Výměna Hlaváčka byla racionální

Komentář současných a bývalých studentů IES o lenosti kritiků Úvodu do ekonomie v podání prof. Hlaváčka ničím nepřekvapil. Rozepře na toto téma zní např. na webu Sociála již od loňského léta. Nerad bych se znovu vracel k tomu, co už bylo tisíckrát řečeno, protože mě tato nekonečná diskuze už nudí. Na jednu připomínku bych ale rád odpověděl.

Všichni víme, že kdo chce vystudovat ekonomii na IES, musí zvládnout čtyři náročné zkoušky z matematiky. Kdo projde, může mít přirozeně vysoké sebevědomí. Není ale zdravé, když takové sebevědomí jde na úkor ostatních. Z komentáře o líných spolužácích i z mnoha reakcí na články o nespokojenosti neekonomů s Úvodem mám nejen já pocit, že někteří studenti z IES uvažují: „bu? umíš matiku jako my, nebo jsi úplná nula a raději jdi rovnou k lopatě.“

Platí zde totéž, co u sportovců – pro radost a oddech hraje volejbal kdekdo, většina lidí ale nemá na to se dopracovat do ligy mistrů a na olympiádu, i kdyby dřeli sebevíc. Je to ale důvod, aby olympionici „amatérským“ hráčům nadávali do neschopných? Vždyť i ten, kdo hraje volejbal jen v rámci „povinného tělocviku“, může být třeba vynikajícím politologem, teritoriálním specialistou, sociologem či novinářem.

Špičkové zvládnutí uvedených oborů nevyžaduje tolik matematiky, jako úplné pochopení ekonomie. Ta je ale pro adepty ostatních oborů na FSV pouze doplňkovým předmětem. S největší pravděpodobností ve svém povolání nevyužijí nic specializovaného z nabídky IES, zato musí dobře pochopit základy mikro- a makroekonomie.

Pokud nespokojenost s výkladem profesora Hlaváčka skutečně trvá již několik let, bylo od vedení IES jedině správné poohlédnout se po nějakém efektivnějším řešení. Příčina nutně netkví v tom, že by studenti čtyř institutů byli úplně hloupí nebo naopak profesor Hlaváček špatným přednášejícím. Prostě na tomto „trhu“ nedošlo k protnutí nabídky a poptávky, proto byl nutný zásah shora. Nic víc, nic míň.

Možná, že kolegové z IES přemýšlejí příliš abstraktně, a snaží se v celé záležitosti najít neexistující složitosti. Ještěže ekonomie je věda o racionálních, často velmi jednoduchých řešeních.

915 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.