Vylepšete si Erasma – jeďte do Asie

Hong Kong. Město plné nákupních center a lesklých mrakodrapů, ovšem také město, kde chudí Číňané žijí doslova v klecích. Město, které má tak velkou energii, že vás dokáže dostat na vrchol v čemkoliv, co děláte, ovšem také město, které vás může zašlapat. Nezáleží ale na tom, do které skupiny patříte zrovna vy. Důležité je, že jste tady. A jako mezinárodní student si tuto přítomnost můžete plně vychutnat.

Fakulta sociálních věd v Hong Kongu spolupracuje se dvěma univerzitami: City University of Hong Kong a Baptist University of Hong Kong. Obě jsou umístěny na pevninské straně této čínské enklávy a nabízí širokou možnost uplatnění pro studenty z různých oborů.

Já, student Mezinárodních teritoriálních studií, jsem se na tomto místě ocitl tak trochu náhodou. Ale i přesto, že je Hong Kong – jak se tak u nás říká – „mimo akreditaci“, nemohl jsem si nakonec vybrat nic lepšího. Jedním z cílů pobytu je totiž většinou získat mezinárodní rozhled a vyzkoušet si život v zahraničí. A právě v tomto ohledu plní Hong Kong své poslání na více než sto procent.

Přívětivý velký svět

Toto město se v současnosti dá zařadit mezi jedno z tzv. global cities a život v něm je neuvěřitelně rychlý. Člověk se nestačí „rozkoukat“ a jeho pobyt je u konce. Díky ekonomické důležitosti a strategické poloze brány do Asie přitom ve městě funguje velmi aktivní mezinárodní komunita. Každý, kdo se touží nazývat globálním občanem a přitom navazovat různé kontakty, si v tomto městě přijde na své. Pro teritorialisty je to ideální místo.

A jsou tu i jiné výhody, mezi které například patří: Rozdílná, přeci jen však blízká kultura, která vás obohatí, ale nedovolí vám se ztratit. Milé prostředí univerzitního campusu, kde je vše doslova při ruce a kde naleznete knihovnu s více než tisícem DVD. Vždy ochotný personál studijního oddělení, který je vám k dispozici 24 hodin denně. Nebo také efektivní doprava po městě a zároveň velké možnosti cestování po okolních zemích.

Za co je ta známka?

Bohužel ne všechno je ovšem tak růžové. Stojí za to zmínit i negativa, kterými jsou v první řadě finance na pobyt a vaše výdaje. Hong Kong je všeobecně považován za jedno z nejdražších míst na světě, a také je to v něm patřičně vidět. I když je příspěvek od Karlovy univerzity poměrně velký a něco poskytne i hostující univerzita, stejně bych raději doporučoval obstarat si i jiný finanční zdroj na pokrytí celého pobytu. Pokud to neuděláte, dá se s jistotou počítat, že vám peníze nevystačí.

Dalším problémem je systém hodnocení na City University. Ten se značně liší od toho, který je praktikován na Fakultě sociálních věd. Na první pohled zřejmá odlišnost v abecední stupnici (od A po E, včetně plus/ mínusového hodnocení) ovšem není největší překážkou. Tou je velká netransparentnost v oceňování studentovy činnosti. Zatímco na FSV student vždy obdrží zpětnou vazbu na jakoukoliv jím vytvořenou práci, na City University se mi často stalo, že jsem zpátky obdržel pouze známku. Protože kritéria pro známkování jsou navíc nepřehledná a zmatená, ve studentovi to může vytvořit rozsáhlou frustraci.

Nejen já ale i další zahraniční studenti se několikrát snažili dopátrat toho, za co byla vlastně známka udělena. Většinou – bohužel – neúspěšně.

Žijte odvážně

Jak už jsem psal ale výše, nad těmito negativy není většinou čas přemýšlet. Jedná se o jinou kulturu a ani to, že nemůžete navštěvovat studenty z jiné kolejní budovy po půlnoci, by vás proto nemělo rozházet. Člověk by byl navíc sám proti sobě a zbytečně se stresoval. Lepší je brát věci tak, jak jsou, a raději každou volnou chvíli využít k cestování. Na dosah jsou totiž nejenom magické hory Guilin v jihovýchodní Číně, ale třeba také rýžová pole jižního Vietnamu a písčité pláže Boracay na Filipínách. I samotný Hong Kong má ke všemu úžasnou přírodu, která nabízí několikahodinové výlety do přilehlých kopců.

Ať už se ale nakonec rozhodnete pro cokoliv, nikdy nezapomeňte na staré a otřepané fráze vašich rodičů: „Tohle je váš čas. Nikdo vám ho už nikdy nevezme a vy byste si ho měli patřičně užít.“ Já k tomu potom mohu dodat jenom jediné: užívejte naplno.

Ondřej Burda, IMS

333 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Jeden komentář: “Vylepšete si Erasma – jeďte do Asie”

  1. Z napsal:

    s tou transparentností známek mluv jenom za teritoriálky, ne za celou fsv:P…