Ve velkém senátu se zatím větrat nebude

Karolinum

Malý zájem kandidátů i voličů. Tak by se daly jednou větou popsat poslední volby do univerzitního senátu na FSV. Informační kampaň byla téměř nulová – plakáty lákající voliče k urnám musela volební komise často vytvářet a tisknout až na poslední chvíli sama a zmínka o čase a místě konání voleb nebyla ani na oficiálních webových stránkách.

„Proč bych měl jít volit, když téměř není na výběr? Navíc ani jednoho z kandidátů neznám,“ říkali v obměnách mnozí studenti, kteří do volební místnosti přišli a mohli zakroužkovat jména dvou kandidátů z celkových tří. Z tohoto pohledu je proto možné i výslednou 28% účast považovat za úspěch. Ani pedagogové se k volbám nehrnuli, ti totiž mohli své dva zástupce „vybírat“ jen ze dvou kandidátů. Ludmila Trunečková ze žurnalistiky i politolog Petr Just tak měli své zvolení prakticky jisté.

Mezi studenty získal nejvíce hlasů doktorand Tomáš Nigrin z IMS a to i přesto, že neměl žádnou předvolební kampaň. Svoji roli tak zřejmě sehrála větší soudržnost jinonických institutů. Předpoklad, že se většina lidí rozhoduje podle příslušnosti kandidáta k institutu, v případě Jinonic pak k blízkému oboru, Nigrinovo vítězství potvrdilo.

Do senátu se znovu dostal i Jakub Jeřábek, jemuž pomohla především vyšší volební účast ekonomů. Naopak jediná originální a vtipná kampaň, kterou se prezentoval žurnalista Ivo Dostál (viz foto) voliče možná pobavila, ale k hromadnému kroužkování jeho jména na kandidátce nepomohla.

Volby ve skladu

Senátní volby však provázely i menší problémy a nedostatky. Někteří studenti si opakovaně stěžovali, že jim ještě před volební místností známí kandidátů radili, koho mají volit. V Jinonicích zase byla pro tento „svátek univerzitní demokracie“ přidělena malá místnost mezi aulou a menzou, sloužící jako sklad a místo pro uschovávání nepotřebných věcí. V tomto prostoru, kam se stěží vešli dva členové volební komise, už pro voliče už mnoho místa nezbývalo.

V exponovaných poledních hodinách se zde proto tvořily fronty, které řadu potenciálních voličů odradily. „Umístění volební místnosti považujeme za problematické. Už jen proto, že zde není místo či alespoň plenta pro anonymní vyplnění hlasovacího lístku,“ řekli k tomu členové volební komise.

Výsledky voleb do Akademického senátu UK pro období 2007 – 2010

STUDENTSKÁ KOMORA
Tomáš Nigrin (IMS) – 212 hlasů
Jakub Jeřábek (IES) – 201 hlasů
nezvolený Ivo Dostál (IKSŽ) – 86 hlasů

PEDAGOGICKÁ KOMORA
Ludmila Trunečková (IKSŽ) – 39 hlasů
Petr Just (IPS) – 38 hlasů

961 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.