý pocit vykonané práce pro druhé, ale také položku do vašeho životopisu, která může být rozhodující pro budoucí zaměstnavatele a přijímací komise na vysokých školách. V Česku se zatím tato tradice příliš nerozšířila, ale v zahraničí je běžné, že množství takzvaných extra-curriculum aktivit je jedním z faktorů, který předurčuje úspěch uchazečů o různé pozice. Dobrovolná práce totiž vypovídá nejen o odhodlání být nejlepším pracovníkem, ale také o humánní stránce člověka. Ochotě pomáhat druhým a být aktivní součástí své komunity.

Jaký je ale důvod, proč tohle všechno absolvovat? Dobrovolnictví není jen nástroj k získání zkušeností. Je to cesta, na které můžete přijít na to, co vás ve skutečnosti baví.

Zaujala mě jedna otázka v motivačním testu, který měl ukázat můj potenciál v budoucnosti. Co budete s radostí dělat i zadarmo? Většina z nás se pídí po odpovědi na otázku, jak bude vypadat naše budoucnost, co chceme dělat a jestli v tom budeme dobří. Pokud již nyní děláte něco, co Vás baví a nemusíte za to dostávat ani peníze, možná už jste odpověď našli.

Rozcestník dobrovolnických odkazů:
www.dobrovolnik.cz
www.hesti.cz
www.clovekvtisni.cz
www.amnestyinternational.cz
www.domovsueryder.cz
www.evropskehodnoty.cz
www.humanitasafrica.cz
www.forum2000.cz
www.adra.cz
www.hnutiduha.cz
www.libinst.cz
www.independentsector.org

823 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.