Uchazeči se nevyznali ve smlouvách. Kde je chyba?

ErasmusPoslední únorový den je pro každého zájemce o studijní program v zahraničí Erasmus nejzazší termín pro podání přihlášky. Tentokrát ale mezi některými zájemci panovaly zmatky. A důvod? Studenti na poslední chvíli zjistili, že univerzita, o kterou se uchází, umožňuje studium pouze buď v rámci bakalářského, anebo magisterského studijního programu, a museli tak narychlo měnit svá rozhodnutí.

Většina zájemců o Erasmus se informuje o přehledu dohod na nastávající akademický rok pomocí internetu, přičemž u žádné ze zveřejněných smluv není uvedeno, pro jaký typ studia platí. Právě tento fakt letos u studentů vzbudil rozruch, jelikož o omezení některých dohod na určitý (bakalář/magistr/doktorandský) studijní cyklus vůbec nevěděli. Jedním z nich byl i Jan Průša, student IES, který se nakonec obrátil na vedení Oddělení zahraničních styků (OZS) s prosbou o uveřejnění smluv na internetu společně s konkretizací studijního cyklu. Pro jeho vedoucího den před uzávěrkou přihlášek nesplnitelný úkol. Otázkou je, jak podobným nedorozuměním do budoucna zabránit.

Přes tři stovky volných míst

„Neplánujeme pro příští akademický rok doplnění zveřejněných smluv na internetu o přesné určení studijního cyklu,“ říká Cyril Šimsa, vedoucí OZS a dodává, že tyto informace nejsou pro uchazeče výhodné, jelikož převážná většina smluv specifikována podle typu studijního cyklu není a u dalších případů lze i přes určení pouze jednoho studijní cyklu smlouvu pozměnit a umožnit studentovi, aby v zahraničí jako student bakalářského cyklu navštěvoval například i kurzy cyklu magisterského.

U Erasmu patří mezi oblíbené „destinace“ Velká Británie, Skandinávie, vzrostl zájem o Španělsko, ale naopak o německy mluvící země, se kterými má FSV nezpočet uzavřených smluv, zájem rok od roku klesá.

Přesto existuje naprosté minimum smluv, které jakékoliv výjimky vylučují, což byl případ Jana Průši. „Z tohoto důvodu bych uchazečům doporučoval, aby nejprve nahlédli do smlouvy se zahraniční univerzitou, která je jim u kompetentních osob každého institutu, anebo na OZS k dispozici. V ní najdou veškeré potřebné informace a společně s garantem oboru mohou probrat možné výjimky ve volbě kurzů a průběhu studia a jejich uznání po návratu z pobytu,“ uzavírá téma Šimsa. Podle něj by tedy především samotní studenti měli vzít iniciativu do vlastních rukou a již před odevzdáním přihlášky si ujasnit, jak by studium v zahraničí koncipovali.

Stačí se včas informovat

Možná by podobný dodatek u dohod zveřejněných na internetu celý problém vyřešil, jelikož o program dotovaný Evropskou unií zájem na FSV je. Kolik studentů se letos přihlásilo, nebylo dosud zjištěno, zato celkový počet míst je jasný. Pro akademický rok 2008/2009 jich bylo vypsáno 335 a v případě plného obsazení by se do zahraničí podívalo o necelou stovku studentů více než v akademickém roce 2007/2008. I přes tak velký počet míst využije ročně kolem dvaceti dalších studentů nabídky v meziuniverzitních dohod, skrze které vyjíždějí nejčastěji do USA nebo Austrálie. U Erasmu patří mezi oblíbené „destinace“ Velká Británie, Skandinávie, vzrostl zájem o Španělsko, ale naopak o německy mluvící země, se kterými má FSV nezpočet uzavřených smluv, zájem rok od roku klesá.

88 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.