Vladimír Dlouhý: V přijímacím řízení projevte selský rozum

Vladimír Dlouhý - foto: LN

Investiční bankéř. Povolání, které, ač zahalené tajemstvím, je na vrcholu žebříčku vysněných zaměstnání většiny studentů ekonomie. Vladimír Dlouhý ekonomii také studoval. Nyní ji vyučuje na IES a u investiční banky Goldman Sachs pracuje jako konzultant. Když jsme po něm chtěli informace o nejziskovějších projektech GS a o aktivitách v ČR, nebyl příliš sdílný: „Investiční banky nemají příliš ve zvyku mluvit o svých produktech a klientech.“

Co je náplní práce investičního bankéře?
Velká investiční banka jako GS působí v mnoha oblastech a není proto jednoduché dát obecnou odpověď. Nejlevíce informací nabízejí naše webové stránky. Základní ve všech oblastech je vztah ke klientovi – investiční bankéř musí klienta dobře znát, pochopit jeho představy a záměry a být k němu vstřícný, i když mu ten člověk osobně třeba vůbec nesedí. Klienti jsou různí, od bohatých jednotlivců a rodin až po největší mezinárodní korporace, ale jedné zasadě se musí podřídit vše: klient je vždy na prvním místě. To s sebou přináší, především pro mladé začínající pracovníky banky, nutnost být připraven pracovat v podstatě kdykoliv, zapomenout na osobní pocity a být profesionálem. To by si měl uvědomit každý, kdo se o práci u investiční banky zajímá.

Mají čeští studenti (např. z IES) šanci se do banky jako je GS dostat? Jakou práci dělají po nástupu? A co dělají 10 let poté?
Mají, vždyť už několik mých studentů bylo na letním pobytu v různých kancelářích GS, buď v Evropě, nebo v USA. Pokud by někdo opravdu měl zájem u nás začít pracovat, tak to by měl projevit zájem již během studia, seznámit se s atmosférou uvnitř firmy a získat alespoň základní přehled o tom, jaký je to typ práce a jak velké nasazení se zvláště v první době po nástupu očekává.

Zadruhé, mělo by se jednat o v našich podmínkách špičkové studenty, kteří se již specializují na nějakou z oblastí, ve kterých GS působí.
Zatřetí, studium i na jiné škole v zahraničí, třeba i jen jeden nebo dva semestry, jen prospěje.
A konečně za čtvrté, v průběhu různých přijímacích pohovorů musí uchazeči projevit něco, co bych nazval kombinací vzdělání, přirozené chytrosti, pracovitosti, zájmu o firmu a agresivity.

Ihned po nástupu prochází nový zaměstnanec obvykle tréninkovým obdobím, většinou i v různých kancelářích a v různých oblastech světa, které může trvat i několik měsíců. A co bude dělat 10 let poté? To už bude záležet jen a jen na něm.

Rád bych byl úspěšným pracovníkem GS. Co pro to mám dělat a udělat?
Zkusit naplnit ty čtyři body, o kterých jsem mluvil v předchozí odpovědi. Zjistit si, kdy a jak se lze o práci u nás ucházet, být připraven vzít u nás jakoukoliv práci odpovídající dosaženému vzděláníbez ohledu na místo (tedy nečekat, že bude mít automaticky šanci pracovat s klienty v našem regionu), no a nakonec i hodně věřit si sám sobě.

3 114 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (6 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,83 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

2 komentáře: “Vladimír Dlouhý: V přijímacím řízení projevte selský rozum”

  1. pamětník napsal:

    Investiční bankéř, hm. Pamatuji tohoto muže 90. let jako bývalého aktivního komunistu, pak reformátora ve vládě Slováka Čalfy a pak jako privatizátora české škodovky v Mladé Boleslavi. Opravdu šikovný pán, vždy byl tam, kde se něco velkého dálo.

  2. Radovan Fišer napsal:

    A ty (vy) jsi tam zřejmě nebyl… ne nadarmo se říká, že kdo dřív přijde…